YAŞIM 25 FAKAT RUHUM EMEKLİ OLDU

YAŞIM 25 FAKAT RUHUM EMEKLİ OLDU

Annelerimiz, babalarımız bize kötülük yapmayı akılarından geçirmezler, ne var ki çoğu kez çocuklarının küçük insan olduğu ve onları nasıl etkiledikleri üzerinde düşünmezler. Umarım aşağıdaki mektup bu yönde bilinçlenmeye katkıda bulunur. Kendisinin izniyle paylaşıyorum.
***
Beş çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldim. Biraz beklenmeyen bir bebek olduğumdan en küçük ablamla bile yedi yaş var aramızda. E tabi doğal olarak anne babayla da bir o kadar kuşak farkı…
Tabi her ailede olduğu gibi bizim ailemizde de zor dönemler, problemler oldu. Fakat ben küçük olduğum için genelde problemlerin merkezinde değil gözlem kısmında yer aldım. Sanırım bu duruma ailem de alışmış olacak ki hiç benim de problemlerimin olabileceğini akıllarına getirmediler.
Kendi hayatımda figüran gibi yaşadım. Her adımımı onların gurur duyacağı bir evlat olmak uğruna attım. Fakülte tercihimi dahi yine onların isteklerini baz alarak yaptım. En büyük hayalim iyi bir psikolog olmakken birden kendimi hukuk yazmış olarak buldum.
Ama en acısı da ne oldu hocam biliyor musunuz? Ben diplomayı babam için almışken o benim mezuniyette giydiğim pantolonun desenine taktı. O an aslında anladım ki görmek istemeyene hiçbir şey gösteremezsin ama geç kalmıştım. Üniversiteyi bitirmek sınavlara hazırlanmak o kadar yordu ki şimdi hayatımı yaşamaya enerjim kalmadı.
Yaşım 25 fakat ruhum emekli oldu, en önemlisi hiçbir şeye ve kimseye tahammülüm kalmadı. Çoğu zaman kendime bile katlanamıyorum. Eskiden en duygusal anlarda bile gülerken şimdi en sıradan olaylarda bile ağlayabiliyorum.
Lütfen yazın hocam aileler çocuklarını kusursuz birer robot olarak yetiştirmesinler. Lütfen yazın gençlere en önce kendilerini tanısınlar, hayat zaten akacak ve yıllar bir şekilde geçecek. Gelecek kaygısı yüzünden baskılara boyun eğmesinler çünkü keşke demek daha çok acıtıyor.
***
Okuruma içini döktüğü mektubunu sizinle paylaşmama izin verdiği için teşekkür ederim. Umarım yazdıkları anne babaların dikkatini çeker ve söyledikleri üzerinde düşünürler.
En iyi dileklerimle, selamlar.
13 Ekim 2017 – Doğan Cüceloğlu
Bir açık hava ve şunu diyen bir yazı '"YAŞIM 25 FAKAT RUHUM EMEKLİ OLDU..."' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün uzun süredir üzerinde çalıştığınız bir projeye dair yeni bir atılım yapacaksınız. Özellikle hayallerinizi ertelememeniz gereken bir süreçtesiniz. Kendinizi en iyi şekilde ifade etmek adına biraz daha sakin kalmalısınız. Sizi ilerlemeye teşvik edecek bir enerjiye sahipsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün hedeflerinizde büyük bir ilerleme kaydedeceksiniz. Net bir karar vermeden önce çevrenizde oluşan yanlış anlaşılmaları gidermek için adım atmalısınız. Aksi halde büyük bir kaousun ortasında kalarak seçim yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Geçmişteki örümcek ağlarını temizlemeden önce ilerleme kaydetmeye çalışmayın bile.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün adımlarınızı daha temkinli bir şekilde atmalısınız. Bu sürede risk almaktan çekinebilirsiniz. Hayatınızı birdenbire tersine çevirebilecek bir maceraya balıklama atlamamaya özen göstermelisiniz. Havada kendinizi keşfetmenizi sağlayan güzel bir enerji var. Bu enerji sizin için yabancı olsa da onu kucaklamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün iletişim becerilerinize her zamankinden daha fazla güvenmelisiniz. İletişim yetenekleriniz sayesinde zorlandığınız konuların üstesinden kolaylıkla geldiğinizi fark edeceksiniz. Unutmayın tüm kapıların anahtarları sizde! Doğru anahtarı bulun ve kilidi açın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün kendinizi sıkışıp kalmış gibi hissedebilirsiniz. Belki de mevcut rutininize zincirlenip kalmış hissediyorsunuz. Hayatınıza yeni bir heyecan ve düzen getirmenin zamanı geldi! Küçük değişikliklerin etkisine inamayacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün hayatınızı her yönden değerlendirdiğiniz ve kendinizle alakalı yeni cevaplar aradığınız bir gün olacak. Kendinizi anlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak olayları olumlu bir şekilde değerlendirmeye ve karar vermeden önce daha emin adımlarla ilerlemeye özen göstermelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, enerjinizi dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle duygusal yönünüz ve mantığınızı eşit bir terazide tutmayı başardığınızda kendinize olan güveniniz artacak. Kendinizle gurur duymak ve attığınız adımlarda yere daha sağlam basmanın zamanı! Arka planda çalışmak yerine kartlarınızı açık oynayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün yardım istemek konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Başkaların yardım etmeniz gereken bir gün olabilir. Özellikle çevrenizdeki insanların sizden yardım talebinde bulunmasıyla şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Diğer insanların isteklerine cevap verirken kendinizi unutmamalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün etrafınızda gelişen potansiyel çatışmalara fazla kapılmamaya çalışın. İşiniz, olayları yatıştırmak ve duruma daha pratik bir bakış açısı getirmektir. Adımlarınızı sorgulayarak atın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM