“VAR MISIN?” KİTABININ 1,5 YILLIK ÖYKÜSÜ

“VAR MISIN?” KİTABININ 1,5 YILLIK ÖYKÜSÜ

Değerli okurlarım, yeni çıkan VAR MISIN? kitabımın öyküsünü kısaca anlatmak istiyorum.
Kronik yayınevi Eylül 2019’da benimle proje konusunda konuştuğunda, bir ön koşulum vardı: ancak Deniz Bayramoğlu ile konuşurum demiştim. Hem karakterine hem de profesyonelliğine güvendiğim insandır kendisi. Deniz Bey, onur duyarım Hocam, deyince kolları sıvadık. Haftada iki, bazen üç kez buluşarak Ekim 2019’da sohbetleri kayda başladık. Sohbetlerimizden çok zevk alıyordum; hangi kavramlar, kime, nasıl yardımcı olabilir üzerinde özellikle gençlerin hayatlarını göz önüne alarak saatlerce konuşuyorduk. Konu konuyu açıyor derinleşiyor, sonra ülkemin gençlerinin gözüyle konuyu toparlayıp bir yaşam haritası çizmeye çalışıyorduk.
Haftalar geçiyor ve biz sohbetlerimizde derinleşirken patlak veren sınır olaylarını takip etmek üzere gazeteci kimliği ile Deniz Bayramoğlu günlerce, bazen haftalara cephede görev yapıyordu. Şubat 2020 ortalarında çıkması planlanan kitap Mart ortalarına sarktı derken Covid-19 dönemi başladı. Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim 2020 aylarını kitabın müsveddesi üzerinde yoğun çalışarak geçirdik.
Ara sıra sordum; “Deniz, doğru söyle; benimle bu projeye girmekten hiç pişman oldun mu?” diye. Yüzünde o centilmen gülümsemesiyle, “Hayır, Hocam; hiç pişman değilim!” dedi. Eşim Yıldız, kızımız Umay, asistanlarım Emre ve Gizem kolları sıvadık, Deniz’in liderliğinde elimizden gelenin en iyisini yapmak üzere çalıştık. Kronik’teki süreçleri yöneten Adem Koçal Bey’e soruyordum: “Adem Bey kitabın adı ne olacak?” Gülümsüyor ve “Hocam aklımızda bazı kitap başlıkları var, ama şimdi çok erken, siz işinizi bitirin, ismi üzerinde ayrıca çalışırız.”
Hayatımda ilk defa bu durumda kalıyordum; kitabın ismini bilmeden kitap üzerinde çalıştım. Fakat şaşılacak şekilde içim çok rahattı; çünkü Deniz Bayramoğlu başta olmak üzere Kronik’teki ekibe güveniyordum. Ve nihayet kitap ismi ve kitap kapağı seçimi…. Kolay olmadı, ama dedim ya, ekibe güveniyordum. Bütün süreç boyunca kendimi ehil ellerde hissettim. Ve işte şimdi, son üç gündür, elimde tuttuğum bu kitaba bakıyorum, ve nihayet, 18 aydır devam eden bir çalışmanın sonucunu elimde tutmanın derin hazzını duyuyorum.
Umarım okurlarımın, özellikle arayış içinde olan genç okurlarımın hayatına yol gösteren bir ışık olur. Cuma akşamı Deniz Bayramoğlu, Cumartesi akşamı Beyhan Budak ve Pazar akşamı Şermin Yaşar ile Instagram’da canlı yayın yapacağız. Her biri ayrı bir zenginlik getirecek bu sohbetlere katılmanızı çok isterim. Selamlar, sevgiler.
NOT: Pandemi sebebiyle yüz yüze buluşamadığımız için sizlerden gelen istek üzerine sınırlı sayıda kitabı imzaladım.
İmzalı kitaplara Kitapyurdu, D&R, İdefix ve BKM kitap sitelerinden ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM