Acıları sildi, cezaevini kütüphane yaptı

Acıları sildi, cezaevini kütüphane yaptı

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, çocukluğunun geçtiği Gaziantep İslahiye İlçesi’nde 61 yıllık cezaevini modern bir kütüphaneye çevirdi

Yavuz ALATAN

Acıları sildi, cezaevini kütüphane yaptı

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bir cezaevi… 61 yıl boyunca nice acılara sahne olmuş, özgürlükleri ellerinden alınan insanlara, mecburi ev sahipliği yapmış…

Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’nin açılışı 2020’de yapıldı.

Bu cezaevinin kaderi İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin girişimi ile değişti. Kapanan cezaevi, artık son derece modern bir kütüphane oldu. Eski Cezaevi, yeni ‘Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’ artık insanların eğitimine katkı sunacak.

Adnan Bali

Adnan Bali, ailesinin ve kendisinin çocukluğunun geçtiği Gaziantep’in İslahiye İlçesi’nde, evlerinin hemen yanında bulunan cezaevini, kütüphaneye dönüştürmenin manevi açıdan değerli bir adım olduğunu söyledi. Ve bu değişimi, “Cezaevinden kütüphaneye, bir binanın öyküsü…

Bir annenin hatırasına özlemle” adıyla kitap haline de getirdi. Bali kitabın önsözünde şu duygu dolu satırları yazdı. “İslahiye’de henüz elektrik yokken gaz lambası ışığında kitap okuduğumu hatırlarım.” Annesinin kitap okuma konusunda tüm ilçe çocuklarına destek verdiğini, evlerinde annesinin oluşturduğu bir kütüphane bulunduğunu da vurguladı.

Kütüphanede toplantı ve bilgisayar odaları da bulunuyor.

BELGESELİNİ ÇEKTİ

Gaziantep İslahiye’de cezaevi olarak kullanılan bina, Bali ve ailesinin katkılarıyla, geçen yıl vefat eden anneleri Sabiha Bali’nin anısını yaşatmak üzere halk kütüphanesi olarak restore edildi. Binanın hafızasını koruyarak geleceğe taşıyabilmek için koğuşlardan biri de aynen muhafaza edildi. Kütüphane içerisinde adeta yok yok. Kütüphanede okuma, toplantı ve bilgisayar odaları bulunuyor.

Sabiha-Aziz Bali

Adnan Bali, “Ağustos 2019 tarihinde kaybettiğimiz kıymetli annem Sabiha Bali’nin aziz hatırasını en iyi şekilde yaşattığını düşündüğüm İslahiye Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’nin bir cezaevinden kütüphaneye dönüşümü, benim için aynı zamanda bir hayalin gerçeğe dönüştüğü hüzünlü bir yolculuk oldu” dedi. Ayrıca cezaevinden kütüphaneye dönüşen binanın belgeseli de yapıldı.

61 yıllık cezaevinin eski ve şimdiki hali

61 YILLIK CEZAEVİ

1958 senesinde A-2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olarak işlemeye başlayan bina toplamda 2.400 metrekarelik bir alanın üzerinde kurulu bulunuyor. 4 koğuş, 61 sene boyunca cezaevi olarak kullanıldı.

Cezaevi 2019 yılında kapatıldı ve bir kütüphaneye dönüştürüldü

2019 yılında kapatılan cezaevi, Bali ailesinin katkıları sonrasında bir kütüphaneye dönüştürüldü. Kütüphanenin onarımı sürecinde Hakkı Akşener, mimari tasarım ve restorasyon sürecinde Eren Gürsoy katkı sağladı. Görsel tasarımda Emre Senan ve yüklenicilik işlerinde ise Sami Arıca görev aldı.

HÜZÜNLÜ MUTLULUK

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali annesi adına kütüphaneye dönüştürülen cezaevi için şunları söyledi: “Çocukluğumda küçük bir Güneydoğu kasabası olan İslahiye’de değerli annemizin adını ve onun aziz hatırasını yaşatacak olmanın hüzünlü mutluluğunu yaşıyorum.

61 yıllık cezaevi modern bir halk kütüphanesi haline geldi.

Çıktığımız bu yolda, çocukluğumuzun geçtiği, annemin de ömrünün büyük bölümünü geçirdiği evimizin hemen yanı başında bulunan A-2 Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nun kapatılması ile birlikte, mahkumların çile doldurduğu, nice acılı hayatlara şahit olan binanın bir halk kütüphanesine dönüştürülmesinin kıymeti büyüktür. Kütüphaneden olabildiğince çok öğrencimizin ve kitapseverin faydalanmasını ümit ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM