‘YENİ TÜRKÜ ZAMANSIZ’ (PASAJ MÜZIK)

‘YENİ TÜRKÜ ZAMANSIZ’ (PASAJ MÜZIK)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

‘YENİ TÜRKÜ ZAMANSIZ’ (PASAJ MÜZIK)

Yeni Türkü müzik tarihimizin yarım asrı devirmeye beş kalmış köklü topluluklarından. Zaman içinde geçirdiği değişiklikler ise memleket tarihinin neredeyse özeti gibi. Zamanı iyi kollayan, dönemin ruhunu yansıtmayı bilen, hatta geleceğin kokusunu alan yanları ise uzun ömürlü oluşlarındaki sebeplerden birkaçı. Birden fazla kuşağa hitap etmeyi başaran ve sürdüren topluluğun saygı albümü zengin anı kitaplarını anımsatıyor. “Yeni Türkü Zamansız”, kendinden sonraki kuşaklardan gelen farklı türlerdeki müzisyenler tarafından yorumlanmış 22 şarkısını barındırıyor.

“Buğdayın Türküsü”nden “Sonbahar’dan Çizgiler”in (Mamak Türküsü) hüzünlü ve devrimci ruhuna uzak havada Athena yorumu dışında tüm zamanlarından seçilmiş repertuvar iyi. “Akdeniz Akdeniz”den üç (Gaye Su Akyol, Cem Adrian, Emir Can Igrek), “Dünyanın Kapıları”ndan iki (İkiye On Kala, Sena Şener), “Yeşilmişik?”ten dört (Kenan Doğulu, Hayko Cepkin, Sıla, Kalben) “Aşk Yeniden”den üç (Melek Messo, Buray; Pamela) “Vira Vira”dan iki (Bora Duran, Mehmet Erdem) “Günebakan”dan üç (Ceylan Ertem, Ecem Erkek, Mert Fırat), “Şimdi ve Sonra”dan iki (Can Gox, Sura İskenderli), “Süper Baba”dan bir (Edis) ve Yeni”den bir (Mabel Matiz) parça…  Şimdi dijital, yakında plak ve CD…

KAPİKO ‘NOVA’ (AHENK MÜZİK)

Kapiko, çalgı kombinasyonu açısından alıştığımız füzyon topluluklarından farklı. Üçlünün merkezinde Batuhan Aydın’ın kavalı var. Diğer üyeler klavyeci Nikolaus Grill ile basçı Neyzen Özsarı. 2013 tarihli ilk albümleri “On Bierli” çok ilgi görünce sayısız konser ve festival programına dahil olmuşlardı.

Topluluğun sözsüz ve vokal eşlikli olmak üzere sekiz parçadan oluşan yeni albümü “Nova” birkaç açıdan çok cazip. Bir kere repertuvarı güzel. Gomidas Vartabed’in klasik eseri “Gakavik”in pop-caz sürümü, Celal Güzelses’in sesiyle bilinen Anadolu türküsü “Hele Yar”ın hard bop düzenlemesi yanı sıra Roland Kirk’ün “Serenade to a Cuckoo”su ile Jaco’nun “Reza”sına getirilen yorumlar bu albümü özel kılıyor.

Üçlüye gitarda Ozan Erkan, vurmalılarda Alikaan Uysal ile Riccardo Marenghi, nefeslilerde ise Şenova Ülker, Tamer Temel ve Burak Dursun eşlik ediyor. Vokallerde de Ezgi İrem Mutlu, Gabriela Partofsky, Merve Akyıldız ve Yasin Türk var.

Rock dinleyicileri için enerjisi yüksek çılgın elektrikli soloları olduğu gibi, geleneksel ve modern doğaçlama konseptleri de yerli yerinde. Birden fazla dinleyici kitlesine hitap ediyor “Nova” ama öncelikli olarak iyi müzik dinleyicisine. Her açıdan iddialı bir albüm var karşınızda.

muratbeser@muratbeser.com

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM