Balkabağı heykeller

Balkabağı heykeller

Çorba, tatlı, börek, köfte… Balkabağı ile 40’tan fazla yemek yapılabiliyor. Ancak bu lezzetli gıdadan üretilebilecekler bunlarla sınırlı değil. Usta ellerde sanat eserine de dönüşebiliyor.

Latif SANSÜR

Balkabağı heykeller

Ünlü Külkedisi masalını herkes bilir. Bir balkabağı, bir perinin dokunuşu ile arabaya dönüşür. Gerçek hayatta ise balkabakları usta ellerin dokunuşu ile lezzetli yemeklerin yanısıra sanat eserlerine de dönüşüyor. Balkabaklarından yapılan oyma heykeller, artık pek çok lüks otelin yemek servis alanlarının, açık büfelerinin vazgeçilmez dekorunu oluşturuyor. Otellerdeki yerli ve yabancı turistler, bu heykellere büyük ilgi gösteriyor. Birçok kişi, hatıra fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyor.

SABIR İSTİYOR

Bu birbirinden güzel, birbirinden ilginç oyma heykellerin arkasında ise büyük bir emek var. Heykelleri yapma görevini genelde otellerin soğuk yemek ustaları üstleniyor. Güzel ve dikkat çekici eserler ortaya koyabilmek için becerikli ve yaratıcı olmak kadar sabırlı olmak da şart. Çünkü bazen bir heykelin ortaya çıkarılması için ustaların özel bıçaklarla günlerce çaba göstermesi gerekiyor.

Mutfağın yanısıra bu alanda uzmanlaşan aşçıların sayısı da giderek artıyor. Otellerde sergilenen heykellerdeki detaylar, konuklara ustanın el becerisi ve deneyimine ilişkin ipuçları da sunuyor.

VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIYOR KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Balkabağı denince ilk akla gelen Adapazarı Ovası oluyor. Bu bölgede yetişen kabakların lezzeti tüm Türkiye’de biliniyor. Ancak yurdun değişik bölgelerinde de oldukça başarılı üretimler yapılıyor. Kuşadası’nda balkabağı yetiştiriciliği yapan Mehmet Tembelo, şu ipuçlarını veriyor: “Kabak en zahmetsiz ürünlerden biridir. Bol su ve gübreyi sever. Bunlara dikkat edince bol ürün verir.

Doğal gübre kullandığım için ürünlerim 70-80 kilogram ağırlığına ulaşıyor. Suni gübre ile daha büyük balkabakları üretenler de var. Ancak artık tüketici suni gübreli tatsız kabakları tercih etmiyor. Doğal yetiştirdiğimiz balkabakları yumuşak kabuklu, dayanıklı oluyor.”

KANSERDEN KORUYOR

Balkabağının en çok tatlısı bilinse de çorbadan kızartmaya, köfteden reçele kadar 40’tan fazla şekilde tüketilebiliyor. Vitamin ve mineraller açısından son derece zengin olan balkabağı, vücut direncini yükselten bir besin. Kalp hastalıkları ve kanser riskini düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmış. Tansiyonu ve kolesterolü dengelediği de biliniyor. Bol lifli yapısı ile ideal bir rejim yemeği olarak da öne çıkıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve dengeli olmak önemli olacak. Değişikliklere karşı esnek olmaya çalışın. İletişim problemlerini çözmek için açık ve net bir iletişim kurmaya özen gösterin. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru yakalayabilirsiniz. Etrafınızdaki olumsuz enerjilere karşı pozitif tutumunuzu koruyun.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün, duygusal açıdan kendinizi daha hassas hissedebilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilere karşı daha anlayışlı ve uyumlu olmaya gayret edin. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilirsiniz ancak sakin ve sabırlı olursanız başarılı olabilirsiniz. İçsel huzurunuzu koruyarak günü olumlu ve keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün, duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve başkalarının sözleri kolayca sizi etkileyebilir. Ancak, duygularınızı dengelemeye ve mantıklı kararlar vermeye çalışın. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru ve dengeyi sağlayabilirsiniz. İyi bir iletişim kurarak sorunları çözme şansınız yüksek olacaktır. Sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek size iyi gelecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün özellikle ilişkilerde ve iletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olman gerekebilir. Karşılaştığın her durumu sakin bir şekilde değerlendirmeye çalışarak gereken adımları atmaya özen göstermelisin. İçinde bulunduğun çevreyle olan iletişimini güçlendirmek için içten ve samimi tavırlar sergilemen faydalı olacaktır. Aşk hayatında romantik ve duygusal anlar yaşayabilirsin. Enerjini olumlu yönde kullanarak önemli konuları halletmeye odaklanabilirsin. Her şeyin istediğin gibi ilerlemesine izin ver ve kendine güvenmeyi unutma.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundakilere kendilerine zaman ayırmaları ve iç huzurlarını sağlamaları önerilir. Duygusal dengeyi korumak için günlük rutinlerinizi gözden geçirerek negatif etkilerden uzak durmaya çalışın. İletişimde dikkatli olmak ve anlayışlı yaklaşmak önemli olacaktır. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi pozitif aktivitelere odaklayarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. umarım gününüz harika geçer!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunun insanlar için ilişkilerde daha anlayışlı ve uyumlu olmanın önemli olduğu bir gün olabilir. Karşınızdaki insanları dinlemek, anlamak ve destek olmak için daha fazla çaba göstermeniz gerekebilir. Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin ve açık iletişim kurmaya çalışın. Ayrıca bugün, duygusal dengeyi sağlamak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Umarım bugün size olumlu gelişmeler getirir.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün cesaretiniz ve kararlılığınız daha da artabilir. İçsel gücünüzü kullanarak hedeflerinize daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Ancak, gereğinden fazla baskıcı veya kontrolcü olmamaya dikkat etmelisiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve duygularınızı paylaşmak da bugün önem kazanabilir. Ufak tefek anlaşmazlıklara takılmadan, daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edebilirsiniz. Sabırlı ve detaycı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize adım adım daha da yaklaşabilirsiniz. Ancak, fazla detaya boğulmadan büyük resmi görmeyi de ihmal etmemeye özen göstermelisiniz. Özel hayatınızda ise iletişimde dikkatli olmalı ve partnerinizle aranızdaki anlaşmazlıkları daha sakin bir şekilde çözmeye çalışmalısınız. Ayrıca bugün maddi konularda da dikkatli ve tutumlu olmanız faydalı olacaktır.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM