Gümüşlük Akademisi Vakfı Felsefe Günleri Başlıyor

Gümüşlük Akademisi Vakfı Felsefe Günleri Başlıyor

Felsefe Günleri, katılımcılara düşünsel bir yolculuk sunarak, gündelik hayatın ötesinde derinlikli tartışmalar yapma fırsatı tanıyacak.

Gümüşlük Akademisi Vakfı Felsefe Günleri Başlıyor

Gümüşlük Akademisi Vakfı, bu yıl da felsefe severleri bir araya getirecek bir etkinliğe imza atıyor. Felsefe Günleri kapsamında, 9-13 Temmuz tarihleri arasında birbirinden değerli konuşmacılar, felsefenin farklı alanlarına dair seminerler verecek. Etkinlik, toplum, doğa, yasa, sanat ve dünya gibi konuları ele alarak katılımcılara zengin bir düşünsel deneyim sunmayı hedefliyor. Etkinlik, Gümüşlük Akademisi Vakfı yararına düzenleniyor ve felsefeye ilgi duyan herkesi davet ediyor.

ETKİNLİK PROGRAMI

9 Temmuz, 11:00 – 13:00

Sınıf Nedir? Eşitlikçi Toplumlardan Geleceğin Toplumlarına

Melda Yaman

Melda Yaman, sınıf kavramını ve sınıf ilişkilerinin tarihsel gelişimini ele alacağı bu seminerde, eşitlikçi toplumlardan günümüz toplumlarına kadar sınıf ilişkilerinin izini sürecek. Sınıflı toplumların oluşumu, kapitalist toplumlarda sınıf ilişkileri ve sınıfsız bir toplum tahayyülü gibi konular üzerine derinlemesine bir tartışma gerçekleştirecek.

10 Temmuz, 11:00 – 13:00

Doğa Nedir? İnsansız Doğa Fikrine Karşı: Arne Naess ve Baptiste Morizot Üzerine

Gaye Çankaya Eksen

Gaye Çankaya Eksen, doğa kavramını ve insan-doğa ilişkisini yeniden düşünmeye davet ediyor. Arne Naess ve Baptiste Morizot’un görüşlerinden yola çıkarak, doğanın insansız bir gerçeklik olarak değil, insan dahil tüm tekilliklerin birlikte varoluşunu ifade eden bir alan olarak ele alınmasının gerekliliğini tartışacak.

11 Temmuz, 11:00 – 13:00

Yasa Nedir? Yasa, Özgürlük ve Kurumlar

M. Ertan Kardeş

M. Ertan Kardeş, yasa kavramını iki eksende ele alacak: yasanın kolektif ve bireysel özgürlüğü gerçekleştirme fikri ile yasanın güçle ilişkisi. Jean-Jacques Rousseau ve Blaise Pascal’ın görüşlerinden hareketle, yasaların adalet ve meşruluk üretimindeki rolünü ve kurumların bu süreçteki merkezi işlevini inceleyecek.

12 Temmuz, 11:00 – 13:00

Sanat Nedir? Modern Dünyada Sanatın İşlevi

Ömer Behiç Albayrak

Ömer Behiç Albayrak, sanatın modern dünyadaki işlevini tartışacak. 18. ve 19. yüzyıl Alman düşüncesi üzerinden, Winckelmann’dan Hegel’e kadar sanatın aşkınlıkla ilişkisini ve estetik teorisini ele alarak, 20. yüzyıl felsefesinin önemli iki hattının (Heidegger ve Eleştirel Teori) temellerini aydınlatacak.

13 Temmuz, 11:00 – 13:00

Dünya Nedir? Bilincin Dünya İle Karşılaşması

Türker Armaner

Türker Armaner, insanın dünyayı kavramaya yönelik çabalarını inceleyecek. Toplumsal sınıflar, adalet ve yasa düşüncesi, doğayla karşılaşma ve sanat formlarında dünya temsili gibi konular üzerinden bilincin dünya ile karşılaştığında uğradığı dönüşümleri tartışacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda dikkatli olman gerekebilir. Beklenmedik harcamalar yapabilir veya bütçende sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsin. İletişimde olduğun kişilerle anlaşmazlıklar yaşayabilir, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için sabırlı olman önemli olacaktır. Sevdiklerinle vakit geçirmek ve keyifli aktiviteler yapmak senin için bugünün en iyi seçenekleri olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün karşınıza çıkacak fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Sabırlı ve kararlı adımlar atarak istikrarlı bir şekilde ilerlemelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek sizi doğru yönlendirebilir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek de bugün size iyi gelebilir. Uyumlu ve nazik bir tavır sergilemeye özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha denge içinde olabilirsiniz. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ve kendinizi ifade etmek konusunda daha cesur adımlar atabilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişiminiz kuvvetli olacak ve sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi dağıtan konularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve sakin kalmaya gayret edin. İletişimde dikkatli olmak, sakin ve anlayışlı bir tutum sergilemek bugün önem kazanabilir. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yaratın. Olumsuz enerjiyi uzaklaştırarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen sürpriz gelişmelere hazır olmalısınız. İletişim konusunda çok başarılı olabileceğiniz bir gün geçirebilirsiniz. Fikir alışverişlerinizde karşı tarafı etkileme ve ikna etme gücünüz yüksek olacak. Ancak duygusal konularda kararsızlık yaşayabilir ve dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Sevdiklerinizle olan iletişiminize dikkat ederek, olumlu etkileşimler yaratmaya çalışın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak pek istekli ve arzulu hissedebilirsiniz. Ancak, ilişkilerinizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bazen tutkulu ve yoğun olmak yerine sakin ve anlayışlı olmak daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Kontrolsüzce davranmaktan kaçının ve özellikle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya dikkat edin. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek için de iyi bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli ve kararlı olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak sıkı çalışmaya devam etmelisiniz. Bugün, pratik ve somut adımlar atarak sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekebilir. Özellikle iş yaşamınızda ciddiyet ve köklü çözümler üretmek önem kazanabilir. Kendinize olan güveninizin sizi başarıya götüreceği bir gün olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM