BİLİNÇLİ BİR ANNEYLE YAZIŞMAMI PAYLAŞIYORUM

BİLİNÇLİ BİR ANNEYLE YAZIŞMAMI PAYLAŞIYORUM

Değerli okurlarım, bilinçli bir anneyle mektuplaşmamı kimliğini ve duyarlı olduğu önemli bilgileri kendime saklayarak paylaşıyorum; ilginizi çekebilir, size yararlı olabilir diye düşündüm.” Doğan Cüceloğlu’na sorabilseydiniz, ne sormak isterdiniz?” davetime cevap olarak sorabilseydim@dogancuceloglu.net adresine şöyle yazmış:
***
Doğan hocam merhaba,
Sizin kitaplarınızı okudum, kendime özellikle birey olarak ve anne olarak birçok dersler çıkardım ve uygulamaya geçirdim. Katkılarınız çok büyük, öncelikle size teşekkür ederim.
Sorabilseydim, önce anne olarak sizinle dertleşmek ister ve size 7 yaşında bir oğlum olduğunu anlatırdım. 3.5 yaşından beri çeşitli eğitimler alıyor, çok olumlu gelişmeler gösteriyor, ama ben yine de çocuğuma daha faydalı olmak için tavsiyelerinizi sorardım.
Oğlumun duygusal olarak güçlü yetişmesi için ne yapabilirim?
Anne olarak adeta motto olarak benimsediğim dersler şunlar:
1) Çocukluk insanın anavatanıdır. Oğlumu bunu dikkate alarak büyütüyorum.
2) Amerika’da asistanken oda arkadaşınızın bebeğini koltuğa çıkararak “zaferini çalmanız” konusundaki anınız. Hep oğlumun zafer kazanmasına fırsat veriyorum. (Bu öyküyü GERÇEK ÖZGÜRLÜK kitabımda s.193’te anlatıyorum.)
3) Çocuğun evin değerli bireylerinden biri olarak hissetmesinin önemi- bir prens ve her an odak noktası olan çocuk değil, evde sorumlulukları olan, katkı yapan bir birey yetiştirmeye çalışıyorum.
Yanıt verirseniz çok mutlu olurum.
Saygılarımla,
***
Bilinçli bir anneyle tanışmak beni mutlu etti. Şöyle cevap verdim:
Tanıştığımıza memnun oldum. Çocuğunuzla, sağlıklı dengeli bir ilişki kurmuşsunuz. Tebrik ederim. Yüreği sevgi dolu, iyi bir annesiniz.
İki şey önereceğim:
1- GELİŞTİEN ANNE BABA kitabında sözünü ettiğim SOHBET içinde kalmaya özen göstermeye devam edin.
2- Şu konuyu içinizde, taa derinliklerde, halletmeye çalışın ve lütfen sürekli dikkat olun: Çocuğunuzda herhangi bir yetersizlik, eksiklik, aksaklık gördüğünüz zaman sakın, ama sakın ona acıyarak bakmayın; ona acıyarak konuşmayın. Onun kendisi gibi oluşuna ve kendisi olarak yaşam yolculuğuna saygılı olun. Şefkatli olun, ama acımayın. Biliyorum bunu başarmak kolay değil. Ama bu sizin olgunlaşma yolculuğunuz, sizin sınavınız bu.
Derin içten yaptığınız dualarınız ve meditasyon size yardımcı olur.
En iyi dileklerimle. Selamlar, sevgiler.
***
Evet, çocuklarımız küçük insandır; insanlığın geçmişindeki ve geleceğindeki tüm icatlar ve keşifler o muhteşem POTANSİYEL’in içinde gizlidir. Bize emanet edilmiş olan muhteşem bir hediyedir. Şükür duygusu içinde onunla sohbet içinde kalalım.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Selamlar.
(Doğan Cüceloğlu 03.12.2019)
Bir ağaç, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'BİLİNÇLİ BİR ANNEYLE YAZIŞMAMI PAYLAŞIYORUM"' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi doğru yerlere yönlendirebilirsiniz. Kendinize yeni hedefler belirlemek için uygun bir gün olabilir. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ancak ani tepkilerden kaçınmak önemli olacaktır. İlişkilerinizde anlayışlı olmaya ve karşı tarafı dinlemeye özen göstermelisiniz. Sağlık konularına dikkat etmek ve dinlenmeyi ihmal etmemek de bugün için faydalı olacaktır. Umarım bugün kendinizi iyi hissedersiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün işlerinizde sabırlı ve kararlı olmalısınız. Kendi işlerinize odaklanarak detayları gözden kaçırmamaya çalışın. İlişkilerinizde anlayışlı ve dürüst davranarak sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var, düzenli uyuyup sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve ani tepkiler vermekten kaçınmanızda fayda var. İletişim konularında biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi dengelemek için zaman ayırın ve derin duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Kendinize bol bol zaman ayırarak içsel huzuru bulabilir ve duygusal dengeyi sağlayabilirsiniz. Yeni başlangıçlara açık olmalı ve hayatınızdaki değişimlere pozitif bir şekilde yaklaşmalısınız. Özgürleşme ve kendi değerlerinizin farkında olma zamanı geldi. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak, içsel huzurunuzu ve dengeyi sağlamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olman gerekebilir. Karşındaki insanlarla daha anlayışlı ve uyumlu bir şekilde iletişim kurmaya özen göstermelisin. Ayrıca bugün kendine zaman ayırarak ruhsal dengeye odaklanabilir ve iç huzurunu yeniden sağlayabilirsin. İletişimin gücünü doğru şekilde kullanarak olumlu ilişkiler geliştirebilirsin. Keyifli bir gün geçirmeni dilerim.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizde daha aktif olabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ve fikirlerinizi paylaşma konusunda daha istekli hissedebilirsiniz. Ayrıca bugün, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek ve destek almak adına fırsatlar da karşınıza çıkabilir. Duygusal anlamda odaklanmanız gereken konulara dikkat ederek, olumlu iletişim kurabilir, kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.Umuyorum ki gününüz güzel geçer.

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Bugün Terazi burcu insanları için ilişkiler ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve onların ihtiyaçlarına odaklanmak size iyi gelebilir. Duygusal anlamda dengeyi korumak önemli olacak. Aynı zamanda bugün yeni insanlarla tanışabilir, iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal konularda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. İlişkilerinizde derin duygulara odaklanabilir ve sezgilerinizin rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanızı keşfetmek ve duygularınızı ifade etmek için uygun bir gün olabilir. Ancak, aşırı kıskançlık veya kontrolcü davranışlardan kaçınmakta fayda var. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak bugünü keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlak burcu için iş hayatında disiplinli ve kararlı olmanız gereken bir gün olabilir. Finansal konularda dikkatli adımlar atmanız önemli olacak. Ailenizle veya sevdiklerinizle zaman geçirmek size iyi gelebilir. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var. İyi bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM