Bekir Coşkun’un heykeli açıldı

Bekir Coşkun’un heykeli açıldı

Türk basınının duayen yazarlarından Bekir Coşkun İzmir Karşıyaka’da da ölümsüzleşti. Bekir Coşkun’un, ünlü köpeği Pako ile betimlendiği heykelin açılışı yapıldı. Törende duygusal anlar yaşandı.

18 Ekim 2020’de sonsuzluğa göç eden aydınlanma ve demokrasi mücadelesinin simge isimlerinden Bekir Coşkun unutulmadı. Karşıyaka Belediyesi, yazıları ve kitapları ile topluma ışık tutmaya devam eden usta yazarın adını parka verdi, heykelini yaptırdı. Heykeltıraş Ahmet Uzun tarafından yapılan eserde Bekir Coşkun elinde kitabı ve yanında ünlü köpeği Pako ile tasvir edildi. Heykelin kaidesine Bekir Coşkun’un, “O benim köpeğim değil, ben Pako’nun insanıyım” sözü yazıldı.

Heykel, Mavişehir Mahallesi’ndeki Bekir Coşkun ve Pako Parkı’na yerleştirildi. Saat 16:00’da gerçekleştirilen açılış törenine eşi Andree Coşkun, çocukları Ebru ve Tolga Coşkun, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Ayvalık Belediyesi eski Başkanı Rahmi Gencer, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, SÖZCÜ Yazarı Uğur Dündar, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Halil İbrahim Hüner, Muharip Gaziler Derneği Karşıyaka Şubesi Başkanı Halil Taşçı ve yönetim kurulu üyeleri, TRT’den Hatice Gürler Yazıcı ve Asuman Fırtına, gazeteci yazarlar Haluk Işık ve Atilla Köprülüoğlu, tiyatro sanatçısı Kıvanç Tiner, ressam Hasan Rastgeldi, heykel sanatçısı Ahmet Uzun ve vatandaşlar katıldı.

“BEKİR COŞKUN SESSİZ OLAN HER ŞEYİN SESİ OLDU”

Şenol Şentürk şefliğindeki Karşıyaka Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı söylendi. Ardından Bekir Coşkun’un özgeçmişi okundu ve konuşmalar yapıldı. Kürsüye davet edilen ilk isim Andree Coşkun oldu. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’a, heykeltıraş Ahmet Uzun ile arkadaşlarına teşekkür eden Andree Coşkun, “Bekir bir İzmir aşığıydı. Bekir ve ben İzmir’de birbirimize sevdalandık, evlenmeye burada karar verdik. Bekir gittikten sonra hayatımda mutlu günüm olmadı. Ama şu an çok mutlu oldum ve gururlandım. Bekir ömrünü insanlığa, doğaya, tüm canlılara adadı. Terk edilen köpeklerin, sokağa atılan kedilerin, yakılan ormanların, dağların, çamların, börtü böceğin, sessiz olan her şeyin sesi oldu. Verdiği değerler ile anılacak” dedi.

“YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR KALEMDİ”

Bekir Coşkun’un yakın arkadaşlarından, SÖZCÜ yazarı Uğur Dündar, “Ben ona ölümü konduramadım. Her an gelecekmiş gibi hissettiğim çok yakın dostumun anılarını paylaşıyorum. Yeri asla doldurulamayacak, kendine özgü, çok değerli bir kalemdi. Harikulade bir mizah yeteneği vardı. Sözcüklerin efendisiydi. Onu unutmayacağız. Sevmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Dündar, Bekir Coşkun ile aralarındaki gülümseten hatıraları da paylaştı.

“MESLEĞİMİZİN PUSULASIYDI”

Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Halil İbrahim Hüner, “Bekir Coşkun kimsesizlerin sesi, sevgiyi içselleştirmiş, yaşadığı ortama bunu fazlası ile sunmuş bir kişiydi. Her zaman aramızda olacak” derken, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, “İzmir eşsiz bir miras daha kazandı. Mesleğimizin pusulasıydı” dedi.

“BEKİR COŞKUN’DAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Bugün burada, iyi bir eş, yiğit bir cumhuriyet aydını, çok başarılı bir gazeteci, doğa ve çevre tutkusu ile hepimize çağrı yapan, örnek olan bir centilmen için biraradayız. Karşıyaka büyük bir insana vefasını, sevgisini, saygısını göstermekten onur duyuyor. Esasen değerlere saygı, vefa ve minnet bir Karşıyaka duruşudur. Şanlıurfa’da bir memur çocuğu olarak başlayıp, Türkiye’nin en başarılı gazetecileri listesine adını yazdıran Bekir Coşkun, her şeyden önce kalemin ve düşüncenin, basının ve çağına tanıklığın ne işe yaradığını kanıtlamış bir aydındır. Biz aşka olan inancımızı biraz da sevgili eşine duyduğu aşk ile perçinledik. Can dostlarımıza daha titiz, daha duyarlı yaklaşmayı Pako’ya yazdığı ve Pako’nun ağzından seslendiği yazılar sayesinde öğrendik. Türkiye Cumhuriyeti değerlerinin ne kadar yaşamsal öneme sahip olduğunu, iyi bir yurttaş olmanın gereklerini ve düşüncelerin yaşamda karşılık bulmadıkça birere gevezelikten öteye geçmeyeceğini biraz da Bekir Coşkun’un yazdıkları ve duruşu ile anımsadık. Büyük gazeteci bugün fiziksel olarak bizimle değildir. Onu gerçekten zamansız yitirmenin kederi asla bitmeyecektir. Bunlar doğru. Ama bir doğru daha var: Yazdıkları ile kitapları ile verdiği mücadele ile büyük hatırası ile hep bizimledir ve unutulmayacaktır. Bugün birlikte açılışını yaptığımız heykel işte bunları bildiğimiz ve yitirmediğimiz sürece anlam kazanacaktır” ifadelerine yer verdi.

“NESİLLER BOYU YAŞAYACAK”

İzmir Milletvekili Atila Sertel, Bekir Coşkun’un adının ülkenin pek çok yerinde sokaklara, parklara verileceğini biliyorum. Bunda öncelik sağladığı için Karşıyaka’ya, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Sertel, “Bazı insanlar vardır, yaşarken ölürler. Kıymeti harbiyeleri yoktur. Bazı insanlar vardır, toprak altına gömdüğünüzü bile bile yürekte yaşatırsınız, beyinde yaşatırsınız. Bekir Coşkun fikirleri ile yaşıyor ve yaşayacak. Bizden sonraki nesillere de ulaşacak” diye konuştu.“BEKİR COŞKUN ANIT İNSAN”

Heykel sanatçısı Ahmet Uzun SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bekir Coşkun kendi başına bir anıt zaten. Bize düşen sadece cisimleştirmek oldu. Ona yakışan bir eser için çalıştık. Beş buçuk ayda yaptık. Ailesinin ve sevenlerinin heykeli beğenmesinden çok mutlu olduk” dedi. Bekir Coşkun’un en eski arkadaşı ve kuzeni olan ressam Hasan Rastgeldi, “Türkiye çok önemli bir değerini, ben kardeşimi kaybettim. Bütün meseleyi birkaç kelime ile vurucu biçimde anlatan eşsiz bir dili vardı. Yazıları şiir gibiydi. Ortak bir projemiz de oldu. Onun 40 tane yazısını resimlerim ile betimledim” diye konuştu. Ayvalık Belediyesi eski Başkanı Rahmi Gencer, “Çok önemli yazılarını Ayvalık’tan yazması bizim için gurur vesilesidir. Sevgi dolu bir insandı. İnsanları, hayvanları, doğayı çok severdi. Korkusuz yazardı. Bir tek korkusu vardı; laik demokratik cumhuriyetin karanlığa sürüklenmesiydi. Özverili bir mücadele verdi. Milyonlarca cumhuriyet sevdalısının yüreğinde yaşıyor” ifadelerini dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM