SİZ GUGUK KUŞUNU BİLİR MİSİNİZ???

SİZ GUGUK KUŞUNU BİLİR MİSİNİZ???

 

Şu arada bir başını saatten çıkaranlardan değil ama…

Bu kuş yuvalarına kendi bakmaz, başka kuşlara baktırır. Bu yüzden  yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakır. Daha önceden iyi tanıdığı bir kuş türünün yuva yaptığını görünce ,yumurtlamaya karar verir. Gözüne kestirdiği kuşun yumurtlamaya başladığını görür görmez planını uygulamaya koyar…

Kuşun yuvadan uzaklaşacağı zamanı kollar. Zamanı gelince de derhal  yuvaya koşar, kuşun yumurtalarından birini aşağı atıp, yerine kendininkini koyar…

Bir dişi guguk, yılda ortalama yirmi yumurta yapar ve her seferinde de aynı stratejiyi uygular…

Yumurtadan çıkan yavru guguklar da en az anneleri kadar kurnazdır.

Doğar doğmaz ilk işi, üvey anne-babasının olmadığı bir zamanda, yuvadaki diğer yumurtaları aşağı atmak olur. Çünkü sadece kendisiyle ilgilenilmesini ister.

Bakıcı kuş ise kendisinin sandığı guguğu özenle besler ve büyütür…

Bunu niye mi anlattım???

Düşünelim bir…

Bize neleri çağrıştırdığını…

O yuva bu insanların kutsal Cumhuriyetleri…Sıcaklığını duymak istedikleri yuvaları…

Yıllarca uğrunda savaşlar verilmiş, yüce vatanları…

Diyeceksiniz bu guguk kuşları da kim???

Her geçen gün (tabi uyumakla meşgul olduğumuz için fark edemediğimiz) bize kimliğimizi, kişiliğimizi, insanlığımızı unutturan dış mihraklar…

                Artık dış/iç kalmadı ama, yinede bir nebze de olsa kendimizi aklamak için ‘’dış’’ ibaresini buraya koymak istedim…

 

      Dışımız, içimiz kalmadı çünkü…

Nereye baksak parsel parsel satılmış, hemde en nadide yerler…

Bir Ulus’un Sanayii ve iletişimi satılmışsa, Ordusu sürekli sorgulanır duruma  gelmiş ve artık halkına güven sağlamıyorsa, varın artık gerisini siz düşünün…

Hani yuvadaki bakıcı annenin yavrusu sanıp besleyip büyüttüğü yavru kuş ise, her şeyimizi elimizden almaya hazırlanan, bugün içimizde gün be gün büyüttüğümüz gelecekteki karanlık günlerimiz…

Bu kurnaz guguk kuşuna karşı uyanık olmazsak, yuvamıza daha nice yabancı  kuşlar!  gelip, kendi yavrularımızı talan edip, kendileri kurulacaklar baş köşeye…

Farkındayız bu ironi hep yaşanıyor, ama yaşatmamak bizim yarınlarımıza sahip  çıkmamızla önlenebilir…

Benden söylemesi…

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün birinin sizden bir şeyler sakladığı hissine kapılırsanız, onlara doğrudan yaklaşmalı ve neler olup bittiğini öğrenmeyi talep etmelisiniz. Neptün gerileme evresine başlarken pek çok şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemek doğru olur.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki 24 saat içinde alacağınız bir kararın geniş kapsamlı sonuçları olacak. Bu yüzden acele etmeyin ve başkalarının sizi doğru hissetmeyen şeyi yapmaya ikna etmesine izin vermeyin. Size ne kadar zorbalık yapmaya veya rüşvet vermeye çalışırlarsa, onlara o kadar az güvenmeniz gerekir.

ASLAN BURCU YORUMU

Mutluluk, başkalarını memnun etmeye çalışmaktan değil, derin bir içsel düzeyde doğru gelen şeyi yapmaktan gelir. Öyleyse kendinize sorun: Daha önce yapmadığınız neyi şimdi yapıyor olmalısınız? Devam edin ve başarılı olun.

BAŞAK BURCU YORUMU

Şu anda modun düşük. Çünkü büyük olasılıkla başkalarının neden olumsuz şekillerde davrandığını anlamıyorsunuz. Onlar için daha az endişe edin ve kendi sağlığınıza dikkat edin. Güne gülümseyerek başlamıyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Yaklaşan yeni ay, önümüzdeki birkaç gün içinde eğlenceli zamanlar bekleyebileceğiniz anlamına geliyor, ancak bunun sizi nihai hedefinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Gözünüzü ödülden bir an bile ayırırsanız, sonsuza kadar gözden kaybolabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün bir tür projeyi bitirmek için tüm durakları kaldıracak ve günün her saatinde çalışacaksınız. Ancak yapmamalısınız, tekrar etmeyin, köşeleri kesmeyin, aksi takdirde kendinizi en baştan ve hepsini tekrar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her zaman kurallara uyun.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Yöneticiniz Neptün bugün gerileme evrelerinden birine başlıyor, bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde bir şeylerin belli belirsiz yanlış göründüğü ancak bunun ne olduğunu çözemeyeceğiniz birçok durum olacak. Bu duyguları görmezden gelin çünkü korkularınız gerçek değil.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM