Noga Erez: ‘Müzisyenler artık türlerle ilgilenmiyor’

Noga Erez: ‘Müzisyenler artık türlerle ilgilenmiyor’

Müziğinde politik konuları da işleyen İsrailli sanatçı Noga Erez, son albümü ‘KIDS’i yayımladı. Erez, “Dünya hakkında beni rahatsız eden konuları işliyorum” diyor.

Noga Erez: ‘Müzisyenler artık türlerle ilgilenmiyor’

Noga Erez, kendi müziğini yapmanın yanı sıra şarkılarının prodüktörlüğüne de imzasını atan, yani tümüyle kendi üretimlerini dinleyiciyle buluşturan bir sanatçı. Hip-hop, pop gibi türlerden beslenen yeni bir tür ortaya koyuyor. Cesur bir müziği var, pop deyip geçmek imkânsız, çünkü kendi deyimiyle “Dünya hakkında beni rahatsız eden konuları işliyorum” diyor. Şarkılarında varoluştan kayıplara, savaşa, barışa değiniyor, politik konularda da sözünü söylemekten çekinmiyor. Son olarak “KIDS” isimli albümünü yayımladı. Albüm, dünyaca ünlü genç şarkıcı Billie Ellish dahil birçok isim tarafından sosyal medyada beğeniyle paylaşıldı. Geçen yıllarda Türkiye’deki konserlerinin biletleri kısa sürede bitmişti. Pandemi araya girmese farklı şehirlerde birkaç konser planı daha vardı ancak olmadı. İsrailli sanatçıyla konuştuk.

KIDS albümü ne hakkında?

Hem müzik hem de sözler bakımından çok çeşitli bir albüm, birçok farklı konu var. Ancak her şeyin temelinde hikâyeleri, mirası, anlatıları, gelenekleri, travmaları ve acıları nasıl aktardığımızın bulunduğunu söyleyebilirsiniz.

YAS, KAYIP VE İLİŞKİLER…

Bir söyleşinizde “Dünya hakkında beni rahatsız eden konuları işliyorum” demişsiniz, bu bağlamda bu albüm nerede duruyor?

Aynı yerde duruyor. Müzik, benim çıkış ve gerçekliği izleme yolum. Bu albümde daha kişisel konular hakkında uğraştım. İlişkiler, yakın birinin kaybı, yas ama küresel ve sosyal konular da çalışmalarımda öne çıkıyor. Müzik olduğu için şanslıyım, etrafımda ve iç dünyamda olupbitenler hakkında bir şeyler yapabiliyorum ve hayatımda çok önemli bir etkisi var.

Müzik türleri arasında geçiş yapan birisiniz. Bu size daha fazla özgürlük mü sağlıyor, dez-avantajları da var mı? 

Bence tür tanımlamak daha çok müzik hakkında yazılar yazan insanların aradığı bir şey. Müzik yapan insanlar türlerle gitgide daha az ilgileniyor. Şarkılarımdan birini seven bir insan için diğerine geçtiğinde bambaşka bir şarkı duymak zorlayıcı olabilir gerçekten de. Ama bana göre bu sadece olduğum insanı ifade etme biçimi. Birçok farklı müziği seviyorum, yaratıcılığım söz konusu olduğunda kendimi hiçbir şekilde sınırlamıyorum.

‘SANATTA SINIRLAR ÖNEMLİ’

Dijitalleşmeden memnun musunuz? Analog dönemi özlüyor musunuz?

Analog zamanlarda hiç müzik yapmadım. Ben yoluma bilgisayarla başladım ve onun bana sunduğu seçeneklerden dolayı mutluyum. Asla “teknoloji” odaklı bir insan olmadım ama bilgisayar daha sezgisel bir müzik yaratmama imkân sağlıyor. Yine de analog ekipmanları seviyorum, en güzel yanları bir sınırlarının olması. Sanatta sınırlar çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda yeni kararlarınız veya plansız harcamalarınız olabilir. Yatırımlar ve birikimleri yönetmekle ilgili konularda ani kararlar almayın. Panikle hareket etmek kaybettirebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde aniden fikirlerinizin değiştiğini ve yeni duygulara, yeni kararlara doğru gittiğinizi görebilirsiniz. Kariyeriniz ve iş hayatınızla ilgili bir süreç netleşebilir ve ilerlemeye başlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde beklemediğiniz haberler alabilir veya bazı kişilerden şaşırtıcı söylemlerle karşılaşabilirsiniz. Bir iş teklifi alabilir, ilişkilerinizin geleceğiyle ilgili bir yön belirleyebilirsiniz. Fevri tepkilerden kaçının.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün boyu iş ve özel hayatınızdaki ilişkiler ön planda olacaktır. Karşınızdaki kişileri daha fazla gözlemleyebilir, güven ilişkisine daha çok önem verebilir ve karşınızdaki kişilerin tavırlarına ve söylemlerine göre hareket edebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içindeki planlarınızda ani değişiklikler olabilir. Değişen şartlara göre hareket etmeye çalışın ve önünüze gelen durumlarla inatlaşmayın. Bildiğiniz yoldan gitme isteğiniz artmasına rağmen yeniliğe gitmeniz esas faydanıza olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Boğa Burcunda ilerliyor. Gün içinde kendi arzu ve istekleriniz pek çok durumun önüne geçebilir. Sizin için önemli olan şeyleri belirleyip bunların peşinden gideceksiniz. Akşam saatlerinde patavatsızlıklara ve düşüncesiz söylemler içinde olmaya karşı dikkat edin, ilişkilerinizi yıpratabilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM