Türk Halk Müziği’nin duayeni Musa Eroğlu:

Türk Halk Müziği’nin duayeni Musa Eroğlu:

 Sanatın emrinde her şeye varım

Müziğin üstadı Musa Eroğlu, sanatçı-siyaset ilişkisini, “Birey olarak siyasileri hiç sevmediğim için bir alerjim var. Sanatın emrinde her şeye varım” diyerek yorumladı.

Hande ZEYREK

Türk Halk Müziği’nin duayeni Musa Eroğlu: Sanatın emrinde her şeye varım

Sazıyla sözüyle yıllara meydan okuyan bir ezgi ustası Musa Eroğlu… Mihriban, Yolun Sonu Görünüyor gibi nice efsane türkünün bestesini yaparak Türk Halk Müziği’ne kazandıran 77 yaşındaki usta sanatçı doğup büyüdüğü Mersin Mut’ta 80 bin ağaçlık bir orman oluşturdu. Bugün o ormandaki fidanlar 20 yaşında ağaç olurken Musa Eroğlu da sade yaşamını Mut’ta sürdürüyor. Ama ‘kabuğuma çekildim’ diyenlerden de değil… “Bahçemle uğraşıyorum, tarım yapıyorum ama gündemi de iyi takip ediyorum” diyen Musa Eroğlu’yla türkülerden, dünden bugüne sohbet ettik… Konu siyasete gelince ‘politikacılara alerjim var sevmem. Doğru bildiğimi söylemekten de geri durmam’ dedi…

– Nasılsınız neler yapıyorsunuz son günler sizi nasıl etkiledi?

Öncelikle teşekkür ederim. SÖZCÜ’yü önemli buluyorum ve çıktığından beri okuduğum gazetedir. Artık yaşlandım, kabuğuma çekildim falan demiyorum. Enerjik biriyim ve gündemi iyi takip ediyorum. Bahçemle uğraşıyorum, tarım yapıyorum. Zeytin yetiştiriyorum.

– 80 bin ağaçlık bir orman oluşturmuştunuz, fidanlar büyüdü mü?

Devletten kiralamıştım araziyi 20 yaşındalar o ağaçlar büyüdü şimdi. İnsan sevgisiyle yetiştiğim için topluma bunu taşıyabilecek yegane şey ağaç dikmek diye düşündüm. 40 hektar bir yer tahsis edildi. Cepten parasını ödeyip, sedir, meşe ve çam ağaçlarından 80 bin fidan diktik. Boş arazisi olan insanlara bir öykü olayım istedim. Kuraklık diyoruz ama ağaç kesiyoruz. “Baltalar elimizde, uzun ip belimizde” demeyelim artık. 300-400 sene sonra torunlarımızın çocuklarına kalabilecek bir dünya kurabilmek için ağaç dikmeliyiz.

20 YIL ÖNCE DİKTİĞİ 80 BİN FİDAN BÜYÜDÜ, NEFES OLDU
Ankara’da kendi adını taşıyan müzik okulunda 26 sene binlerce öğrenci yetiştiren Eroğlu, doğup büyüdüğü Mersin Mut’ta yaşıyor. Zeytin yetiştiriyor, tarım yapıyor. Yukarıdaki fotoğrafta dibinde durduğu ardıç en az 130 yaşında.

ÖMÜR BİR NEFES ARASI

– Sizin için modern zaman dervişi deniliyor. Dervişler gibi mi yaşıyorsunuz?

Hareketli bir derviş denebilir. Sade yaşadığım kesin. İnsanların çabaları boşa, 4 gün sonra yolun sonu görünüyor. O zaman fırsat eldeyken devamlı sevgi üretmeliyiz. Severek bir yere ulaşabiliriz.

– En büyük zenginliğiniz türküleriniz mi?

En büyük zenginliğim, o türkülerin içindeki bilgileri ne kadar çok insanla paylaşabilirsem en iyi bankacı benim. Kültür bankası. En büyük zenginliğim kültür taşıyıcılığı. Türkülerle yeniden doğmak. Doğa nasıl nefes alıyorsa insan onun bir parçası olmalı sahibi değil. Bir nefeste hepsi yok olur gider. “Ömür bir nefes arası. Size de gelecek sırası ama bu yara gönül yarası, beni derde salan gelsin”

– Bir türkü olsanız hangisi olurdunuz?

Dallı budaklı bir türkü olurdu herhalde (gülüyor)

GÜVENCEMİZ YOK

– Bu süreçte müzisyenler de büyük yara aldı. Siz nelere şahit oldunuz?

Müzisyenlerin güvencesi yok. Garsonu, sinemacısı, tiyatrocusu hepsi bir çatı. Bu yaranın kapanabilmesi için önce müzisyenlerin kimliğe kavuşturulması lazım.

– Halk araştırmacısı olarak binlerce köy gezdiniz. Neler elde ettiniz?

6-7 bin köy gezmişimdir. Sonuçlardan bir tanesi köylerin çoğunluğu geçmişte bir hayli kültür taşıyan insanlar. Şehirdeki hızlı değişime yabancılar. Bizim köyümüz 1906’da kurulmuş. 2019’a kadar ne yolu ne suyu var. Çünkü bizden alabileceği bir şey yok iktidarın. Ben dile getirdim. Mut’un Kumaçukuru köyü, ve yolu suyu olmadığı için kimse yaşamaz olmuş. Ama bizim köye eşek ile oy sandığı ge   lirdi.

– Sanatçıların siyasete karışması pek istenmiyor. Siz ne diyorsunuz?

Sanatın emrinde her şeye varım. Birey olarak siyasileri hiç sevmediğim için bir alerjim var. Hiç sevmedim çünkü 10 yaşına geldiğimde siyasetçinin portresini tanımıştım ve hiç değişmediler. Yurt dışına bizlerin kültürel geziye giderken milletvekillerinin nerelere gittiğini görüyorum.

– Milletvekillerini kızdıracaksınız…

İstisnalar kaideyi bozmaz.  Bana diyor ki menajerim siyasi olaylara bulaşmayalım. O zaman temiz kalamayız ki. Ruhen kirli kalırız. Konuştuğunu düşündüğünü söyleyemeyen kirli bir adam, kirlidir abi.

3 KERE ASSINLAR YİNE…

– Konuşan da susturuluyor. Soruşturmalar açılıyor. Siz korkmuyor musunuz?

Şimdi korkmuyorum, isterlerse 3 kere assınlar beni yine de doğru bildiğimi söylerim. Her şeyi aynı düşünmek zorunda değiliz ama hakkımı da yemeyeceksin.

– Güler Duman’la başladığınız ‘Sazımızla Sözümüzle’ konserleri pandemide yarım kaldı. Devam edecek mi?

2019’da başladık çok ilgi gördü. Koşullar izin verirse devam edeceğiz. Avrupa turnesi de olacak. Güler Duman son 30 yılın önemli bir türkücüsü. Her şey bitti dediğinde bir beste getirdi dondum kaldım. Birlikte söyleyeceğiz o türküyü.

– Sohbetimiz 23 Nisan’da yayınlanıyor çocuklara bir mesajınız var mı?

2 kızım, bir oğlum, iki torunum var. Biri 25 günlük yeni oldu. Mutluyuz. Diğer torunum üniversiteye hazırlanıyor. Çocuklar saf, temiz, gerçekçiler. 23 Nisan’da onların gözlerinden öpüyorum.

Orada bir şov yapılmak istendi

– İbrahim Kalın‘ın yazıp söylediği türküyü sanatçı Erkan Oğur’un düzenlemesi çok konuşuldu. Tartışmalara siz ne diyorsunuz?
Erkan’ı çok yakından tanırım. Ispanak seni rahatsız ediyorsa baştan o ıspanağı yemeyeceksin. Erkan da onu yapmış. Üzülmesine gerek yok, para için yaptığını hiç düşünmüyorum. Orada bir şov yapılmak istendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün cesur olmanız gereken bir gün olabilir. Bugün masaya yatırılması gereken bir konu ortaya çıkabilir, bunu yapmaktan çekinmeyin. Sırf ilişkinizin dengesini korumak için kendinizi geri tutmayın. Tekne sallanmasın diye kendi huzurunuzu feda etmeyin. Kendinize, duygularınıza ve etrafınızdaki insanlara karşı tamamen dürüst olun.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün zihninizin en uzak noktalarına kadar uzanmaya deneyin. Yaratıcı bir alanda büyük adımlar atabileceğiniz inanılmaz bir fırsat önünüzde açılıyor. Müziği takip edin. Bir enstrüman alın, bir online müzik mağazasına göz atın veya en sevdiğiniz çalma listesini dinleyin. İçerideki sanatçının uyanmasına izin verin. Bir hedef belirleyin ve ona ulaşana kadar durmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün aklınız oldukça karışık olabilir ama bunun sizi engellemesine izin vermeyin. Hayatınıza daha fazla sihir katmaya çalışın. Tuhaf duygularınızı ve fikirlerinizi ne kadar çok kabul ederseniz, o kadar çok şeyin yerine oturacağını keşfedeceksiniz. Hayattaki her şey tamamen mantıklı olmak zorunda değil.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM