Balkabağı heykeller

Balkabağı heykeller

Çorba, tatlı, börek, köfte… Balkabağı ile 40’tan fazla yemek yapılabiliyor. Ancak bu lezzetli gıdadan üretilebilecekler bunlarla sınırlı değil. Usta ellerde sanat eserine de dönüşebiliyor.

Latif SANSÜR

Balkabağı heykeller

Ünlü Külkedisi masalını herkes bilir. Bir balkabağı, bir perinin dokunuşu ile arabaya dönüşür. Gerçek hayatta ise balkabakları usta ellerin dokunuşu ile lezzetli yemeklerin yanısıra sanat eserlerine de dönüşüyor. Balkabaklarından yapılan oyma heykeller, artık pek çok lüks otelin yemek servis alanlarının, açık büfelerinin vazgeçilmez dekorunu oluşturuyor. Otellerdeki yerli ve yabancı turistler, bu heykellere büyük ilgi gösteriyor. Birçok kişi, hatıra fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyor.

SABIR İSTİYOR

Bu birbirinden güzel, birbirinden ilginç oyma heykellerin arkasında ise büyük bir emek var. Heykelleri yapma görevini genelde otellerin soğuk yemek ustaları üstleniyor. Güzel ve dikkat çekici eserler ortaya koyabilmek için becerikli ve yaratıcı olmak kadar sabırlı olmak da şart. Çünkü bazen bir heykelin ortaya çıkarılması için ustaların özel bıçaklarla günlerce çaba göstermesi gerekiyor.

Mutfağın yanısıra bu alanda uzmanlaşan aşçıların sayısı da giderek artıyor. Otellerde sergilenen heykellerdeki detaylar, konuklara ustanın el becerisi ve deneyimine ilişkin ipuçları da sunuyor.

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIYOR KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Balkabağı denince ilk akla gelen Adapazarı Ovası oluyor. Bu bölgede yetişen kabakların lezzeti tüm Türkiye’de biliniyor. Ancak yurdun değişik bölgelerinde de oldukça başarılı üretimler yapılıyor. Kuşadası’nda balkabağı yetiştiriciliği yapan Mehmet Tembelo, şu ipuçlarını veriyor: “Kabak en zahmetsiz ürünlerden biridir. Bol su ve gübreyi sever. Bunlara dikkat edince bol ürün verir.

Doğal gübre kullandığım için ürünlerim 70-80 kilogram ağırlığına ulaşıyor. Suni gübre ile daha büyük balkabakları üretenler de var. Ancak artık tüketici suni gübreli tatsız kabakları tercih etmiyor. Doğal yetiştirdiğimiz balkabakları yumuşak kabuklu, dayanıklı oluyor.”

KANSERDEN KORUYOR

Balkabağının en çok tatlısı bilinse de çorbadan kızartmaya, köfteden reçele kadar 40’tan fazla şekilde tüketilebiliyor. Vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan balkabağı, vücut direncini yükselten bir besin. Kalp hastalıkları ve kanser riskini düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmış. Tansiyonu ve kolesterolü dengelediği de biliniyor. Bol lifli yapısı ile ideal bir rejim yemeği olarak da öne çıkıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizler sizleri bekleyecek. Uzun zamandır duymak istediğiniz müjdeli bir haberi sonunda alıyorsunuz. Kendinizi yeni bir ilişkiye hazır hissetmeseniz bile kartların sizin için yeniden dağıtıldığını göreceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün sosyal ve iş anlamında kendinizi daha iyi ifade etme imkanına sahip olabileceğiniz bir gün olacak. Kendinizi sevdiklerinizle birlikte daha güvende hissederken kariyer anlamında yeni fırsatların geldiğini fark edecek ve bunları değerlendirmek isteyeceksiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün duygularınız ve mantığınız arasındaki dengeyi korumak konusunda zorluk yaşacaksınız. Kendinizi daha iyi bir şekilde ifade etmek için her zamankinden daha sakin bir ruh hali içinde olmanız gerekiyor. Tek yapmanız gerek bir şeyler yaratmak için insiyatif almak. Bunun sizi daha iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün sosyal ve iş anlamındaki ilişkilerinizdeki dengelerin yavaş yavaş bozulduğunu hissettiğiniz bir gün olacak. Kendinizi koruma konusunda zorluk yaşayacaksınız. Bu durumda hayal kırıklıklarının artmasına neden olacak. İsteklerinizin ve hayallerinizin peşinden giderken bir kez daha hayatınızı sorgulayacaksınız.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün yorucu geçen birkaç günün ardından kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Her şeyin yavaş yavaş yoluna girdiğini fark edecek ve kendinizi ifade etme konusunda yeni yollar deneyeceksiniz. Bu denemeler sonuçlarını verdiğinde daha mutlu olacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, şu anda insanların sizi dinlemesi konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla fikirlerinizi paylaşmadan önce mutlaka kendi süzgecinizden geçirmeye özen gösterin. Fikirlerinizi iletme konusunda daha akıllı olmadığınız sürece hiçbir yere varamazsınız.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, son dönemde kendinize iyi bakmadığınızı hissediyorsunuz. Gezegenlerin yerleşiminden kaynaklı olarak yaşam tarzınızı disipline etmeniz gereken bir gün karşınızda olacak. Çalışmanın yanında kendinize zaman ayırmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzun vadede yaptığınız planları askıya almanız gerekebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün hem fiziksel hem de psikolojik olarak yoğun bir gün yaşıyorsunuz. Sevdiklerinizle zaman geçirme isteğiniz ağır bassa da aslında tüm gün boyunca yapmanız gereken işlerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Derin bir nefes alın ve işleri yoluna koymak için gayret gösterin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün maddi ve finansal açıdan kendinizi çok zorladığınız bir gün olacak. Özellikle geleceğe yönelik olarak yaptığınız yatırımların meyvelerini toplayacağınız bir gün sizleri bekliyor. Kendinizi ifade etme konusunda her zamankinden dah şanslı olacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM