ODUN SOBASI

ODUN SOBASI

Nedense İzmir’li olurlar hepbir.
Gençtir, bakımlıdırlar gayet. Pek alımlı kızlar olarak inmişlerdir Anadolu toprağına. Bacak kadar da olsan anlarsın bir bakışta, erkek çocuğu değil misin, evel Allah? Etkilenmemen elde midir?
Beden Eğitimi öğretmeni olarak atanmışlardır, senin ilkokuluna.
Bigün kapısını açıp sınıfın, içeri giriverirler. Alışkın değilsin, ikinci bir anne gibi bellediğin, melek yürekli ilkokul öğretmeninden gayrısını sınıfta görmeye. Çok garibine gider gelişmeler;
-‘’Bundan sonra Beden Eğitimi derslerini birlikte işleyecez çocuklar’’!!!
Anlayamazsın, ne gereği vardır? Gözün gönlün hep kendi öğretmenini arar, ne yapsa da ısınamazsın bu genç yaşta gurbet ele düşmüş güler yüzlü kızcağıza.
Birkaç hafta sonra, Din Bilgisi derslerine, okulda sinir küpü olarak görev yapan Müdür Bey girmeye başlayınca, taşlar yerine az biraz oturacaktır kafanda;
-‘’Ula, aslında Beden’ci fena birine benzemiyo. Dur şuna uyuz olmaktan vazgeçeyim’’…
**** ****
Görev aşkıyla yanıp tutuşmaktadır, yeni mezun Beden Eğitimi öğretmeni.
Belki göze girmek için okulunda. Belki alışmak için yeni yaşantısına. Belki de sırf Atatürk’ün kızı olduğundan. Kim bilir?
Daha ilkokul 4’e gidiyor olmanıza bakmaz, öyle bi asılır küreklere. Düz takla, ters takla, amut, kasada yapılan jimnastik hareketleri, basketbol, voleybol, atletizm. Okulun bando takımı da O’ndadır üstelik.
Noluyoruz yahu?
Dersin, sınıfçak olimpiyatlara gidiyoruz, Karadeniz’e atlayıp.
**** ****
Bilirsiniz, çok yağmur yağar bizim ellere ezelden.
Okul yolu ıslak, okul bahçesi çamur. Bedenci uykudan yeni uyanmış belli, gözleri mahmur.
-‘’Dersimizi bugün sınıfta işleyecez çocuklar’’.
Giyinmişiz eşofmanları, spor ayakkapları, oturmuşuz sınıfta. Kızlı erkekli. Gürül gürül yanmaz mı bi de o esnada sınıfın emektar sobası.
İncecik eşofmanla üşümüşüz hepimiz, nasıl da ilaç gibi gelir adama, sobaların sobası, odun sobası.
‘’Ben sobayı arar iken yanımda buldum’’.
**** ****
Nasıl olsa hava soğuk. Yağmur var ne de olsa. Bahçeye çıkmak mümkün değil.
-‘’Bari ben size bi şarkı öğretiyim çocuklar’’.
-‘’Tamam öğretmenim’’.
Bugün bile hatırımdadır o mübarek şarkı. ‘’Zil çalınıyor din dan din dandan’’ diye başlar sözleri. Hüzünlü ezgisiyle çocuk kalplerimizde onulmaz yareler açmış bir başyapıttır da işin gerçeği. Şu yazıyı yazarken burnumun direği sızladı desem yalan diğil.
Ama;
Asıl demem o diğil.
Hiç diğil…
**** ****
Yine yağmurdan-çamurdan sınıfta çakılı kaldığımız bi sabahın körü, Beden Eğitimi öğretmenimiz sözlü yaptıydı bizleri.
-‘’Yahu Beden’den sözlü mü olur’’ diyemedik elbette.
Soru olarak bu şarkıyı sorduydu öğretmenimiz. Kalktık, tek tek, hepimiz söyledik bunu. Ellerimizle zil çalar gibi yaptık, ‘’Din dan din dan-dan’’ falan dedik.
Yalnızca, ama yalnızca bir arkadaşımız, uydurmuş idi kafadan;
-‘’Din don din don-don’’ diye söyleyip.
Çocuk milleti, çok güldüktü tabii.
**** ****
Bu sevgili arkadaşımı, ilkokuldan bu yana, uzun yıllardır hiç görmedim. Hayat bu, koptuk, savrulduk işte.
Duymuştum yakın bi zaman önce, tarikatlara meyil verdiğini, bu sayede Falanca Holding’te önemli yerlere geldiğini.
İlk kez karşıma çıktı geçenlerde. Besbelli ki yeni yıl tatili için memleketine gelmişti. Pahalı bi kıyafete bürünmüştü, sümüklü yıllarını iyi bildiğim kerata.
Belki görmedi, belki tanımadı beni. Ses de etmedim, ne edecem???
Yanım sıra geçişirken dudaklarına baktım, hala ‘’Din don din don-don’’ der gibiydi.
Sizler de iyi bakın bunlara, Atatürk’ün aydın yolunda yürümeyenlerin tamamı ‘’Don-don’’ ağızlıdır…
Uzak durun.
Yeni yılınız mutlu olsun.
(Yeşilgiresun Gazetesi,
29 Aralık 2015)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjinizi doğru yerlere yönlendirebilirsiniz. Kendinize yeni hedefler belirlemek için uygun bir gün olabilir. İletişim konularında başarılı olabilirsiniz ancak ani tepkilerden kaçınmak önemli olacaktır. İlişkilerinizde anlayışlı olmaya ve karşı tarafı dinlemeye özen göstermelisiniz. Sağlık konularına dikkat etmek ve dinlenmeyi ihmal etmemek de bugün için faydalı olacaktır. Umarım bugün kendinizi iyi hissedersiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün işlerinizde sabırlı ve kararlı olmalısınız. Kendi işlerinize odaklanarak detayları gözden kaçırmamaya çalışın. İlişkilerinizde anlayışlı ve dürüst davranarak sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var, düzenli uyuyup sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, her şeyin üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve ani tepkiler vermekten kaçınmanızda fayda var. İletişim konularında biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi dengelemek için zaman ayırın ve derin duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Kendinize bol bol zaman ayırarak içsel huzuru bulabilir ve duygusal dengeyi sağlayabilirsiniz. Yeni başlangıçlara açık olmalı ve hayatınızdaki değişimlere pozitif bir şekilde yaklaşmalısınız. Özgürleşme ve kendi değerlerinizin farkında olma zamanı geldi. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak, içsel huzurunuzu ve dengeyi sağlamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olman gerekebilir. Karşındaki insanlarla daha anlayışlı ve uyumlu bir şekilde iletişim kurmaya özen göstermelisin. Ayrıca bugün kendine zaman ayırarak ruhsal dengeye odaklanabilir ve iç huzurunu yeniden sağlayabilirsin. İletişimin gücünü doğru şekilde kullanarak olumlu ilişkiler geliştirebilirsin. Keyifli bir gün geçirmeni dilerim.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizde daha aktif olabileceğiniz bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ve fikirlerinizi paylaşma konusunda daha istekli hissedebilirsiniz. Ayrıca bugün, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi güçlendirmek ve destek almak adına fırsatlar da karşınıza çıkabilir. Duygusal anlamda odaklanmanız gereken konulara dikkat ederek, olumlu iletişim kurabilir, kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz.Umuyorum ki gününüz güzel geçer.

TERAZİ BURCU YORUMU

Elbette! Bugün Terazi burcu insanları için ilişkiler ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek ve onların ihtiyaçlarına odaklanmak size iyi gelebilir. Duygusal anlamda dengeyi korumak önemli olacak. Aynı zamanda bugün yeni insanlarla tanışabilir, iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal konularda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. İlişkilerinizde derin duygulara odaklanabilir ve sezgilerinizin rehberliğinde ilerleyebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel dünyanızı keşfetmek ve duygularınızı ifade etmek için uygun bir gün olabilir. Ancak, aşırı kıskançlık veya kontrolcü davranışlardan kaçınmakta fayda var. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanarak bugünü keyifli ve verimli hale getirebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlak burcu için iş hayatında disiplinli ve kararlı olmanız gereken bir gün olabilir. Finansal konularda dikkatli adımlar atmanız önemli olacak. Ailenizle veya sevdiklerinizle zaman geçirmek size iyi gelebilir. Sağlığınıza özen göstermekte fayda var. İyi bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM