TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!

TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!

TURGUT UYAR’IN KIZI ŞEYDA UYAR DİKMEN İLE İZLER DERGİMİZ İÇİN BİR SÖYLEŞİ YAPTIK!!!
Aşağıda sorular bölümünü sunuyorum. Saygıdeğer Şeyda Abla’mızın yanıtları için lütfen Ağustos 2022 sayımızı kaçırmayınız.
*************************
-Babalarımız, 80’lerin son bölümünde ve daha 60 yaşa bile ulaşmadan vefat etmiş. Bu anlamda birbirimizi iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum. İzninizle şu örnekten yola çıkayım, ben, Can Akengin’in küçük yeğeni olduğumu 45 yaşımda öğrendim. Bir takım sıra dışı yönleri nedeniyle ailemizin Can’ı bizden uzak tuttuğunu sanıyorum. Ve hep şuna üzülüyorum; Can’ın yeğeni olduğumu bilseydim, ekonomi değil, belki de edebiyat fakültesinde okurdum. Yaşamım daha değişik akabilirdi. Turgut Uyar’ın kızı olmak sizin hayatınıza neler kattı?
-Turgut Bey’in askeri okul kökenli olduğunu biliyoruz. Gündelik ev yaşamınızda bu subaylıktan izler var mıydı?
-Atatürklü dönemde hiç değilse 11 yıl yaşamışlığı, Ata’mızın vefatını görmüşlüğü var. Babanızın Atatürk sevgisi ne boyuttaydı?
-Cemal Süreya, Edip Cansever, Ülkü Tamer… ile Turgut Bey’in de İkinci Yeni’ci şairlerden olduğu, bu hareketin Garip Akımı’na (Orhan Veli, Melih Cevdet, Oktay Rıfat) karşı doğduğu bilinir. Babanız bu konuda neler derdi? Örneğin Orhan Veli’yi eleştirir miydi? Derler ki Turgut Uyar, Dünyanın En Güzel Arabistan’ı adlı kitabıyla İkinci Yeni’ye giriş yapmıştır. Yani soracağım şudur, yaşamı böyle keskin miydi? Bir şair ‘’yahu dur ben bir şiir yazayım da falanca akıma dâhil olayım’’ der mi? Dememesi lazım?
-Hangi kitaplarının oluşumuna, doğumuna bire bir tanıksınız?
-Ferhan Şensoy’un Turgut Uyar sevgisi hepimizce bilinir. Ferhangi Şeyler’deki Turgut Uyar Uvertürü adlı parça halen dillerimize destandır. ‘’Çok gülünçsün Azrail Turgut Uyar ölür mü’’ gibi sözcükler kalbimizde yıllardır durur. Sözü şuraya getireceğim, bir oyununda Aziz Nesin de izleyiciler arasındadır ve o motivasyonla Ferhan Şensoy o gece olağanüstü bir performans gösterir. Aziz Nesin bile kahkahadan kırılır. Turgut Bey ile Ferhan Şensoy arasında böyle bir sahne ilişkisi oldu mu?
-Turgut Uyar’ın ikinci eşi Tomris Uyar’la bir dostluğunuz var mıydı? Görüşür müydünüz? Bağışlayın ki, ben sizi Tomris Hanım’ın kızı sanırdım, bir yıl öncesinde değin. Ve bu ikinci evlilikten bir de erkek kardeşiniz var. Yaşıyor mu, bir sevgi, bir hatıra bağınız var mı?
-Sanatçıların hiç umulmadık ikinci bir sanat dalıyla uğraştığının örnekleri çoktur. Turgut Uyar için bu anlamda ne dersiniz? Örneğin ressam mıydı, örneğin Türk Halk Müziği sever miydi, herhangi bir müzik aleti çalar mıydı?
-Babanız hiç Giresun’a geldi mi? Burada anılarınız oldu mu?
-Son olarak; Turgut Uyar sağ olsaydı, İzler Dergimize şiirlerini verir miydi?
********************
Söyleşimiz burada bitmişti. Tam izin isteyip kalkmış, kapı önünde vedalaşma aşamasına gelmiştik. Evin kedisi çıkageldi. Şeyda Ablamız;
-Aaa nasıl unuttum, babam kedileri çok severdi, dedi.
Elbette ki biliyorum diye yanıtladım. Tomris Hanımla kedileri öldüğünde Cumhuriyet Gazetesine ölüm ilanı vermişlerdi. Hayatımın mihenk taşlarından biridir bu, o gazete kesiğini halen saklıyorum ve elbette anımsıyorum, dedim.
****
Kedinin adı Güliver Uyar’dı.
Eve geldim sonra. Kendi kedilerime ”gülümseyiverdim” birer birer.
Sevgili dostlarım,
Turgut Uyar’ın kedisinin adını bilmeyen edebiyatçı müsveddelerinden uzak durmanızı dilerim.
Gürsel EKMEKÇİ
Bir 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

3 yorum

 1. Merhaba. Gürsel Ekmekçi’nin Turgut Uyar’ı anma için kızıyla yaptığı söyleşi Ağustos2022 sayısında deniyor. Nereden nasıl ulaşabilirim? Bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

 2. Merhaba. Gürsel Ekmekçi’nin Turgut Uyar’ı anma için kızıyla yaptığı söyleşi Ağustos2022 sayısında deniyor. Nereden nasıl ulaşabilirim? Bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.(Mail:deryakok@hotmail.com)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve hırslı bir gün geçireceksiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için gerekli olan motivasyona sahip olacak ve hedefleriniz için harekete geçeceksiniz. İçinde bulunduğunuz durumu daha iyi hale getirmek için adımlar atabilir ve yeni projeler başlatabilirsiniz. Ancak, aceleci ve sabırsız bir tavır sergilemekten kaçınmalısınız. Özellikle iş hayatında takım çalışmalarına önem vererek başarı elde etme şansınızı artırabilirsiniz. Kişisel ilişkilerde ise daha anlayışlı ve duyarlı olmanız gereken bir dönemdesiniz. Sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirmek ve onların duygusal ihtiyaçlarını anlamak için çaba göstermelisiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak da bugün size iyi gelecektir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün, finansal durumunuzla ilgili konular ön plana çıkabilir. Maddi konulara odaklanırken, harcamalarınızı kontrol altında tutmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, sağlıklı yaşam ve beslenme alışkanlıklarına daha fazla önem vermeniz gereken bir gündesiniz. Özellikle stresle başa çıkmak için egzersiz yapmaya veya meditasyon yapmaya zaman ayırmak size iyi gelecek. İlişkilerinizde ise iletişime ve anlayışa önem verirseniz, olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. Kendinizi başkalarının duygularına fazlasıyla kaptırabilir ve onları düşünmek için enerji harcayabilirsiniz. İletişimde bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz, ancak sabırlı ve anlayışlı bir tutum sergilediğinizde sorunları aşmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca, kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin ve kişisel gereksinimlerinizi karşılamak için kendinize izin verin.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Aslan burcu için hedeflerinize odaklanma ve kendinizi ifade etme fırsatı verecek bir gün olabilir. Yaratıcılığınız ve liderlik yetenekleriniz ön plana çıkabilir. İçsel güveninizi yükselterek, başkalarını etkileme ve isteklerinizi dile getirme konusunda başarılı olabilirsiniz. Ancak, aceleci ve sabırsız olmamaya özen göstermelisiniz. Önemli kararlar almadan önce iyi düşünmek ve detayları gözden geçirmek önemli olabilir. Ayrıca, sosyal çevrenizle ilgili bazı zorluklara karşı hazırlıklı olunabilir. Kendinizi ifade etme tarzınızı yumuşatmak ve başkalarının düşüncelerine açık olmak ilişkilerinizi daha iyi hale getirebilir. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün, pratik zekanız ve titizliğinizle göz doldurabilirsiniz. Karar verme sürecinde ayrıntılara olan dikkatiniz, size avantaj sağlayabilir. İş hayatında başarılı olmak için mantıklı ve planlı adımlar atmanız gerekebilir. Kişisel ilişkilerde ise detaylara çok takılmadan daha esnek ve anlayışlı olmaya çalışmalısınız. İşbirliği yapmak ve paylaşmak size daha büyük kazanımlar sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak stresten uzaklaşmalı ve vücudunuzun ihtiyaçlarını göz ardı etmemelisiniz.Umarım faydalı olmuştur. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler ve iletişim ön planda olacak. İçinde bulunduğunuz ilişkilerde dengeyi sağlamak için iletişim becerilerinizi kullanabilirsiniz. Başkalarının görüşlerine açık olmak ve onları anlamak sağlıklı ilişkilerin temelidir. Duygusal dengeye dikkat etmekle birlikte, karşınıza çıkan fırsatlara da cesurca yaklaşabilirsiniz. Kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etmemek önemli olacaktır. İyi bir dinleyici olmak, tartışmaları önlemek için yardımcı olabilir. Güçlü iletişim becerileriyle, bugün başarılar elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İçsel dünyanızda büyük bir dönüşüm sürecine girmiş olabilirsiniz ve bu durum size karışık duygular yaşatabilir. Kendinize zaman ayırıp, ruhsal olarak dengelenmeye çalışın. İç sesinizi dinleyerek, duygularınızı anlamlandırabilir ve gerekli adımları atabilirsiniz. Ayrıca ilişkilerinizde de daha dürüst ve derin bağlar kurmaya odaklanmalısınız. Bu süreçte kendinizi daha iyi tanıma fırsatı bulabilir ve daha sağlam temeller üzerine ilişkilerinizi inşa edebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM