KİMSE

KİMSE

İlkokul öğretmenlerinin “annemiz” gibi geldiği yıllardı.
Sınıflarda soba olan…
Saygıdeğer erkek eğitimciler beni bağışlasın, öğretmenlik daha çok kadınlara yakışan bişey diğil midir zaten?
***
Bi tane müdür olurdu okullarda, bi tane de müdür yardımcısı, adam galabalığına gerek yoğidi. Erkek personel burada lazımdı. Müdür gısmısının erkek olanı makbuldü.
Disiplinin sevgi ve şefkat yerine sertlikle sağlanacağı düşünülmüş olsa gerekti?
Halen de öyle diğil midir memlekette vaziyet?
***
Müdür denen kişinin ne işe yaradığını büyüyüp bizler de yönetici olunca anladık gerçi, (itiraf edeyim hiçbi halta yaramıyoruz) ama o vakitler özellikle din bilgisi derslerine girerdi müdürler.
Tuhaftı tabi.
Bu lüzumsuz icraatın ülke ayarlarını bozduğunu düşünmekle birlikte, bi yandan da böylesi hassas bi konunun en üst düzeyden kontrolde olmasını doğru bulurum yahu, yalan mı gonuşacam?
Hele ki günümüzde, tarikatların okullara sokulduğunu görüp görüp kahrolduktan sonra?
***
(Lisede; adına Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi denen derse, ki yerin dibine batsın inkılab sözcüğü, bi albayın girmesi apayrı bi rezalet olarak geçmişimizde durur…
Bizlere hep, ilkokul öğretmenimiz olan o meleği anımsatan acı detaylardır bunlar. Üniversitede karşımıza çıkan proflar dahil hiçkimse O’nun yerini tutamamıştır)
***
Bizim kuşağın 4. sınıfa geçtiği yıllara doğru, ilkokullarımıza beden eğitimi öğretmenlerinin atanması, gurbet ele yeni düşmüş bu güzel gızcaazların genelde İzmirli olmaları daha evvel işlediğim bi konudur.
Valla ne yazdığımı anımsamıyorum, sizlerden varsa aklında kalan, lütfen bana da yazıversin, yine bu sütunlarda yayımlanmıştı. Okudunuz, yolda sokakta beni durdurup onore ettiniz, uzun zaman oldu, ama içimde durur iltifatlarınız.
Tek bildiğim, okulun bando takımını da bu “bedenci” öğretmenin çalıştırdığı, benim bandoya majör olduğum, soğuk ve yağışlı havalar yüzünden hiçbi bayramın kutlanamadığı…
Dert diğil, şimdi de soğuk ve yağışlı insanlar yüzünden kutlayamıyoruz. Mustafa Kemal denen güneşi söndürebileceklerini sananlara ne demeli?
Pöh!
***
Kemal Paşa gibi, sobaları da hiç sönmezdi sınıflarımızın. Müstahdem kadrosu mevcuttu okulların çünkü. Bu çok önemli büyüklerimizin onlarca görevinden biriydi sobaları yakmak. Nasıl bi işbölümü ise, sabah biz gelene değin, tüm sınıflar hamam gibi olurdu.
Örneğin, bizim Cumhuriyet İlkokulu’nda 5 kişiydiler bunlar. 3’ü erkek, 2’si kadın. Erkeklere “hademe dayı” derdik, kadınlara “abla”…
Tamamı köy kökenli olan bu hizmetli ekibi, doğrudan Türkiye Cumhuriyeti demekti, anlayana. “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir” ifadesi, sanırım ki böyle böyle vücut buluyordu.
Onların, okul bahçesinde top oynamamıza kızmaları bile düşürmedi, kalbimizdeki yerlerini.
İsim isim aklımdalar, umarım vefat etmediler, varsa eğer bu yazıyı okuyan, lütfen bana ulaşsınlar.
***
Soba yok…
Hademe dayı yok…
Bando takımı yok…
Bedenci deseniz, belki var, ama gerçekte yok…
Oysa müdür yardımcısı çok.
Ata’mızın, Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir özdeyişine mizahi bi bakışla yaklaştık hep, öylesine edilmiş bi laf sandık. Nasıl da gaf yapmışız.
Okullara gidin, anlarsınız.
Kalorifer peteği çok, soba yok!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM