“Seçme (Audition)” Oyunu İzmir’de Seyircisiyle

“Seçme (Audition)” Oyunu İzmir’de Seyircisiyle

 Buluşmaya Devam Ediyor

Gizem Tataroğlu Özbilir’in yazıp-yönettiği, Özge Oldaç’ın tek kişilik performans sergilediği, Persenk Müzik’in imzasını taşıyan, Sahne ve Kukla Tasarımı Suat Ünverdi’ye ait olan, İmran Aydın Tali’nin Işık Tasarımı ve Alican Pulat yönetmenliğinde sinevizyon videolarının tasarlandığı SEÇME adlı tiyatro oyunu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi’nde prömiyer yaptı.
İzleyiciden büyük beğeni toplayan oyun 23 Mart’ta Karşıyaka Hikmet Şimşek Kültür Merkezi’nde ve 30 Mart’ta Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi’nde 20:30’da tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek.

Oyun Hakkında:

O gece Yeşim, 1+1 dairesinde Shakespeare, Gogol ve Çehov’la reklam çekerken, Büyücü adana kebap yemeye gidecek mi? Cevabı “Seçme” oyunumuzda. Oyunun Konusu: Yeşim Yetin, 34 yaşında konservatuvar oyunculuk bölümü mezunu bir kadın oyuncudur. Kendi sektöründe iş bulamadığı için uzun zamandır garsonluk yapmaktadır. Hayattaki yeni rolü olan garsonluk, Yeşim’e başkalarının hayatını gözlemleme ve kendi yaşamını sorgulaması için güzel bir fırsat doğurmuştur. ‘Çoğunlukla Bolognese Kıymalı ve Domatesli Mevsim Sebzeli Noodle Dedim Ya Bu Aralar Ben Çok Fettucini’ Oyun, Kadıköy’de bodrum katındaki kiralık 1+1 dairesini adeta çekim stüdyosuna dönüştüren Yeşim’in, işten eve geldiği sıradan bir akşamda neler yaşadıklarını anlatır. Ancak bu akşam Yeşim, keyif yapmaya karar vermiştir. Çalıştığı kafeden aldığı şaraplar ve peynirlerle kendi ziyafet hazırlar. Öte yandan menajeri gece boyunca ona reklam, dizi ve sinema audition metinleri göndererek, kendisinden videoları çekip bir an önce illetmesini ister. ‘5 kadınla birlikte siz adaya varıp kurtuluyorsunuz. Diğer kadınların rimelleri akmış, simsiyah göz altları, sizin rimeliniz waterproof olduğu için asla akmamış. Diğer kadınlara bakıyorsunuz, çok kötü gözüküyorlar. Sonra sahile vurmuş bir ayna parçasını fark ediyorsunuz. Koşup alıyorsunuz, rimeliniz akmamış. Mutlu olup, gülüyorsunuz. Anladınız değil mi? Bir rimel reklamı. Beyaz yakalılar için, her koşula dayanaklı bir rimel.’ Saatler ilerledikçe hem kendi hayatını hem de kendiyle paralellik kurduğu, yıllarca oynamak istediği klasik eserlerdeki karakterleri oynar ve anlatır. Shakespeare, Çehov, Gogol gece boyunca eşlik eder ona. Bir kadın oyuncu olarak yaşadığı topraklarda maruz kaldığı rahatsız edici olayları ve uğradığı şiddet hikayelerini mizah diliyle anlatıyor.

Oyun Programı:

23 Mart 20:30 Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi Yalı Mah. 6445 Sk. No:23. Atakent, Karşıyaka

30 Mart 20:30 Nazım Hikmet Kültür Merkezi Konak Halk Sahnesi Anafartalar Caddesi, Oska Pasajı No:20 Kemeraltı,Konak

Biletler: Biletinial.com https://biletinial.com/tiyatro/secme-audition-inhkm

Oyunun Künyesi:

Yapım: Van-Art&Co.Production

Yazan-Yöneten: Gizem Tataroğlu Özbilir

Oynayan: Özge Oldaç

Sahne ve Kukla Tasarım: Suat Ünverdi

Müzik Tasarım: Persenk Müzik

Işık Tasarım: İmran Aydın Tali

Seslendirme: Coşkun Tonga

Barkovizyon Video: Alican Pulat

Sahne Amiri: Emine Arslantürk

Reji Asistanı- Fragman: Anıl Ferzan

Fragman Taksici Performans : Hasan Oldaç

Oyun Fotoğraf: Tarkan Taygar

Fragman Görüntü Yönetmeni, Afiş Fotoğraf: Çağrı Çamlıca

KADIN ÖĞRENCİLER İÇİN ASKIDA BİLET UYGULAMASI:

Ekonomik koşulları sanat etkinliklerine el vermeyen ve dezavantajlı kadın öğrenciler için hem farkındalık yaratmak adına hem de onları tiyatro ile buluşturmak adına başlattığımız Askıda Bilet kampanyası ile bir öğrenciye bilet hediye etmek ister misiniz? Aldığınız bilet bilgilerini info@vanartpro.com adresi ile paylaşabilir ya da bize hediye etmek istediğiniz kadar bilet bedelini havale olarak iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47