VAKANÜVİS!!!

VAKANÜVİS!!!

Üç kafadar… Sene 1926… CAN AKENGİN, CEMİL HÜSEYİN GÖKDENİZ, NURİ AHMET ÇİMŞİT…
İZLER ekibi olarak dolanmışlar şöyle bir; Ş.Karahisar, Sivas, Tokat, Turhal, Amasya, Merzifon, Havza, Samsun…
Deli değiller, divane değil, neden düşmüşler ki yollara? Valla, hiçbir şey bilmiyoruz o günlere dair.
Ama ben size söyliyeyim;
İZLER Dergimizi satmaya, yaşatmaya gitmişler.
****
Nerden mi biliyorum;
Dert aynı dert, şehrimiz aynı şehir, insanımızın huyu 100 yıl geçse de aynı huy. Üzülerek yazıyorum; İZLER’imizin bugün de en az satış yaptığı perakende nokta Giresun merkez.
Ne acıdır değil mi?
****
Biliyorum ki bu denli ayrıntıya inmek, her bilgiyi sizlerle paylaşmak zorunda değilim. Ne var ki, eski BİLGİ YURDU’na ilişkin çok az şeyler biliyor olmamızdan hareketle ve adeta bir vakanüvis sorumluluğuyla, sizlere her şeyi yazmaktayım aylardır.
Her konuyu, her detayı.
Yüz sene sonra bilinsin, tarihe not olsun diye.
****
Daha önce de ima ettim. Şimdi daha açık yazayım.
Genler-kromozomlar illa ki kaşla-gözle gelmiyor atalardan bugünlere. Aile büyüğüm Can Akengin’in neler çektiğini, neden Alucra’larda inzivaya çekildiğini, tüm hücrelerimle ben de duyumsuyorum.
Üç aşağı-beş yukarı bana da yaşatılıyor aynı şeyler.
Sorun değil, hazırlıklıyım.
****
BİLGİ YURDU’muza ve derneğin en kutsal bileşeni İZLER’imize ait hiçbir planımı Giresun insanına güvenerek yapmadım ben.
Yarı yolda bırakılacağımıza, batsınar-kapansınlar diye beddua edileceğine, gıyabımızda yalanlar söylenip kuyumuzun kazılacağına emindim zaten…
Gülüp geçiyorum bazı şeylere. Yapmışım planımı, açılmışım uzak diyarlardaki dostlara-okurlara…
Ve bunun içindir ki, bugün, şu ekonomik koşullarda, Koç’lara-Sabancı’lara ait şirketlerin ceo’larının bile kuramayacağı şu cümleyi kurabiliyorum;
-”En az 6 aylık geleceğimizi net olarak görüyorum, rahatım”!!!
****
Sevgili Yol Arkadaşlarım,
İlkin, saygıdeğer Canan Piri hanımefendiye teşekkür edeyim. Mekan sahibimizdir, sanat dostudur, ablalık yapmıştır. 2020 yılı boyunca bizden kira almadı. Asla ödenmez hakları için minnetarım.
Ama, 2021 Ocak ayı itibariyla kiramız başladı.
Ve, üyelerimiz sağolsun… İZLER’in gelirlerine hiç dokunmadan, tamamen vefakar üyelerimizin aidatlarıyla yarın ödüyoruz kiramızı.
Hazırız, bankaya ödeme talimatı vermişiz.
Bir yürekten teşekkür de sevgili BİLGİ YURDU üyelerine edeyim.
Yalnızca telefon trafiğiyle becerdik bu işi. Kırmadınız, ikiletmediniz, beni satmadınız.
Bu kadardır diyeceklerim, anlayana…
****
Ocak sayımız piyasalarda şu an.
Biz, kuşku yok ki Şubat moduna geçtik bile. Yenilikler var;
1) Briç sayfamız olacak artık. Yönetim Kurulu üyemizHalil Türkmen kardeşim, Briç Federasyonu İl Temsilcisi idi yakın bir geçmişe değin Sayfa O’na emanet…
2) Şiir konusu malumunuz; Dayımoğlu Bahtiyar’la, Can’ımızla, Ahmet Kaçar’la, Bedri Rahmi’yle, Can Yücel’le geldik bu sayıya kadar. Şimdi ulusal ozanlarımıza da ekliyoruz. Bu işi sevgili Süleyman Livanali abimizden rica ettik. Kendisi, büyük bir sanat-edebiyat dostu, özellikle şiir sevdalısı bir Giresun beyefendisidir. Musiki Cemiyeti eski başkanlarındandır. Hangi ay hangi şairi işleyeceğini hepimizden iyi bilir. Bekliyoruz.
3) Ben sağ olduğum sürece, İZLER’imizde RUHİ SU sayfası mutlaka olacak. Müzik konusuna bir de genç kardeşimiz Güray Dumlu’yu ekliyoruz. Büyük bir umutla gözlüyoruz müzik yazılarını Güray’ın. Hadi bakalım kardeşim.
****
İZLER’in Sevgili Yazarları,
Son notum da sizlere olsun. Bomba gibi bir sayı başardık bu ay, eliniz kolunuz ağrımasın. Mutluluğumun boyutunu anlatamam. Her ay daha iyisini yapacağız, en ufak bir kuşkunuz olmasın.
Bir hafta dinleniyoruz. Bu süreçte ben, HİLALSPOR ve GIDA DIŞI ÜRÜNLER Departmanımıza yoğunlaşacağım.
20’sinden itibaren ise, Şubat yazılarınızı bekliyorum.
(Sakın kimse ”sevgililer günü” yazısı yazmasın… onu ben yazacağım haa!!!!!!)
****
Tüm dostlarımıza güzel günler diliyorum.
Sevgi ile, saygı ile.
Bugüne kadar küçük harflerle yazdım hep kendimi ve ünvanımı. Sanırım yanlış anlaşıldı. Öyleyse büyük harflerle yazayım.
GÜRSEL APO EKMEKÇİ
CAN AKENGİN BİLGİ YURDU DERNEĞİ BAŞKANI
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM