Festival özüne dönüyor halk sanatla buluşuyor

Festival özüne dönüyor halk sanatla buluşuyor

AKP’li yönetimin uygulamaları sonucu sinemacıların boykotuyla sonuçlanan Altın Portakal Film Festivali, Başkan Muhittin Böcek’in katkılarıyla özüne dönüyor. Festival 59. kez düzenlenecek.

Festival özüne dönüyor halk sanatla buluşuyor

Antalya’da bu yıl 59.’su düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 1-8 Ekim tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Önceki AKP’li yönetimin uygulamalarıyla tartışmalara neden olan ve sinemacıların boykotuyla sonuçlanan Ulusal Yarışma, iki yılın ardından yeniden festivale döndü. Festival, 1964 yılından bu yana gerçekleştiriliyordu ve Türk sinemasının önemli buluşma noktalarından biri olarak kabul ediliyor; sinemaseverler tarafından da yakından takip ediliyordu. Pandemi nedeniyle 2 yıl ara verilen festival korteji de bu yıl yapılacak. CHP’li Başkan Muhittin Böcek, her yıl festivalde yeni bir ilke imza attıklarını belirterek,  Altın Portakal Film Festivali’nin ardından, 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında ilk kez “Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali” düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

‘FESTİVAL ÖZÜNE DÖNDÜ’

SÖZCÜ: Sizden önceki yönetim tarafından Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Yarışma kaldırılınca birçok kesimden eleştiriler almıştı. Göreve geldiğinizde festivali özüne döndürdüğünüz. Bu konu da düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

Böcek: Siyasi olarak x partili belediye başkanımız, parti yönetimi ağırlıklı olarak bin kişiyle festivale devam ettiler. Daha sonra festivalde ulusal film bölümü kaldırdı. Büyükşehir adaylığım sürecinde 19 ilçe 913 mahallemizde ‘Altın Portakal Film Festivali vazgeçilmezdir’ dedik. Göreve başladığımda da Altın Portakal Film Festivali’ni özüne döndürdük. O süreçle ilgili bağımsız kaldık, hiç kimseye taraf olmadık. Her şeyin bir jürisi vardır. 10 bin kişiyle önce kortej yaptık. Bütün Antalya sokakları doldu taştı. Kortejin ardından açılışı da 10 bin kişiyle yaptık. Böylece devam edildi. Gün geldi Covid 19 pandemisi başladı. O süreçte bir hastane sıkıntım oldu. Ama bir taraftan da arkadaşlarım online olarak devam ettirdi. 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni aynı şekilde devam ettireceğiz.
SÖZCÜ: Altın Portakal’da her sene yeniliklere ilklere imza atıyorsunuz. Bu yıl neler olacak?

Böcek: Festivalde her yıl bir ilk geçekleştiriyoruz. Bu sene ‘En İyi Senaryo Uyarlaması’ ödülü koyduk. Burada jürimizin seçeceği edebiyat uyarlamamızı senaryo olarak aktarılmasını sağlamayı da hedefliyoruz. Bu açıdan çok talep gelmişti, vakfımıza, şirketimize, belediyemize.  Sinema severlerimizin bir isteği olmuştu. Bizde bunu değerlendirerek, ‘En İyi Senaryo Ödülü’ konması noktasında bir ilki getirdik. Yine daha önceki yıllarda başlatmış olduğumuz sinema okulumuz devam ediyor. 4’ncü yılını tamamladık. 650 öğrencimizi sinema profesyonelleri ile buluşturduk bugüne kadar. Yine çevrim içi olarak 2-7 Ekim tarihinde sinema okulumuzu hayata geçireceğiz.
SÖZCÜ: Festival çerçevesinde düzenlenen geleneksel korteje iki yıl ara verilmişti.
Bu yıl tekrar yapılacak mı?

Böcek: Pandemi nedeniyle korteje iki yıl ara verdik. En son 2019’da yapmıştık. 2020-21 yılları arasında yapamadık. Bu yüzden şimdi hem duyurularımızla, hem vatandaşımızın özlemiyle bütün sanatçılarımızı halkımızla buluşturacağız.

‘Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi sürdürüyoruz’

Türkiye’de her geçen gün artan Kadına Yönelik Şiddetle mücadeleyi sürdürdüklerini ifade eden Başkan Böcek, bu çalışmalar kapsamında 5 kısa film çekileceğini söyledi Böcek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir de yeni nesil sinema okulu projemiz bu yıl hayata geçiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ve Hollanda Büyükelçiliği’nin ortaklaşa düzenlediği bir proje bu. Paralar ortak kondu. Amaç, Türkiye’de sinema eğitimi alan kız öğrencilerden oluşan grupların, 5 tane kısa film çekmesi ve kadın hakları, kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadının güçlendirilmesi konularına parmak basılması. Büyük bir proje bir yıl sürdü. Türkiye’deki bütün üniversitelere duyuru yapıldı. Gelen senaryo projeleri, profesyonel bir ekip tarafından değerlendirildi. Arkasında 5 ekip seçildi. Bu 5 ekibin tamamı kız öğrencilerden oluşuyor. Önce bu öğrencilere eğitim verildi. Senaryo doktorluğu yapıldı. Teknik bilgiler verildi. Arkasından 5 tane kısa film çekildi. Bu proje çok önemli. Türkiye’de bir örneği daha yok. “

‘Yerel gıda ve nitelikli tarıma sahip çıkıyoruz’

Bu arada 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali konusunda da bilgiler veren Başkan Böcek, Antalya’nın Türkiye turizminin olduğu kadar tarımın da başkenti olduğunu belirterek, “Ana temamız da daldan kaşığa getirmeyle ilgili bir düşüncemiz oldu. Antalya, 501 tatil köyü, 700 bin yatak kapasitesi, nitelikli otelleri, hizmet kalitesi, eşsiz doğası, dünyaca ünlü mavi bayraklı plajları, ören yerleri, tarihi ve kültürel değerleri ile turizmin başkenti konumunda. Aynı zamanda tarımın başkenti olarak ülkemizin örtü altı tarımının yüzde 67’sini bulunduran Antalya’mız, yerel mahsulleri, eşsiz lezzetleri, zengin gastronomisi ve pek çok coğrafi işaretli ürünleri ile turizm, tarım ve ekonomimiz için büyük bir değer yaratmaktadır. Gastronomi sektörünün, restoranların ihtiyaç duyduğu tarım ve gıda ürünlerinin büyük bir bölümü tüm Türkiye’ye Antalya’dan ulaştırılıyor. Antalya’nın gastronomi destinasyonu olması için belediye olarak bu yıl, Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’ni düzenliyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM