Köhne Bizans Operası l Ortaoyuncular 1993

Köhne Bizans Operası l Ortaoyuncular 1993

Yağmurlu bir gün Teodora’yla ilk buluşmamız Bindokuzyüzseksenüç yılı kasım ayı Buluşma yerimiz Sahaflar Çarşısı Hipodromun karşısı Charles Diehl diye bir adam çöpçatanımız “THEODORA / Impératrice de Byzence” Elimde fasikül fasikül dağıltmaya teşne kitabın adı Herkesin banknot destelediği bir ince lastikle bütünlenip Güvenilir bir mücellite gönderiyor Teodora Mücellitle Teodora arasında bir ilişki oldu mu bilmiyorum Bir süre sonra kırmızı bir cilt kapağı giyinmiş Süslü püslü bana geri döndü Teodora Ankara’dayız, tiyatro gezgini Teodora’yla kalıyorum otelde Meşrutiyet’te bir kırtasiyeciden alınıyor bir okul defteri Bindokuzyüzsensendört mayısının yedisi Yazıya geçmeye domuzlanıyor Teodora serüveni: “BİR AYI OYNATICISININ KIZI TUTKUSUNUN TUTSAĞI TEODORA DÜŞE KALKA ÇIKTI TAHTA!” Dört satırda kalıyor o defter Başka bir şey defteri oluyor zaman içinde Londra’dan alınmış kara kaplı bir defterim var Ne yazılsın bu cici deftere, bir türlü kıyılamamış Dokuz Nisan Bindokuzyüzsensenbeş salı günü Rumeli’nin hisarında “KÖHNE BİZANS OPERASI” Yazmışım birinci sayfasına Ankara’dan kalma dört satır nakledilmiş önce Sonra Ostrogorsky’nin “BİZANS DEVLETİ TARİHİ”nden kısa notlar O defter de öyle kalmış, günlük olarak sürüp gitmiş Prokopius’un “GİZLİ TARİH”ini, çevirmeni Orhan Duru Kendisindeki tek nüshadan fotokopi yapıp gönderiyor Paris’teyiz Bindoküzyüzdoksan mayısı Librairie Théatrale’de Victorien Sardou’nun bir dramı “THEODORA” kitabın adı, ortasında soluk bir fotoğraf Teodora rolünde Sarah Bernhardt Artık gayet Şişmandır Bizans dosyası Bindokuzyüzdoksaniki ağustosu, Geriş köyü Başlar harıl harıl yazmalar Kalimnos adasına karşı Paris’ten alınmış saman yaprak kocaman deftere Ah agapimu paranoya Nasıl olmalı oyunun dili? O dönemin Bizans’ı üstüne romanlar yazmış olan Jean-Luc Dejean da aynı derde düşmüş yazmadan önce Latince ve rumca birbirine karışırken argo ağır basıyor Küfrün bini bir solidus Bizans’ta Durup dururken küfürbaz olmuyor toplumlar Gününün Paris argosuyla yazmakta karar kılıyor Jean-Luc Dejean Ve Alexandre Dumas ödülünü alıyor bu terbiyesiz romanıyla Düşündüm taşındım, kendimce bir dil denedim Az terbiyeli Greko-Romence! İlkin anlamıyorsunuz gibi gelecek size Kulak kesilin çıkacaksınız Hepimiz Bizans’ın göbeğindeyiz işte Son buluyor Teodora’yla on yıllık didişmem Teodora’yı sizinle tanıştırıyorum Ondört Ocak Bindokuzyüzdoksanüç akşamı Nika ayaklanmasının 1461. yıldönümü Yasu! FERHAN ŞENSOY İstanbul, 29.12.92 yazan ve yöneten FERHAN ŞENSOY müzik FİKRET KIZILOK giysi ŞANDA ZIPÇI koreografi ERDAL UĞURLU dekor FERHAN ŞENSOY fresk ressamı ERİC GARCİN butafor ALİ ORTAKÖYLÜ marangoz SABAHATTİN UÇAK yönetmen yardımcıları DERYA BAYKAL ŞENSOY ARZU BİGAT BARİL / BİCAN GÜNALAN CAN KARAKUŞ /MURAT DUMANLI ışık HÜSEYİN ULAŞ play-back MUTLU ÖDEMİŞ teknisyenler YÜCEL ŞAHİN/KEMAL BİGEÇ MUSTAFA ŞAHİN/ALİ ULAŞ Çekim ve restorasyon: Bengitek – Ömer Şahin – www.bengitech.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM