ANNEME KARŞI İÇİMDE SADECE ACIMA DUYGUM KALDI

ANNEME KARŞI İÇİMDE SADECE ACIMA DUYGUM KALDI

Bir okurum aşağıdaki mektubu yazmış, kendisinin izniyle, kimlik belirtmeden, ifadelerin daha açık seçik anlaşılması için minik dokunuşlarla, aşağıda paylaşıyorum.
***
Sayın Hocam, ben iki çocuk sahibi bir anneyim. Facebook’ta anneler arasında başlayan bir tartışma iki görüş ortaya çıkardı; bunlardan biri sevgi kadar annenin çocuklarına sunabildiği maddi imkanların da önemli olduğunu ifade etmekte, diğer görüşte çocuklara verilen maddi imkanlar ne olursa olsun sevginin kendi başına sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için yeterli olduğu yönünde idi. Bu tartışma bana aşağıdaki soruyu size sormama yol açtı:
“Çocuklarımıza doya doya çocukluğunu yaşatmak, onların hatıralarında iyi birer anne baba olarak iz bırakmak ve aynı zamanda biz ana babaların da onların çocukluğunun her anına bilinçli tanık olmak, zevk almak, hep beraber mutlu olmak için ev, araba, para sahibi olmak zorunlu mudur? Yoksa bunlar olmadan da sevgi, ilgi yeterli midir?”
Sorumun daha iyi anlaşılabilmesi için kısaca kendi hayatımdan söz etmek istiyorum: Ben 7 yaşındayken annem babam boşandı. Benim dışımda benden küçük iki kardeşim daha vardı ve hayat şartları zordu. Annem çalıştı, her akşam eve yorgun ve bitkin geldi. Biz koşup kapıda karşılardık ve hemen günümüzü anlatmaya, ihtiyacımız olan sevgiyi almaya çalışırdık. Bu anların sonu asla sarılıp okşamayla bitmedi. Annem hep bağırır ‘başımdan gidin, yorgunum’ derdi.
Büyük ihtimalle de yorgun ve mutsuzdu gerçekten. Şimdi 29 yaşında (annemin babamdan boşandığı yaş) evli ve 2 çocuklu bir kadın olarak anlıyorum annemi, ama affedemiyorum. Sürekli dayak yedik, ‘bana anne demeyin’ diye bağırmaları hala kulaklarımda. Ağladığımızda bir kere bile gözyaşlarımızı silip sarılmadı, sakinleştirmedi.
Şimdi annem 53 yaşında ve 2. kocasından da boşandı. Yalnız, çok hassas, duygusal ve sürekli beklenti içinde. Kardeşlerim ve ben isteklerini karşılamadığımızda ağlıyor.
İnanın ki bütün çocukluğum gözlerimin önünden geçiyor; avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum. Anneme karşı sadece acıma duygum kaldı içimde; sanırım sevgim çocukken tükendi.
Şimdi sormak istiyorum; “Çocukların rızkını kazanıyorum yoruluyorum” diye çocuklarına ilgi ve sevgi vermemek mazeret olabilir mi?
Hayatın zorluklarını, bize karşı adaletsizliklerini küçücük bedenlere, o güzel yüreklere yüklemek haksızlık değil mi?
Daha çok yazabilirim ama zaten değerli vaktinizi aldım hocam. Hakkınızı helal ediniz.
***
Bana yazan hanımefendinin içi, sorduğu sorunun cevabını aslında biliyor. Öyküsünü bizimle paylaşmaya izin verdiği için kendisine teşekkür ediyorum. Belki kafası karışık bazı genç anneler bu öyküyü okuyarak çocuklarının sevgi ihtiyacına daha duyarlı olurlar.
Diğer yandan şunu da düşünmeden edemedim; yazıda söz konusu olan ve iki defa evlenip boşanan kadın kendi iç çocuğunu tanıyabilseydi ve utanca boğulmuş o iç çocuğun yalnızlığının ve öfkesinin farkına varabilseydi hem kendinin hem çocuklarının hayatları ne kadar değişirdi! Duygusal yönden olgunlaşmadan evlenmek ve çocuk sahibi olmak mutsuz ve acı öykülerin kaynağını oluşturuyor.
Bu tür öyküleri sizlerle paylaşmanın çocuklarımız için daha bilinçli ve daha sağlıklı bir aile ve eğitim ortamı oluşturmaya yardım ettiğine inanıyorum. Katkılarınız için teşekkür ederim.
Selamlar, saygılar
Doğan Cüceloğlu / 13 Eylül 2017
Bir 2 kişi, su kütlesi ve şunu diyen bir yazı '- ANNEME KARŞI İÇİMDE SADECE ACIMA DUYGUM KALDI' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM