Yeşilçam’ın Altın Çocuğu Göksel Arsoy

Yeşilçam’ın Altın Çocuğu Göksel Arsoy

Kadınlara aşkı mı öğretti?

Film dünyasına girip çıkmanın kolay olduğu yıllar:, romantik dramlardan James Bond filmlerine sıçrıyor, dövüş sahnelerinden gazino podyumlarına şarkı söylemeye atlıyor, bir gün cumhurbaşkanının, bir gün kuvvet komutanının kapısına dayanıp filmlerini sansürden kurtarıyor. Ne hayat ama!

Levent’teki küçük villanın zilini çalıp bekliyoruz, fotoğrafçı arkadaşım Kaan’la birlikte. Kapı kendiliğinden açılıyor ve karşımızda gönlü genç, bir beyefendi, şarkılar söyleyerek karşılıyor bizi: Yeşilçam’ın “Altın Çocuğu, Göksel Arsoy!” Şaşkınlıktan hangi şarkıyı söylediği aklımda bile kalmıyor, yeni normal koşulları içinde birbirimize sarılmamak için gayret sarf ederek yolu gösteren Soley Hanımı takip edip verandadaki masaya kuruluyoruz.

-Göksel Arsoy’u SESAM’ın onur ödülleri töreninde izledim. Yeşilçam’ın ünlülerinin davet edildiği geceye, onun kadar gözü pek olamadıkları için birçok ünlü gelmemişti. “O gece en şık bendim” diye tekrarlamakta haksız değil, hem en şık, hem en yakışıklı, hem de en ünlüydü gelenler içinde! Boyu bosu da var, yaşı da. Ama dimdik durması, sahneye çıkarken yardım etmek isteyenleri itmesi dikkatimi çekmişti. Gazeteye küçük bir haber yapabildik. Teşekkür için aradı, sohbet ettik ve buluşmaya karar verdik. Canlı tarih, kim bilir neler anlatacaktı.

Ben bu kadar sanatçıyla tanıştım, onun kadar programlı planlısıyla karşılaşmadım. Ne anlatacağını kronolojik sırasıyla hazırlamış, soru sordurmuyor, sorarsam cevap vermiyor, verirse “yazma ama” diyor!

Şarkılarla karşılaması bile muhtemel ki bir sahne planlaması. Pek çok sinemacının aksine, çok film seyreder ve o sahneleri kullanırmış, rolünü oynuyor! Aslında hayatına kendisinin yön vermeye başlamasından önce her şey biraz tesadüf.

YEŞİLÇAM’IN İLK JÖNLERİNDEN

-Göksel Arsoy, ki sarışınlığını muhtemelen Giritli anne ve Dramalı babasından almış, Bakırköy Taş Mektep’te, Haydarpaşa Lisesi’nde okumuş. Babasının işi dolayısıyla Kayseri Hava Üssü’nde büyüdüğü için de havacı olmak istiyor ama ailesi izin vermediği için pilot olamıyor. Spora meraklı; voleybol oynuyor, ata biniyor, yelken yapıyor. Gösterişli, göze çarpıyor. Pilot olamıyor ama İngiliz Hava Yolları’nın yer hizmetlerinde çalışırken yardımcı olduğu bir yolcu, Fuat Rutkay, sinema yapımcısı çıkıyor; daha sonra kendisini çağırıp kontratı önüne koyuyor, yıl 1958, ilk filmini, “Boş Beşik’i çekiyor!

O yıllar, ünlü aşk romanlarının filme çekildiği yıllar. İkinci filmi Kerime Nadir’in Samanyolu romanından, Belgin Doruk’la oynuyorlar. Seyirci bu çifte bayılıyor, peş peşe 15 film çekiyor. Yeşilçam’ın star dönemi, gişe garanti.

Ben artık dayanamayıp soruyorum: Tamam yakışıklı, tamam sportmen, ama sinemayla hiç ilgisi yokken nasıl oluyor da pat diye başrol oynuyor?

-REDDEDİLEN FİLMLER

“Bakmasını bilmeyen artistin işi zor!”diyor, “Kadınlara aşkı öğreten adam diye tanınıyordum.” Bu kadarı yetiyor demek; gözlerini güneş geliyormuş gibi hafif kısıp romantik bakacaksın. Şimdi Kerem Bursin sanki öyle bakıyor?

Her şeyden önce akıllı adam. Senet sepetle uğraşmamak için kendi şirketini kurup yapımcı oluyor. Akacaksa ona aksın? İlginç anılara gelelim. O dönem, Sansür Kurulu çekilen bütün filmleri gösterimden önce Ankara’da “Büyük Sinema”da izleyip yayınlanmasına karar veriyor!

Türkan Şoray’la oynadığı “Kızgın Delikanlı” filmi “sol içerikli” diye reddediliyor! Filmini kolunun altına alıp Çankaya’nın kapısına dayanıyor. Randevusu yok, tanışmışlıkları yok, darbeci filan ama cumhurbaşkanı halk adamı Cemal Aga, kabul ediyor onu, sarılıp öpüp bir de yemeğe alıkoyuyor. Filmi Köşkte Muhafız Alayı subaylarıyla birlikte izliyorlar, Cemal Gürsel, gözyaşlarını silip “Ne var bu filmde? Herkes izlesin” deyince sansür aşılıyor!

ŞAFAK BEKÇİLERİ

Ankara’ya alıştı ya, aklı da havacılıkta. Bu kez “komutanı göreceğim” diye Hava Kuvvetleri’nin kapısına dayanıyor. Yine kapılar açılıyor ve İrfan Tansel, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı, projeyi dinleyince tamam deyip Eskişehir’e “Her türlü kolaylığı gösterin” emrini veriyor. Halit Refiğ’in yönetmenliğinde “üç ay uğraştık” dediği senaryosunu yazıp, “Şafak Bekçileri” filmini çekiyorlar. Ankara, Sansür Kurulu yine reddediyor mu? Gerekçe; “Göksel Arsoy, teğmen kıyafetiyle her köşede bir kızla öpüşüyor!” Artık öğrendi ya, yine dayanıyor kapıya. Komutanlar filmi seyrediyor, çok beğeniyorlar, yine Sansür Kurulu’na ayar veriliyor ve film gösterime giriyor!

ALTIN ÇOCUK JAMES BOND

Adam akıllı. “Bu dramatik aşk filmleri üzerime yapıştı. Bunların modası geçerse benim de işim biter dedim. Batıda da Bond modası var.” James Bond olmaya karar veriyor. Londra’ya gidiyor, (hem de arabayla!) 5 güzel kız bulup filmi çekiyor. Ağzım açık dinliyorum, Altın Çocuk Bond’un maceralarını, dövüş, arabayla kovalamaca, sevişme sahnelerini. Ama İstanbul’dan Londra’ya arabayla gidip gelmesi yok mu, beni en çok o uçuruyor!

ORTAK YAPIMLAR

Bu filmler Ortadoğu’da da ilgi görmüş. Mısırlı bir şirketle ortak yapıma başlıyorlar. Arapça afişlerde adı Muhammet Göksel Arsoy! Karşısında o dönemin en ünlü Arap kadın artistleri, şarkıcıları. “Altın Çocuk Beyrut’ta filmini çekiyor. İlgi müthiş. Beyrut’ta savaş başlayınca ortaklıklar yatıyor.

SAHNE MACERASI

Yaşı genç olanlar bilmez. Yeşilçam’ın porno filmlere geçtiği dönemde bütün şöhretli yıldızlar sinemayı bırakıp sahneye atmışlardı kendilerini. Bunların içinde en uzun kalanı Göksel Arsoy. Amcası ünlü bestekar Yesari Asım Arsoy’dan daha bu furya başlamadan çok önce şan dersi alıyor. Diyorum ya, planlı, programlı. Sahneye hazırlanıyor. Ve bir gün Fahrettin Aslan’dan sahne için davet geliyor, kendi deyimiyle hemen İtalya’ya gidip üst baş düzüyor. Smokininden çorabına, “En şık ben olmalıydım” diyor. Tepebaşı Cumhuriyet Gazinosu’nda assolist altı olarak sahneye çıkıyor, assolisti Behiye Aksoy! O zaman öyleydi, bir gerçek sahne sanatçısı olurdu assolist, bir de film artistleri, onlar şöhret olarak seyirci çekerdi.

Göksel Arsoy sahnelerde 15 yıl kalıyor! Gerçek bir sahne sanatçısı olarak iş yapıyor. Hatta Zeki Müren bile dinleyicileri arasında. Tabii ki en meşhur parçası Samanyolu! Pazar günleri matinede kadınlar yer tutmak için sabah karanlığı geliyorlar gazinoya!

Sonra ne mi oluyor? En zirvedeyken bırakıyor sahneyi de, sinemayı da. Hayatını yazmak isteyenlere “Hayır diyor, hayatımı en iyi ben biliyorum, ben yazarım.” Kendi yazıyor kitabını, bana da imzalayıp verdi. Yarım asırdan fazladır eşi Soley Hanım ve iki çocuğuyla sakin bir hayat sürüyor. Kimsenin arkasından konuşmak istemediği için başka şey anlatmıyor. Ötekiler üzülür diye en beğendiği yönetmeni, oynamaktan en çok hoşlandığı, en sevdiği kadın oyuncuyu, hatta en kızdığını bile söylemiyor, söylese bile aramızda kalsın diyor!

Eşi de bir başka sır küpü! “Bu yakışıklı adamı hiç mi kıskanmadınız?” diyorum, çıt yok. Bir köşede sessiz dinliyor bizi, uzun evliliğin sırrı bu olsa gerek.

Sinemayı, sahneyi bıraktıktan sonra da çalışıyor, iş hayatı var, ama onlar bu sayfayı ilgilendirmiyor.

Göksel Arsoy’la vedalaşıp ayrılırken ikimiz de bir dost kazandık diye düşünüyoruz. Bahçeye, küçük süs havuzuna, çok sevdiği koca çam ağacına bakıyorum. Oturduğu villa, çocuklar evlenip gittikten sonra karı kocaya neredeyse büyük bile. Ama o bir Hollywood yıldızı olsaydı çektiği bu filmler, sahne hayatı ve prodüktörlüğüyle malikanede yaşardı. Şimdiki en büyük zenginliği ise anıları, eşi Soley Hanımla hala birlikte ve sağlıklı, dinç oluşları. Pandemi bittikten sonra tekrar, sadece sarılmak için geleceğimi söylüyor, uzaktan veda ediyorum, yılların eskitemediği bu yakışıklı delikanlıya!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında Ay boşlukta ilerliyor. İş hayatınızda dağınıklık ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra ilişkiler ve görüşmeler ön planda olacak. Toplantılar yapabilir, imzalar ve anlaşmalarla meşgul olabilirsiniz. Uzun vadeli kararlar gündeme gelebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında Ay boşlukta ilerliyor. Öğle saatine kadar kararsızlık ve dikkat dağınıklığı yaşayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra iş veya aile hayatınızda yeni düzenler hakim olmaya başlayabilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında Ay boşlukta ilerliyor. Öğle saatine kadar bedensel yorgunluklar hissedebilir veya dinlenme ihtiyacı duyabilirsiniz. Öğleden sonra iş görüşmeleri, yeni insanlarla tanışmalar, arkadaşlık ilişkileri ön planda olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında Ay boşlukta ilerliyor. Öğle saatine kadar yarım kalan işlerinizi tamamlayabilir, bir süredir kafanızı meşgul eden konularda nihai kararlara varabilirsiniz. Öğleden sonra yönünüzü belirliyor ve kendinize yatırım yapmaya odaklanıyorsunuz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında Ay boşlukta ilerliyor. Öğle saatine kadar arkadaşlık ilişkileri, sosyal çevre ve gelecek planları gündeminizde olabilir. Sosyal çevrenizden tanıştığınız kişilerle iş ortalıkları üzerine görüşmeler yapabilirsiniz. Günün geri kalanında akışa göre hareket ediyorsunuz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında Ay boşlukta ilerliyor. Öğle saatine kadar bir süredir kararsızlık yaşadığınız konularda netleşmeye gidebilirsiniz. Öğleden sonra yeni insanlarla tanışabilir, yeni ortamlara dahil olabilirsiniz. Yenilik ve değişiklik ihtiyacı artıyor.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında Ay boşlukta ilerliyor. Öğle saatine kadar iş ve özel hayatınızda yardımlaşmalar öne çıkabilir. Öğleden sonra finansal konular, maddi paylaşımlar öne çıkıyor. Estetik ve sağlık konularıyla ilgili hizmetler ve yardımlar alabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM