ANNEME KARŞI İÇİMDE SADECE ACIMA DUYGUM KALDI

ANNEME KARŞI İÇİMDE SADECE ACIMA DUYGUM KALDI

Bir okurum aşağıdaki mektubu yazmış, kendisinin izniyle, kimlik belirtmeden, ifadelerin daha açık seçik anlaşılması için minik dokunuşlarla, aşağıda paylaşıyorum.
***
Sayın Hocam, ben iki çocuk sahibi bir anneyim. Facebook’ta anneler arasında başlayan bir tartışma iki görüş ortaya çıkardı; bunlardan biri sevgi kadar annenin çocuklarına sunabildiği maddi imkanların da önemli olduğunu ifade etmekte, diğer görüşte çocuklara verilen maddi imkanlar ne olursa olsun sevginin kendi başına sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için yeterli olduğu yönünde idi. Bu tartışma bana aşağıdaki soruyu size sormama yol açtı:
“Çocuklarımıza doya doya çocukluğunu yaşatmak, onların hatıralarında iyi birer anne baba olarak iz bırakmak ve aynı zamanda biz ana babaların da onların çocukluğunun her anına bilinçli tanık olmak, zevk almak, hep beraber mutlu olmak için ev, araba, para sahibi olmak zorunlu mudur? Yoksa bunlar olmadan da sevgi, ilgi yeterli midir?”
Sorumun daha iyi anlaşılabilmesi için kısaca kendi hayatımdan söz etmek istiyorum: Ben 7 yaşındayken annem babam boşandı. Benim dışımda benden küçük iki kardeşim daha vardı ve hayat şartları zordu. Annem çalıştı, her akşam eve yorgun ve bitkin geldi. Biz koşup kapıda karşılardık ve hemen günümüzü anlatmaya, ihtiyacımız olan sevgiyi almaya çalışırdık. Bu anların sonu asla sarılıp okşamayla bitmedi. Annem hep bağırır ‘başımdan gidin, yorgunum’ derdi.
Büyük ihtimalle de yorgun ve mutsuzdu gerçekten. Şimdi 29 yaşında (annemin babamdan boşandığı yaş) evli ve 2 çocuklu bir kadın olarak anlıyorum annemi, ama affedemiyorum. Sürekli dayak yedik, ‘bana anne demeyin’ diye bağırmaları hala kulaklarımda. Ağladığımızda bir kere bile gözyaşlarımızı silip sarılmadı, sakinleştirmedi.
Şimdi annem 53 yaşında ve 2. kocasından da boşandı. Yalnız, çok hassas, duygusal ve sürekli beklenti içinde. Kardeşlerim ve ben isteklerini karşılamadığımızda ağlıyor.
İnanın ki bütün çocukluğum gözlerimin önünden geçiyor; avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum. Anneme karşı sadece acıma duygum kaldı içimde; sanırım sevgim çocukken tükendi.
Şimdi sormak istiyorum; “Çocukların rızkını kazanıyorum yoruluyorum” diye çocuklarına ilgi ve sevgi vermemek mazeret olabilir mi?
Hayatın zorluklarını, bize karşı adaletsizliklerini küçücük bedenlere, o güzel yüreklere yüklemek haksızlık değil mi?
Daha çok yazabilirim ama zaten değerli vaktinizi aldım hocam. Hakkınızı helal ediniz.
***
Bana yazan hanımefendinin içi, sorduğu sorunun cevabını aslında biliyor. Öyküsünü bizimle paylaşmaya izin verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Belki kafası karışık bazı genç anneler bu öyküyü okuyarak çocuklarının sevgi ihtiyacına daha duyarlı olurlar.
Diğer yandan şunu da düşünmeden edemedim; yazıda söz konusu olan ve iki defa evlenip boşanan kadın kendi iç çocuğunu tanıyabilseydi ve utanca boğulmuş o iç çocuğun yalnızlığının ve öfkesinin farkına varabilseydi hem kendinin hem çocuklarının hayatları ne kadar değişirdi! Duygusal yönden olgunlaşmadan evlenmek ve çocuk sahibi olmak mutsuz ve acı öykülerin kaynağını oluşturuyor.
Bu tür öyküleri sizlerle paylaşmanın çocuklarımız için daha bilinçli ve daha sağlıklı bir aile ve eğitim ortamı oluşturmaya yardım ettiğine inanıyorum. Katkılarınız için teşekkür ederim.
Selamlar, saygılar
Doğan Cüceloğlu / 13 Eylül 2017
Bir 2 kişi, su kütlesi ve şunu diyen bir yazı '- ANNEME KARŞI İÇİMDE SADECE ACIMA DUYGUM KALDI' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün çok sevdiğiniz bir kişiden gelecek sağlık durumuyla alakalı haber keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eğlenceli aktiviteler yapmanın tam zamanı!

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün aşk hayatınız en önemli gündem maddesi olacak. Özellikle ikili ilişkilerdeki beklenmedik durumlar sizi mutlu edecek. Bugün hayatınızın en romantik gününü yaşayabilirsiniz. Sürprizlere hazır olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bu dönemde özellikle maddi dünyanın getirdiklerine odaklanma eğilimi gösteriyordunuz. Ancak bugün gezegensel hizalanmanın getirdiği enerjisel durumla birlikte kendi iç dünyanıza yönelecek ve sorgulamalar yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün geçmişin saklanan yüzü sizi bulacak ve gerçekçi bir şekilde olaylarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz kimi konularla ilişkili olarak yeni bir iç hesaplaşma yaşayabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olmanın tam zamanı!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün geçmiş başarıları ve gelecekteki hedefleri düşünmek için en doğru zaman! Mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin. Gerilimi geride bırakın ve hayatınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün aşk ve romantizmin etkilerini hayatınızın her alanına entegre edeceksiniz. Bekarsanız potansiyel eş adayınızla tanışacaksınız. Eğer mevcut bir partneriniz varsa aranızda hiç bitmeyeceğini düşündüğüz güçlü bir bağ oluşturacaksınız.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bir süredir haber almadığınız birinden gelen bir çağrı karışık duygular yaratabilir. Bir yandan, muhtemelen bu kişiyle yeniden iletişim kurmaktan memnunsunuz. Öte yandan da ondan haber almayı beklemediğiniz için rahatsızlık verici olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM