Balkabağı heykeller

Balkabağı heykeller

Çorba, tatlı, börek, köfte… Balkabağı ile 40’tan fazla yemek yapılabiliyor. Ancak bu lezzetli gıdadan üretilebilecekler bunlarla sınırlı değil. Usta ellerde sanat eserine de dönüşebiliyor.

Latif SANSÜR

Balkabağı heykeller

Ünlü Külkedisi masalını herkes bilir. Bir balkabağı, bir perinin dokunuşu ile arabaya dönüşür. Gerçek hayatta ise balkabakları usta ellerin dokunuşu ile lezzetli yemeklerin yanısıra sanat eserlerine de dönüşüyor. Balkabaklarından yapılan oyma heykeller, artık pek çok lüks otelin yemek servis alanlarının, açık büfelerinin vazgeçilmez dekorunu oluşturuyor. Otellerdeki yerli ve yabancı turistler, bu heykellere büyük ilgi gösteriyor. Birçok kişi, hatıra fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyor.

SABIR İSTİYOR

Bu birbirinden güzel, birbirinden ilginç oyma heykellerin arkasında ise büyük bir emek var. Heykelleri yapma görevini genelde otellerin soğuk yemek ustaları üstleniyor. Güzel ve dikkat çekici eserler ortaya koyabilmek için becerikli ve yaratıcı olmak kadar sabırlı olmak da şart. Çünkü bazen bir heykelin ortaya çıkarılması için ustaların özel bıçaklarla günlerce çaba göstermesi gerekiyor.

Mutfağın yanısıra bu alanda uzmanlaşan aşçıların sayısı da giderek artıyor. Otellerde sergilenen heykellerdeki detaylar, konuklara ustanın el becerisi ve deneyimine ilişkin ipuçları da sunuyor.

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIYOR KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Balkabağı denince ilk akla gelen Adapazarı Ovası oluyor. Bu bölgede yetişen kabakların lezzeti tüm Türkiye’de biliniyor. Ancak yurdun değişik bölgelerinde de oldukça başarılı üretimler yapılıyor. Kuşadası’nda balkabağı yetiştiriciliği yapan Mehmet Tembelo, şu ipuçlarını veriyor: “Kabak en zahmetsiz ürünlerden biridir. Bol su ve gübreyi sever. Bunlara dikkat edince bol ürün verir.

Doğal gübre kullandığım için ürünlerim 70-80 kilogram ağırlığına ulaşıyor. Suni gübre ile daha büyük balkabakları üretenler de var. Ancak artık tüketici suni gübreli tatsız kabakları tercih etmiyor. Doğal yetiştirdiğimiz balkabakları yumuşak kabuklu, dayanıklı oluyor.”

KANSERDEN KORUYOR

Balkabağının en çok tatlısı bilinse de çorbadan kızartmaya, köfteden reçele kadar 40’tan fazla şekilde tüketilebiliyor. Vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan balkabağı, vücut direncini yükselten bir besin. Kalp hastalıkları ve kanser riskini düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmış. Tansiyonu ve kolesterolü dengelediği de biliniyor. Bol lifli yapısı ile ideal bir rejim yemeği olarak da öne çıkıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde karar vermekte ikilem yaşayabilir ve fikir değişikliklerine gidebilirsiniz. Yönünüzü belirlemekle ve geleceğinizi düşünmekle ilgileneceksiniz. Akşam saatlerinde dostluklar ve sosyal ortamlar ön planda olacak.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde yarım kalan işlerinizi tamamlamaya ve etrafınızdaki veya programınızdaki dağınıklığı gidermeye çalışın. Yeni işleri başlatmayı bugün ertelemek ve yarına bırakmak daha iyi olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde enerjiniz biraz daha düşük olabilir. Cilt, diş, kemiklerle ilgili ufak veya belli belirsiz rahatsızlıklar gündemde olabilir. Akşam saatlerinde ise aşk hayatınızdan yana güzel bir başlangıç ortaya çıkabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde zihnen dağınıklık yaşayabilir ve programlarınızda değişiklik yapmak durumunda kalabilirsiniz. Ulaşımda ve ilerlemekte yavaşlık ve ertelemeler gündeme gelebilir. Karamsar düşüncelere saplanmayın.

YAY BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde finansal konularda doğru hesaplamalar yapmalı ve plan dışı harcamalara gerekmedikçe gitmemelisiniz. Akşam saatlerinde sosyal ortamlara katılabilir ve buradan yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün gündüz saatlerinde Ay boşlukta ilerleyecek. Gün içerisinde sosyal ortamlardan, arkadaşlardan veya sorumluluklardan biraz daha uzak kalmak isteyebilir veya biraz daha mesafeli olabilirsiniz. Akşam saatlerinde geleceğinize, gelecekte var etmek istediklerinize odaklanabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM