Görünmez kadınların gücü

Görünmez kadınların gücü

ABD’de kürtajın yasak olduğu dönemde 12 bin kadına kürtaj yapan feminist aktivist Jane Örgütü’nün gerçek öyküsü Call Jane (Acil Durumda Jane’i Ara/2022) bugün gösterime girdi.

Görünmez kadınların gücü

l1968’lerin ABD’sinde ülke Vietnam Savaşı, savaş karşıtı eylemler, kadınların eşitlik ve yasal kürtaj mücadeleleriyle çalkalanmaktadır.

Ceza avukatı kocası, ergen kızıyla sıradan konforlu bir yaşam süren Joy (Elizabeth Banks) yeniden hamile olduğunu, kalp yetmezliğinden ötürü bebeği doğurmaması gerektiğini öğrenir. Şehir hastanesinin sağlık kurulundan acil kürtaj izni isteyen Joy, yedi erkek doktordan ret oyu alır, kurul sağlıklı bir bebeğin anneden daha değerli olduğuna karar verir. Psikiyatrist Joy’a intihara meyilli olduğunu göstermesini, kadın sekreterse merdivenlerden düşmesini önerir. Tesadüfen yasadışı kürtaj yapan feminist aktivistlerden oluşan Jane adlı yeraltı örgütüyle tanışınca Joy’un yaşamı tümüyle değişiverir.

Konformist, ailesine bağlı, inançlı Joy, kişisel değerlerini, içinde yer aldığı toplumu sorgulamaya başlar. Yerel mafya tarafından desteklenen Jane grubunun lideri Virginia (Sigourney Weaver) çaresiz kadınlara yardım ettiklerini, onlara soru sormadıklarını, onları yargılamadıklarını belirtir. Joy yaşamında ilk kez bedenini ve vajinal bölgesini keşfeder, rahatlar, yaşamdan zevk almaya başlar. Düşünen, işe yarayan, çalışan kadınlarla birlikte olmak ona iyi gelir, altın kafesinden çıkarak gerçek yaşamla yüzleşir.

Carol filminin senaristi, kadın yönetmen Phyllis Nagy ikinci uzun metrajı Acil Durumda Jane’i Ara’da  gerçek kahramanların tarih kitaplarında yer almadığını, 12 bin kadına kürtaj yapan, hiçbir kadının ölmediği feminist dernek Jane’in gerçek öyküsünü anlatmaktan onur duyduğunu belirtiyor. Dramla komedi arasında ince bir denge kuran Nagy altmışlarda Amerika’da kadının sesi olmadığını, görünmez olduğunu özgün anlatımıyla vurguluyor. Özellikle Joy’un fakülte kitaplığının erkek doktor portreleriyle kaplı koridor duvarının önünde yürüdüğü sahnede. Altmışlara özgü 16 mm film formatıyla çekilen, güçlü bir senaryoya sahip Call Jane’de Perkins’le Weaver’ın oyunculukları çok başarılı.

Nagy filmini çekerken ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde 1973 tarihli yasal kürtaj kararını iptal etti (24.06.2022). 13 eyalette kürtaj yasaklandı. Planlı Ebeveynlik adlı sağlık kuruluşunun araştırmasına göre üreme çağında yaklaşık 36 milyon kadının kürtaja erişimi yasaklandı. Yeni başkan Joe Biden kürtajın yasaklanmasına ilişkin tasarıyı veto edeceğini açıkladı. (18.10.2022).

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün beklenmedik bir şekilde yoluna çıkan fırsatlar durumların değişmesine neden olabilir. Özellikle sosyal anlamda tanışacağınız yeni kişiler kariyer ve iş anlamında size kapılar açabilir. Kendinizi ifade etme konusunda yaşadığınız zorlukları bir kenara bırakarak kendi içinize yöneldiğinizde durumları daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün iş ve kariyer anlamında yeni fırsatların çıktığını fark edeceksiniz. Yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Çevrenizdekilerle ortaklık ve kariyer hakkındaki konuşmalarınızı arttıracaksınız. Özgüveninizin artmasıyla beraber başarılının doğru orantılı olarak sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün muhtemelen başarılarınızın üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir gün olacak. Mesleki başarılarınıza dair kazançlarınızın meyvesini bugün toplayacaksınız. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek attığınız adımlar sonraki aşamada kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Sizin için yeni bir hayat başlıyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, hayatınıza dair sürpriz gelişmeler çok sayıda insanla tanışmanıza ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olacak. Bugün her zamankinden daha fazla sosyal ilişkilerinizle meşgul olacağınız bir gün sizleri bekliyor. Günlük konuşmaların sorumluluklarınızı yerine getirmeyi engellemesine izin vermeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün hayatınızın tamamen değiştiğini hissedeceğiniz bir güne başlıyorsunuz. Yakın zamanda bazı yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Sosyal çevrenizdeki bu genişleme sonraki dönemde hem kariyer hem de aşk hayatınızda değişimlerin göstergesi olacak. Hayat hızla akıp giderken ona yetişmeye çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, tüm gün boyunca özgüven ve iyimserlik sizinle olacak. Enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissedeceksiniz. Maddi açıdan daha kazançlı olduğunuz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Daha fazla para ve mutluluk kapınızı çalmak üzere.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugünkü ruh halinizde tamamen mutluluk ve huzur etkili. Kendinizi ifade etme konusunda attığınız adımlar sayesinde daha önce öz benliğinize dair keşfetmediğiniz yönleri göreceksiniz. Tüm bunlar kulağa gerçek olmayacak kadar güzel görünüyorsa uykunuzdan uyanın ve tüm gerçekliğinizin farkına varın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve iş anlamında atacağınız adımlar konusunda karar verme eğilimi içinde olacaksınız. Durumları gözden geçirmek ve mevcut koşulları tartışmak için harika bir gün! Hemen karar vermek ve radikal adımlar atmak zorunda değilsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün sosyal anlamda gerçekleştireceğiniz buluşmalar planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Hafta sonu olmasına rağmen kariyer ve iş anlamınd abazı çıkarımlar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha sıkı çalışmanız gerekecek. Kendinizi daha iyi bir dönemin içinde bulacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM