Hayran Gözlü Çocuklar

Hayran Gözlü Çocuklar

Yarım kalan bir aşkın Nâzım’dan dizelerle örülmüş hikâyesi: 

İpek S. Burnett’in kaleme aldığı, Nâzım Hikmet’in şiirleri ve hayatıyla inceden inceye örülü Hayran Gözlü Çocuklar, yarım kalan bir aşkı, umudu, yitirilen ihtimalleri ve dostlukları anlatıyor.

İlk kitabı Romancı‘da (Yapı Kredi Yayınları, 2013); Sait Faik, Orhan Veli ve Attila İlhan’a birer roman kahramanı olarak hayat veren İpek S. Burnett, ikinci romanı Hayran Gözlü Çocuklar’da ise Nâzım Hikmet’in şiirleri ve fikirleriyle beslediği hikâyesinde yarım kalan bir aşkı anlatıyor.

Kitap ilk bakışta, birbirini kırk beş yıldır görmeyen Hacivat ve Deli Kız lakaplı iki üniversite arkadaşının yarıda kalıp yaşanmamış ama yaşanamadığı için de ölümsüzleşmiş aşkının hikâyesi. Ancak özünde, düşünce özgürlüğünden demokratik üniversite taleplerine, geçmişe olduğu kadar bugünlerin mücadelelerine de ışık tutuyor. Yazar, 68 kuşağının özlemleri, Deniz Gezmiş’in hazin hikâyesi ve Nâzım’ın duygu yüklü dizeleriyle iç içe akan bir hikâyeyi duru, duyarlı ve akıcı bir anlatımla kaleme alıyor.

Adı Nâzım Hikmet’in Piraye için yazdığı şiirden esinlenerek seçilen Hayran Gözlü Çocuklar; aşk, dostluk, sadakat, edebiyat tutkusu, pişmanlık ve ümitlere inceden inceye değinirken, bir yandan da yazmanın gücünü ve büyüsünü anlatıyor.

Roman, uzun bir mektupla dile getirilen geç kalmış bir ‘ilan-ı aşk’ ile başlıyor. Mektubu izleyen sayfalarda ise babasına yazılmış bu mektubu bulan Piraye adlı genç kadının, mektubun meçhul yazarının kimliğine ulaşma çabaları ve bu süreçte kendi kimliğini sorgulama serüveni iç içe geçiyor. Mektuptaki ipuçlarından yola çıkarak bu aşkın izini süren Piraye, romanın sonunda meçhul kadının hakiki kimliğine ulaşınca yepyeni bir uyanış yaşıyor.

“Yazmak hayatımın ayrılmaz bir parçası”

Edebiyatın, bir bakıma ilk aşkı olduğunu söyleyen İpek S. Burnett, “Kendimi bildim bileli edebiyat tutkunuyum. Roman, öykü, şiir… Edebiyatın her dalına düşkünüm,” derken romanın yanı sıra şiir de yazdığını belirtiyor.

Burnett, uzun zamandır Amerika’da, San Francisco’da yaşıyor ama Türkiye’ye ve özellikle İstanbul’a olan özleminin hiç bitmediğini ve bu ayrılıkta anadilinin kendisi için çok güçlü bir bağ olduğunu anladığını söylüyor: “Türkçe yazdığım roman ve şiirler hem o özlemden kaynaklanıyor hem de o özleme bir nevi şifa oluyor.”

“Yüksek lisans ve doktoramın Bilinçaltı Psikolojisi dalında olması da doğal olarak edebiyat alanındaki çalışmalarımı besliyor,” diyen Burnett’in, Amerika’da bağımsız gazete ve dergiler için İngilizce kaleme aldığı makaleler, mesleki ve akademik yazılar, genellikle insan hakları başta gelmek üzere siyasi ve toplumsal sorunlara ilişkin olmakla beraber, her zaman yaratıcı bakış açısı ve edebi üslubu ile de öne çıkıyor. “Sonuçta psikoloji olsun, insan hakları olsun, bütün çalışmalarım, esas tutkum olan edebiyat uğraşıma farklı boyutlar ve renkler katma imkânı sunuyor.”

Yeni çıkan romanından söz ederken de, “Bir önceki kitabım Romancı’da Sait Faik, Orhan Veli ve Attila İlhan kişilikleri, hayatları, dizeleri ve satırlarıyla konuk olmuşlardı hikâyeme,” diyor Burnett. “Hayran Gözlü Çocuklar‘da ise Nâzım Hikmet var. Bir bakıma onun kişiliğine, sanatına saygı güdüsüyle kaleme alınmış bir anlatı bu.” Bambaşka bir yazarı işleyeceği yeni romanı için de çalışmaları devam ediyor.

Alfa yayınlarından çıkan 160 sayfalık Hayran Gözlü Çocuklar, tüm kitabevleri ve online platformlarda!

İpek S. Burnett hakkında
İstanbul’da doğup büyüyen İpek S. Burnett, yüksek öğrenimini ABD’de, Brown Üniversitesi Modern Kültür & Medya ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde tamamladı. İlk yüksek lisans derecesini California Institute of Integral Studies’de Klinik Psikoloji dalında, doktorasını ise Pacifica Graduate Institute’ta, Bilinçaltı Psikolojisi alanında yaptı. Romancı adlı ilk romanı Yapı Kredi Yayınları tarafından 2013’te basıldı. Hayran Gözlü Çocuklar Alfa Yayınları tarafından 2020’de basıldı. İngilizce kaleme aldığı bilimsel çalışması A Jungian Inquiry Into the American Psyche: The Violence of Innocence, Routledge (Taylor & Francis) tarafından 2019’da yayınlandı. Eşi ve iki oğluyla halen San Francisco’da yaşayan Burnett, bağımsız haber sitelerinde sürdürdüğü yazarlığının yanı sıra insan hakları kapsamında çalışan sivil toplum örgütlerinin ve vakıfların yönetim kadrolarında görev yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM