SAHNEDE ‘SIFIR TELAŞ’

SAHNEDE ‘SIFIR TELAŞ’

Sanatta bu hafta neler var? Sizler için derledik…

 

SAHNEDE ‘SIFIR TELAŞ’

“Sıfır Telaş” adlı oyun 16 Mart Çarşamba akşamı 20.30’da Kanyon Avm’nin içinde bulunan Hann Sahne’de sahnelenecek. Onur Özaydın’ın yazdığı ve oynadığı oyunun yönetmeni Doğu Yaşar Akal.

 

Oyunun konusu kısaca şöyle eşi ve kızıyla İstanbul’da yaşayan Yamaç, dedesinin ilerleyen rahatsızlığında yanında olabilmek için bir haftalığına Gelibolu’ya gider. İstanbul’a dönme hazırlığındayken oranın yerel bir radyosunda program yapma teklifi alan Yamaç için şimdi yeni bir dönem başlar.

ÜNLÜ BASÇI NIELSEN CRR’DE

Bas sanatçısı Ida Nielsen, 17 Mart’ta saat 20.00’de Harbiye Cemal Reşit Rey’de konser verecek.

Konserde Nielsen’a, davulda Patrick Dorcean, gitarda ve vokalde Oliver Engqvist, rap Kuku Agami, klavyede ise  Phong Le eşlik edecek.

Prince ile geçen yılların ardından Ida, solo kariyerine odaklanmaya karar verdi. Ida düzenli olarak müzik çalışmalarını yayımlıyor  ve 2016’dan beri turne programlarını muazzam bir şekilde artırdı. Ida ve grubu “the Funkbots”, eski işvereni ve öğretmeni Prince’e ithafen iyi hisler, sıkı ezgiler ve ince göndermelerle dolu yüksek enerjili bir funk şovu sunuyor.

 

Ida, 2019 Music Radar oylamasında dünyanın en iyi 10 bas gitaristi arasında yer aldı.

BEEPLE’NİN İŞLERİ İLK KEZ SANAT GALERİSİNDE

NFT dünyasının en popüler isimlerinden olan dijital sanatçı Beeple’ın sergisi New York’taki Jack Hanley Gallery’de açıldı. 19 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek sergi “Uncertain Future” (Belirsiz Gelecek) başlığını taşıyor.

Sergi, büyük teknoloji firmalarının yaşantımızdaki rolünü ve geleceğimiz üzerindeki etkisini ele alırken seçkideki işlerde görülen esprili, bilim-kurgu temalar aslında günümüzde devam etmekte olan süreçlere ışık tutuyor.

Sergiye gelen ilk 200 kişiye üzerinde kendi çizimlerinin olduğu posterler hediye eden sanatçı, ARTnews’in haberine göre galeriden serginin reklamını yapmamasını istedi. Ancak yine de Beeple’ın her hareketini yakından takip eden hayranları açılış günü kapılar açılmadan önce kuyruklar oluşturdu.

 

Gerçek ismi Mike Winkelmann olan Beeple da açılış gününde sergideydi. Sergide sanatçının 2017’de ürettiği “Google Data 2079”, “Amazon Mobile Site 2091”, “Netflix 2087” adlı eserleri ile 2021-2022 yıllarında ürettiği “Zuck”, “You Got Mail” ve “Toxic Masculinity”nin aralarında olduğu işleri yer alıyor. NFT olarak satışa sunular eserlerin fiziksel formları da sergileniyor.

ÇOCUKLAR İÇİN OPERA; ‘PAPAGENOLAR’

Çocuk Operası “Papagenolar”, 20 Mart’ta saat 13.00’te Zorlu PSM Platinum Sahnesi’nde sahnelenecek.

Caner Akın’ın rejisörlüğünde, orkestra şefi Umut Kosman yönetiminde ve Duende yapımıyla sahnelenen “Papagenolar” Çocuk Operası’na Symphonista Oda Orkestrası eşlik ediyor.

Tan Sağtürk Akademi dansçıları da Orman Perileri olarak maceraya katılıyor.

 

W.A. Mozart’ın en sevilen eserlerinden Sihirli Flüt Operası’ndan ilham alınarak çocuklar için kurgulanan Papagenolar Çocuk Operası’nda,  özenle seçilmiş aryalar Türkçe seslendiriliyor. Doğa ve insan sevgisinin öne çıktığı Papagenolar Çocuk Operası’nda hikâye; Papageno karakteri, ailesi, Gece Kraliçesi, Sarastro ve Ağaç Adam etrafında şekilleniyor.

KALYON KÜLTÜR’DE ÜCRETSİZ ATÖLYELER…

Kalyon Kültür, devam eden dijital sanat sergisi “Flora”ya paralel olarak tasarlanan kapsamlı bir atölye seçkisi sunuyor. Kalyon Kültür’ün Nişantaşı’nda yer alan tarihi binası Taş Konak’ta gerçekleşecek ücretsiz atölyelere kayıt yaptırarak katılmak mümkün.

Mart programında, ödüllü “Mimaroğlu” belgeselinin yönetmeni Serdar Kökçeoğlu ile gerçekleşecek dört bölümden oluşan “Yaratıcı Belgesel Atölyesi”, doğa ile daha yakın temasta olmak isteyenlerin katılabileceği Plantbox işbirliğinde gerçekleşecek “Kokedama Yapımı Atölyesi” ve caz yazarı Burak Sülünbaz’ın caz müzik ekseninde bir paylaşım platformu oluşturmayı hedefleyen “Plaklarda Caz” söyleşisi öne çıkıyor.

Dört bölümden oluşan Serdar Kökçeoğlu ile “Yaratıcı Belgesel Atölyesi” serisi ile Kökçeoğlu, hikâye anlatıcılığından belgesel yapımına, belgeselde ses ve müzik kullanımından arşiv meselesine uzanan geniş bir alanı ele alacak. 19 ve 26 Mart’ta, saat 17.00’de ücretsiz ve rezervasyonlu gerçekleşecek atölyeye, kurmaca dışı yapım pratiklerine ve görsel sanatlara ilgi duyanlar, yaratıcı belgeseller yapmak isteyen amatör ve profesyonel sinemacılar ve arşiv üzerine çalışan her alandan araştırmacılar katılabilir.

 

Caz yazarı Burak Sülünbaz, Kalyon Kültür’de 25 Mart Cuma günü saat 19.00’da gerçekleştireceği Burak Sülünbaz ile “Plaklarda Caz” söyleşisinde caz tarihinin önde gelen plak şirketlerinden 1938’de kurulan köklü plak şirketi Blue Note’un ilk yıllarından günümüze doğru en sevilen parçalarını katılımcılarla birlikte plaktan dinleyecek ve parçalar hakkında kısa notlar aktaracak.

‘İCRA VE ZARAFET’ ANKARA’DA

Ankara’daki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Derya Yücel küratörlüğünde “İcra ve Zarafet” sergisini ağırlıyor. Sergi, 20 güncel sanatçının farklı medyumlardaki üretimleri ile Erimtan Müzesi’nin Roma, Urartu, Hitit ve Bizans dönemlerine ait arkeoloji koleksiyonu arasında bağlamsal bir ilişki kurmayı amaçlıyor.

Sanatın zanaat, sanatçının zanaatçı, estetiğin işlev üzerindeki zaferi olarak yazılmış bir sanat tarihinin günümüzdeki anlamını sorgulayan “İcra ve Zarafet”; sanatın toplumsal, politik, estetik ve eleştirel bağlamda çok yönlü düşünsel anlatımı ile ortaya çıkardığı formlar arasındaki yaratıcı ilişkiye odaklanıyor.

17 Temmuz’a kadar devam edecek sergide; Alev Ebüzziya, Ahmet Doğu İpek, Ayça Telgeren, Azade Köker, Berk Güntürk, Berkay Tuncay, Burçak Bingöl, Deniz Ezgi Sürek, Eda Gecikmez, Elif Uras, Hacer Kıroğlu, Hakan Çınar, Huo Rf, Hüseyin Aksoy, Mert Özgen, Necla Rüzgar, Oddviz, Rasim Aksan, Selçuk Artut ve Yasemin Özcan’ın işleri bir araya geliyor.

 

Sergi kapsamında çocuk ve yetişkin atölyeleri, söyleşiler, küratör eşliğinde rehberli turlar gerçekleşecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM