Bu yıl 23. kez düzenlenecek festival, 17 Nisan’da açılışını yapacak

Bu yıl 23. kez düzenlenecek festival, 17 Nisan’da açılışını yapacak

23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali 17 Nisan’da yeni açılan Yeni Müze’de müzikseverlerle buluşacak.

Bu yıl 23. kez düzenlenecek festival, 17 Nisan’da açılışını yapacak

Festivalin açılış konserinde, kemanda Çekya’dan Daniel Matejca’ya Giritli şef Nikos Haliassas yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Açılış konseri, “Klasik Batı Müziği”nin en önemli bestecilerinden Çek kompozitör Antonin Dvorak’ın ölümünün 120. yılı olması nedeniyle, büyük besteci anısına yapılacak. Bu yılki oluşum sürecini festivalin sanat yönetmeni Hüseyin Başkadem ile konuştuk.

Uzun yıllardır bu klasik müzik festivalinin oluşumu için uğraşıyorsunuz. Bu yıl nasıl bir yol izlediniz?

Bu yılki festival maalesef çok zor oldu. Seçim süreci, ekonomik sıkıntılar ve sponsor problemleri nedeniyle yabancı sanatçıların Türkiye’ye, özellikle Afyon’a gelmeleri eskisinden daha da zor oluyor. Bütün bunları kurgulamak inanın imkânsıza yakın bir süreç. Tabii teknik anlamda uluslararası standartlarda imkânlar sunamıyorum. Bir Steinway piyano sunamıyoruz mesela. Bir de bu yıl ve bundan sonra festival Afyonkarahisar’ın Yeni Müzesi’nde olacak. Bu yıl ilk etkinlik bir senfoni orkestrasını, Yunanistan’dan gelen bir şefi ve Prag’dan gelen çok değerli ve güçlü bir kemancıyı ağırlayacak. Sanatsal anlamda insanları giderken mutlu bir şekilde göndermek işin en zor kısmı.

UMUDUMUZ YÜKSEK…

Festivalin programını nasıl oluşturdunuz?

Festivalin programını oluştururken asıl hedef yurtdışı bağlantılarını ve müzisyenleri temin etmek ve okul söyleşilerine katılacak olan birçok değerli insanı tespit etmek oldu. Popülerlikten uzak, kişilik olarak daha kreatif ve çocuklarla iletişim kurabilecek isimleri belirledik. Festivali oluşumunun ikinci ayağı olan mekânlar… Mekânları tespit ederek oralarda kurguları gerçekleştirebilecek bir ön hazırlık yapıyorsunuz fakat gelen bütçe buna müsade etmiyor ve mümkün olduğunca küçülüyorsunuz.

Yurtdışı transferleri yani sanatçıların ulaşımı, konser mekânlarındaki akustik ve onlarca kişiyle bürokrasinin isteğini bir arada harmanlamak. En önemlisi ve en zoru bu, bilboardlara afiş asamamak. Maalesef söylenecek çok şey var ama 24 yıldır Afyon’da umudu ayakta tutan bir duruşumuz olduğu için, şimdi onu daha çok yükseltmemiz ve hâlâ umut vardır diyerek çabalamamız gerekiyor. Nâzım’ın söylediği gibi inşallah güzel günler gelecek.

Festivalde müzikseverleri neler bekliyor?

Bu yıl festivalin açılışı ve kapanışı çok özel konserlere sahne olacak. Açılışta besteci Antonin Dvorak’ın ölümünün 120. yılını Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile Giritli bir şef Nikos Haliassas ile yapacağız.

Keman sanatçısı Daniel Matejca, 2022 Eurovizyon Genç Yetenekler Yarışması’nı kazanan bir sanatçı; Telemann Keman Yarışması – Polonya, Jugend Musiziert – Almanya, Kocian Keman Yarışması – Çek Cumhuriyeti ve Virtuosos V4+ – Macaristan gibi çeşitli uluslararası keman ve müzik yarışmalarının da galibi. Kapanış konserini Jülide Yalçın, Hyun Sook Tekin ikilisi verecek. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, Türkiye’nin önde gelen iki sanatçısının yine Afyonkarahisar Yeni Müze’de verecekleri keman piyano ziyafetiyle sona erecek.

OKUL SÖYLEŞİLERİ…

Festivalin Okul Söyleşileri bölümünde, kültür sanat dünyasından sanatçıların katılımıyla Afyon Lisesi ve Afyon TED Koleji sınıflarında sabah ve öğleden sonra olmak üzere öğrencilerle yüz yüze söyleşiler yapılacak. Söyleşilere katılacak olanlar ise şöyle: Sinema yazarı Atilla Dorsay; filmlerinin senaryosu, yapım ve yönetimi kendisine ait kadın sinemacı Handan İpekçi; çocuk edebiyatı denilince ilk akla gelen isim yazar Yalvaç Ural; yazar Metin Celal, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; yazar Feridun Andaç; yazar, yemek kültürü araştırmacısı, eğitmen Engin Akın; geçen yıl 90. yaşını kutlayan yazar Adnan Özyalçıner; yazar A. Ömer Türkeş; haber spikeri, sunucu ve eğitimci Defne Sarısoy; arkeolog, yazar, yayıncı Nezih Başgelen ve çizdiği bant karikatürleri dünyaca tanınan karikatürist Piyale Madra yer alacaklar. Aynı çerçevede Ahmet Ömer Kocaşaban İlkokulu’ndaki okul etkinliklerine yaptıkları dinletilerle katılım sağlayan müzisyenler ise Marie Hasonová kemanda; Michael Forst kemanda; Matouš Hason viyolada ve Yeliyzaveta Chkhartishvili fagotta olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM