Acıları sildi, cezaevini kütüphane yaptı

Acıları sildi, cezaevini kütüphane yaptı

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, çocukluğunun geçtiği Gaziantep İslahiye İlçesi’nde 61 yıllık cezaevini modern bir kütüphaneye çevirdi

Yavuz ALATAN

Acıları sildi, cezaevini kütüphane yaptı

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bir cezaevi… 61 yıl boyunca nice acılara sahne olmuş, özgürlükleri ellerinden alınan insanlara, mecburi ev sahipliği yapmış…

Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’nin açılışı 2020’de yapıldı.

Bu cezaevinin kaderi İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin girişimi ile değişti. Kapanan cezaevi, artık son derece modern bir kütüphane oldu. Eski Cezaevi, yeni ‘Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’ artık insanların eğitimine katkı sunacak.

Adnan Bali

Adnan Bali, ailesinin ve kendisinin çocukluğunun geçtiği Gaziantep’in İslahiye İlçesi’nde, evlerinin hemen yanında bulunan cezaevini, kütüphaneye dönüştürmenin manevi açıdan değerli bir adım olduğunu söyledi. Ve bu değişimi, “Cezaevinden kütüphaneye, bir binanın öyküsü…

Bir annenin hatırasına özlemle” adıyla kitap haline de getirdi. Bali kitabın önsözünde şu duygu dolu satırları yazdı. “İslahiye’de henüz elektrik yokken gaz lambası ışığında kitap okuduğumu hatırlarım.” Annesinin kitap okuma konusunda tüm ilçe çocuklarına destek verdiğini, evlerinde annesinin oluşturduğu bir kütüphane bulunduğunu da vurguladı.

Kütüphanede toplantı ve bilgisayar odaları da bulunuyor.

BELGESELİNİ ÇEKTİ

Gaziantep İslahiye’de cezaevi olarak kullanılan bina, Bali ve ailesinin katkılarıyla, geçen yıl vefat eden anneleri Sabiha Bali’nin anısını yaşatmak üzere halk kütüphanesi olarak restore edildi. Binanın hafızasını koruyarak geleceğe taşıyabilmek için koğuşlardan biri de aynen muhafaza edildi. Kütüphane içerisinde adeta yok yok. Kütüphanede okuma, toplantı ve bilgisayar odaları bulunuyor.

Sabiha-Aziz Bali

Adnan Bali, “Ağustos 2019 tarihinde kaybettiğimiz kıymetli annem Sabiha Bali’nin aziz hatırasını en iyi şekilde yaşattığını düşündüğüm İslahiye Sabiha-Aziz Bali İlçe Halk Kütüphanesi’nin bir cezaevinden kütüphaneye dönüşümü, benim için aynı zamanda bir hayalin gerçeğe dönüştüğü hüzünlü bir yolculuk oldu” dedi. Ayrıca cezaevinden kütüphaneye dönüşen binanın belgeseli de yapıldı.

61 yıllık cezaevinin eski ve şimdiki hali

61 YILLIK CEZAEVİ

1958 senesinde A-2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olarak işlemeye başlayan bina toplamda 2.400 metrekarelik bir alanın üzerinde kurulu bulunuyor. 4 koğuş, 61 sene boyunca cezaevi olarak kullanıldı.

Cezaevi 2019 yılında kapatıldı ve bir kütüphaneye dönüştürüldü

2019 yılında kapatılan cezaevi, Bali ailesinin katkıları sonrasında bir kütüphaneye dönüştürüldü. Kütüphanenin onarımı sürecinde Hakkı Akşener, mimari tasarım ve restorasyon sürecinde Eren Gürsoy katkı sağladı. Görsel tasarımda Emre Senan ve yüklenicilik işlerinde ise Sami Arıca görev aldı.

HÜZÜNLÜ MUTLULUK

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali annesi adına kütüphaneye dönüştürülen cezaevi için şunları söyledi: “Çocukluğumda küçük bir Güneydoğu kasabası olan İslahiye’de değerli annemizin adını ve onun aziz hatırasını yaşatacak olmanın hüzünlü mutluluğunu yaşıyorum.

61 yıllık cezaevi modern bir halk kütüphanesi haline geldi.

Çıktığımız bu yolda, çocukluğumuzun geçtiği, annemin de ömrünün büyük bölümünü geçirdiği evimizin hemen yanı başında bulunan A-2 Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nun kapatılması ile birlikte, mahkumların çile doldurduğu, nice acılı hayatlara şahit olan binanın bir halk kütüphanesine dönüştürülmesinin kıymeti büyüktür. Kütüphaneden olabildiğince çok öğrencimizin ve kitapseverin faydalanmasını ümit ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda yeni kararlarınız veya plansız harcamalarınız olabilir. Yatırımlar ve birikimleri yönetmekle ilgili konularda ani kararlar almayın. Panikle hareket etmek kaybettirebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde aniden fikirlerinizin değiştiğini ve yeni duygulara, yeni kararlara doğru gittiğinizi görebilirsiniz. Kariyeriniz ve iş hayatınızla ilgili bir süreç netleşebilir ve ilerlemeye başlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde beklemediğiniz haberler alabilir veya bazı kişilerden şaşırtıcı söylemlerle karşılaşabilirsiniz. Bir iş teklifi alabilir, ilişkilerinizin geleceğiyle ilgili bir yön belirleyebilirsiniz. Fevri tepkilerden kaçının.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün boyu iş ve özel hayatınızdaki ilişkiler ön planda olacaktır. Karşınızdaki kişileri daha fazla gözlemleyebilir, güven ilişkisine daha çok önem verebilir ve karşınızdaki kişilerin tavırlarına ve söylemlerine göre hareket edebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içindeki planlarınızda ani değişiklikler olabilir. Değişen şartlara göre hareket etmeye çalışın ve önünüze gelen durumlarla inatlaşmayın. Bildiğiniz yoldan gitme isteğiniz artmasına rağmen yeniliğe gitmeniz esas faydanıza olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde kendi arzu ve istekleriniz pek çok durumun önüne geçebilir. Sizin için önemli olan şeyleri belirleyip bunların peşinden gideceksiniz. Akşam saatlerinde patavatsızlıklara ve düşüncesiz söylemler içinde olmaya karşı dikkat edin, ilişkilerinizi yıpratabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM