İmparatorluklar çöker

İmparatorluklar çöker

Alex Garland’ın politik dramı ‘Sivil Savaş’ ile Pablo Berger’in ‘Robot Düşleri’ gösterimde.

İmparatorluklar çöker

Yakın bir gelecekte ABD ikiye bölünmüştür, eyaletler bağımsızlıklarını ilan etmiş diktatör, faşist başkan, bayrak, ulus, Tanrı’ya verdiğimiz sözü yerine getireceğiz diyerek sivillere karşı savaş açmıştır.

İki yıldızlı Amerikan bayrağını taşıyan Teksas ve Kaliforniya eyaletleri Batı Güçleri ordusu olarak başkente doğru ilerlemektedir. Amaçları ülkede barışı sağlamaktır. Savaş fotoğrafçısı Lee Smith ve ekibi New York’tan başkente gidip fildişi kulesinde oturan başkanla görüşmek için yola çıkarlar.

Alex Garland’ın yönettiği politik-savaş dramı, yol filminde Amerikalıların birbirlerini katletmesini izleriz. Benzin istasyonları yağmacıların işkence merkezi, eğlence parkı tetikçinin oyun alanı olmuştur. Bazı bölgeler de savaş yokmuş gibi normal yaşamlarını sürdürürler, kutuplaşma doruktadır. Ülkenin kendi kendini yok etmesine, toplumun ayrışmasına odaklanan yönetmen, politik karikatürist-gazeteci babasından ötürü gazetecilerin, basının yaşadığı fiziksel ve tinsel zorlukları irdeler.

6 Ocak 2021’de “Joe Biden’ın zaferini protesto etmek için Amerikan Kongre Binası’na Trump yanlısı aşırı sağcıların girmesi Amerikan demokrasisine darbedir” haberinden yola çıkan Garland, filminin görsel dilini TV haberlerinden, gerçek eylemlerden, protestolardan, aktüel görüntülerden kurmuş. Amerika ve iblislerini anlatan yüksek bütçeli yapım (50 milyon dolar) aynı zamanda bir uyarı çığlığı. Hızlı çekim yapmak, kamerayı hızlı hareket ettirmek için DJI Ronin 4D kamerası kullanan görüntü yönetmeni Rob Hardy düşsel-lirik kalitede görüntülerin derinlik kattığını belirtiyor. Küçük, netlik ayarını kendi yapan kamera olup biteni insan bakışıyla kaydeder, izleyici adeta savaşın, aksiyonun ortasına dalıverir.

Garland savaş karşıtı bir savaş filmi yaparak kutuplaşmayı, ayrımcılığı, yabancı düşmanlığını, yalnızcılık politikasını, şiddetin, vahşetin normalleşmesini eleştiriyor. “Siz ne tür Amerikalısınız” sekansı, orman yangını sırasında güzelliğin içindeki dehşet sahneleri etkileyici. Ses-mekân tasarımları, müzik çok başarılı. Alex Garland’ın (ExMachina, Yok Oluş, Adamlar) senaryosunu yazıp yönettiği, Kirsten Dunst, Wagner Moura, Stephen Murray Henderson, Cailee Spaeny, Jesse Plemons’ın oynadığı “Sivil Savaş” bugün gösterime girdi.

DÜŞLER VE GERÇEKLER

1980’lerin New York’unda sadece hayvanlar yaşamaktadır, yalnız yaşayan hayvanlar robot edinip onlarla yalnızlıklarını paylaşırlar.

New York’lu sıradan bekar, yalnız Dog işten dönünce her akşam tek başına peynirli makarnasını yer, televizyon izlerken kanepede uyuya kalır. Amica 2000 adlı robotu satın alınca Dog’un hayatı renklenir, ayrılmaz bir ikili olurlar.

Bir gün sahile gittiklerinde sevgili robotu hareket edemez. Dog onu kurtarmak için elinden geleni yapar, başaramaz.

Haftalar, aylar geçer, Dog yaz mevsimini bekler. Düşlerinde anılarını, birbirlerini görürler. Dog’la Robot kavuşacaklar mıdır? Sara Varon’un grafik romanını sinemaya uyarlayan Pablo Berger’in animasyonu Pixar Stüdyoları’nın altın çağındaki çalışmalar gibidir. Şiirsel, komik, melankolik, duygusal film metropollerde giderek yalnızlaşan hayvanların dünyasını, dostluğun kırılganlığını, verilen ödünleri diyalog kullanmadan yetkinlikle anlatır, Oz Büyücüsü, Big Lebowski, Frankenstein’a gönderme yapar.

Büyülü Oz Ülkesi’ne girdikten sonra başlayan arkadaşlık yolculuğunda papatyaların tap dansları, kardan adamla bovling oyunu, anne-yavru kuşlar bölümleri olağanüstü. Düşle gerçeğin karıştığı içimizi ısıtan Robot Düşleri vizyonda.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM