PÜSKÜÜT İŞLERİ

PÜSKÜÜT İŞLERİ

Ata’mızın en saygı duyulası özelliği, karşı görüşle aynı çatı altında durabilme öz güveniydi belki.
Kurucu Meclis’e aldığı cumhuriyet karşıtları, sonra durup dururken elleriyle kurduğu muhalif partiler bu konuda yeterli örneklerdir sanırım.
****
Benzer bi duyguyu Sabri Ülker’de gördüm. 5 yıllık Ülker kariyerime ilişkin, sayıları anca bi elin parmakları kadar olan baş-başa toplantılarımızın birinde;
-”İstesem Eti diye bişey kalmaz evladım. Ama çok güçlü bi rakibin bizi arkadan kovalaması iyidir” demişti bana, ezeli-ebedi tek patronum.
Nur içinde yatsın.
****
Kimi liderinse yönetim anlayışı daha bi ayrıdır. Bunlar ”Güdemeyeceği koyunla bi arada olmayı” sevmezler. Hiç art niyetsiz örnekler vereyim; Sn. Cumhurbaşkanımızın, Sn. Aziz Yıldırım’ın, sevgili kardeşim Kerim Aksu’nun yöneticilik vasıfları bu gruba girer.
Yoğurdu, her yiğit farklı yermiş, bilirsiniz. Kötü bişey demedim. Kimseye koyun da demedim, çoban da… Sadece bi atasözü kullandım. Hemen mahkemeye koşmayın!!!
(Hadi kendime de çuvaldız batırayım; ben de karar alırken yanımda-yöremde kalabalıklar istemem öyle, iki kişiden fazlasının gereği yoktur)
****
Ülker’in, tam bilemediğim 70’li veya 80’li yıllarında, işçilerin büyük bölümü kadınlardan oluşur imiş. Hem duydum, hem fotoğraflarını gördüm, kesin bilgidir yani. Benim bünyeye katıldığım 90’larda ise tekbi kadın personel kalmamıştı? Şaşırmış, garipsemiştim. Sorduklarım;
-”Kadınların regl dönemlerinde verimlerinin düştüğünü, patronların bu yüzden kadın çalışan istemediğini” söylediler.
İnanmadım. Öyle birileri diğildi Ülker Ailesi. Daha sonraki sohbetlerde bunu; ”Tutucu çevrelere şirin görünmek” gibi yorumlayanlar da oldu. Yine inanmadım. Böylesi bi ticaret hatası yapacak en son insanlardı.
Sonradan-sonradan çözdüm işi. Vaktiyle fabrikayı ”sallayan” büyük bi grevin başını kadın işçiler çekmiş’miş. Sabri Bey bi daha da bağışlamamış kadınları, tövbe etmiş’miş! Böyle deseler de bana; kadınların inadıyla ”uğraşmak” zor gelmişti bence, Sabri Ülker gibi bi beyefendiye.
****
Ülker Ailesi, tahminen, böyle gitmeyeceğini görüp, sadece mütedeyyin ve muhafazakarlardan oluşan bi kadroyla yolun devam edemeyeceğini anlamıştı.
Bünyeye yeni aldıkları 7 kişiden biri olan bencileyin, sanırım ilk kobaylarıydık bi deneyin. Tepe yönetimin bi basamak ast’ıydık ve canavar gibi ilerici-Atatürkçü-laik gençlerdik.
Gerisini, Ülker tarihini yazacaklara bırakayım ve kendi kendimizi övmeyeyim. Kendi payıma; ”Sadece THY, Mc. Donald’s ve Pizza Hut’ın mağaza açabildiği Taksim’deki meşhuuur noktaya, Ülkershop tabelası kondurabilmiş olmanın” manevi ödülünü alacağım günü bekliyorum. Nedir bu ödül? Elbette birileri bi yerde yazacaktır o bayrağı oraya nasıl diktiğimi. Sadece böyle bi onore edilmeyi bekliyorum valla.
Sevenlerim bunu bilsin yeter.
****
O yeni günlerimizde ”anlayamadığımız” şeyler de olurdu pek ender. Tepelerde bi telaş? Bi asık suratlar? Bize söylenmezdi net. Avukatlarımız olduğunu tahmin ettiğimiz birileri gelip gelip giderdi.
Ülker Taç Kraker için isim hakkı davası açmış bi yabancı firma? Ülker Çokoprens için de öyle? Ülker Sürpriz Çikolata için de açılmış? Noluyoz yahu? Hani çok büyüktük, hani en büyüktük?
Sonra bi de doğrudan tanığıyım, Alpella çikolatasını çıkardı Ülker. Anında dava açtı bize Kraft Foods firması. Milka taklidi diye. Savunma olarak; ”Sizinki lila rengi, bizimki mor” dedi Ülker. ”Bu mor, bizim 40 yıllık tescilli rengimiz” dedi Ülker. Davalar, davalar, davalar. Sonunda Alpella ambalajları epey bi değiştiydi.
Milka haklıydı çünkü.
****
(Bi Pakistan firması vardı. Lu Biscuits Factory idi ismi. Tuc Kraker, Choco Prince gibi ürünlerin sahibi. Ülker’imiz maalesef buradan taklit ediyordu çoğu şeyi)
(Bu arada Eti gıda ve Ülfet Gıda gibi yerli markalarsa Ülker’imizi taklit ediyordu. Ben, hiç bilgim-ilgim ve departmanımın faaliyet alanında olmadığı halde bu kapışmaların ortasına düşmüştüm. Çoğu şeyleri duyuyordum yarım yamalak da olsa. Bi üst katımızda gerçekleşiyordu çünkü)
****
Bizler de gelip geçtik Ülker camiasından.
Bizden sonraki dönemde Murat Ülker direksiyonu ele aldı ve muhteşem vizyonuyla Ülker’imizi dünya devi yaptı.
Şirkete çok değerli profesyonelleri katmayı unutmadı, kadınıyla-erkeğiyle… Biz kobaylar ”iyi” sonuç vermiştik çünkü.
Murat Ülker’in ve yeni ekibin sayesinde; o, anca el-alemi taklit edebilen firma, dünyanın en görkemli bisküvi-çikolata markalarını satın alır duruma geldi.
İyi kötü bi Türkiye deviydi, dünya devi oldu Ülker.
Yaratıcılık buydu zaten.
****
(Görüyorum şimdi, mecburen ”As Kraker” yapılmış ürünümüz yine ”Taç Kraker’ olmuş. Mecburen ”Çokosandviç” yapılmış bisküvimiz yine ”Çokoprens” olmuş. Demek o anlı şanlı firmalar Ülker’imizle el sıkışmak zorunda kalmış)
(Alpella yatırımında ısrar etmemiş Murat Bey. Alpella kıyıda köşede bi hata olarak kalmış)
(Tıpkı Cola Turka, Golf Dondurma gibi… Nedensizce girilen otomotiv sektörü gibi… Her hatadan dönülmüş)
****
Peki? Bunca lafı nasıl bitirecem dersiniz?
Ne kadar dünya devi olursan ol, aslolan Köy Bakkalı Memet Dayı’nın ayda kaç koli pötibör püsküüt sattığıdır.
Ülker’i Ülker yapmış sermaye birikimini sağlayan; o hiç durmayan üretim bandıyla ve o rekorlar rekoru satış hacmiyle pötibör püsküüttür ve Bakkal Memet Dayı’dır.
United Biscuits’ler, Godiva’lar, Lu Factory’ler, Kraft Foods’lar daha sonra gelir.
****
Memleketin ekonomik olarak bitmişliği, Memet Dayı’nın bakkalının çoktan kapanmışlığı, Ülker’in sermayesini yurt dışı bankalara taşıdığı iddiaları,
Sabri Ülker’i mezarında ters döndürür.
O kadar.
****
Bana sahur vakti bu yazıyı yazdıran ve çaya batırıp hapır hupur yediğim 2 paket Taç Krakere teşekkür ederim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM