İzmir’de Roman Kültürü Araştırma Kütüphanesi açıldı

İzmir’de Roman Kültürü Araştırma Kütüphanesi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in geçen yıl 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde sözünü verdiği Roman Kültürü Araştırma Kütüphanesi, Masal Evi, Çocuk ve Gençlik Merkezi ile Meslek Fabrikası Kurs Merkezi açıldı. Yenişehir’deki törende konuşan Başkan Soyer, Romanların İzmir’in ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

İzmir’de Roman Kültürü Araştırma Kütüphanesi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 8 Nisan Dünya Romanlar Gününde Yenişehirde Roman Kültürü Araştırma Kütüphanesi, Masal Evi, Çocuk ve Gençlik Merkezi (ÇOGEM) ile Meslek Fabrikası Kurs Merkezinin açılışını yaptı. Açılışa Başkan Tunç Soyerin yanı sıra CHP İzmir Milletvekilli Özcan Purçu ile eşi Gülseren Purçu, CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır ve Ednan Arslan, klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Uluslararası Avrupa Roman Birliği Başkanı Orhan Galjus, Avusturya Üniversitesi Roman Dili Profesörü Mozes Heinschink, Roman derneklerinin temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

SOYER: İYİ Kİ VARSINIZ

Başkan Soyer, “Hayat pahalı, enflasyon, savaş, krizler… Ama Dünya Roman Günü, unutamazdık, unutmadık. İyi ki varsınız. Klarnet nasıl ağlatılır, sepetin dibi nasıl örülür, darbuka ve davul nasıl gümbürder ve şu fani hayat, bu kadar eğlenceli, nasıl dobra dobra yaşanır. Roman kardeşlerim olmasa bunları bilemezdik ve hiçbirini öğrenmeden bu hayattan çekip giderdik. O yüzden, güzel kardeşlerim, iyi ki varsınız. İzmir’in en güzel renkleri sizlersiniz. Biliyorum ki Roman kardeşlerimin birçoğu, en temel haklarını diğer vatandaşlarımızla eşit ölçüde kullanamıyor ya da engellerle karşılaşıyor. Eğitim, istihdam, barınma, sağlık ve sosyal hizmetler alanında en temel hizmetlere erişim konusunda eksiklikler yaşıyor. Hiç endişe etmeyin kardeşlerim. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her daim yanınızda olacağım. Büyükşehir Belediyemiz sizlerin eksiklerini gidermek için elinden ne geliyorsa yapmaya devam edecek” dedi.

“BU SENEKİ SÖZÜMÜZ MÜZİK AKADEMİSİ”

Roman vatandaşlara yeni bir müjde veren Başkan Soyer, “Ne zaman Romanlarla bir araya gelsem gözlerinde pırıl pırıl bir ışık görüyorum. O ışık bence insanlık için çok değerli. Bugün çözemediğimiz birçok meselenin sırrı, belki de o ışıkta gizli. İşte bu nedenle bu merkez sadece Roman kardeşlerimiz için değil, hepimiz için çok anlamlı. Bu merkez sayesinde o ışığın izini sürüp her yere yayılmasını sağlayacağız. Hüsnü Şenlendirici de bugün bizimle. Her 8 Nisan’da bir söz veriyorum. Geçen seneki sözümüz bu binaydı. Bu seneki sözümüz müzik akademisi. Hüsnü kardeşim ile bir müzik akademisi kazandıracağız İzmir’e” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE İLK DEFA”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise Romanların dünyanın en barışçıl, doğaya en yakın ve en sevgi dolu toplumu olduğunu belirterek “Tarihe baktığımızda dünyanın eski dilini kullanan ve tüm dünyada var olan kadim bir ırktır Romanlar. Tek istekleri özgürce yaşamak. İzmir’de belediye başkanlarımız tarih yazıyor. Türkiye’de ilk defa Romanların kütüphanesi açılıyor. CHP’nin ve Tunç Soyer’in tüm kesimlere eşit ve sosyal devlet anlayışıyla baktığı çok net. Başkanımız Tunç Soyer’e çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

“YENİDEN EVİME GELMİŞ GİBİYİM”

Uluslararası Avrupa Roman Birliği Başkanı Orhan Galjus da “Kendimi yeniden evime gelmiş gibi hissediyorum. Bu merkez sadece bir kütüphane değil, kalplerle dolu, huzurla dolu, insanlıkla dolu. Bu sadece bir başlangıç olacak. Bu kütüphaneler daha da büyüyecek ve çoğalacak. Ne mutlu ki Dünya Romanlar Günü’nü böyle kutluyoruz. Biz Romanlar, ‘Dünya bizim evimiz, biz dünyayız’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

“BU BİR BAŞLANGIÇ”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Bilgi dağarcığının gelişmesi, gelecek kuşaklara aktarılması konusunda yapılan bu çalışma gerçekten mükemmel olmuş. En başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ederiz” dedi.

Açılışın ardından Başkan Soyer, katılımcılarla kütüphaneyi gezdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM