Efsaneden 11 yıl sonra yeni albüm

Efsaneden 11 yıl sonra yeni albüm

Kariyerlerinin 52. yılını kutlayan Türk müzik tarihinin efsanevi grubu Moğollar ‘Anadolu Güneşi’ adlı yeni albümlerini sevenlerine sundu.

Gökmen ULU

Efsaneden 11 yıl sonra yeni albüm

Moğollar’ın “Anatolian Sun Part 1 & Part 2” albümü dünyaca ünlü Artone Studio’da, doğrudan plağa kayıt yöntemi ile kaydedildi. Herhangi bir düzenleme yapılmadan tek seferde ve tamamen canlı kaydedilen albüm, Gülbaba Records & Night Dreamer Records etiketiyle müzikseverlere ulaştı. Türk pop-rock müziğinin tüm dünyada gördüğü ilgi Moğollar’ın 44 yıl sonra yeniden Avrupa’da plak yayınlamasına vesile oldu. Grubun iki ayrı albüm halinde çıkan eserleri son dönemde rağbet gören plak formatında da yayanlandı. Hücum kayıt ile oluşturulan 16 eserin yer aldığı albüm Moğollar’ın konser performansına en yakın kayıt olma özelliğini de taşıyor. Birkaç kült şarkı dışında tüm eserleri yeniden ele alan grup, yeni şarkılar da çıkardı ortaya. Ve şimdiden hayranları tarafından büyük ilgi gördü. 52 yıldır üreten, hem yurtiçinde hem de yurtdışında milyonlarca müzikseveri hayran bırakmaya devam eden Moğollar’ın üyeleri yeni albümlerini SÖZCÜ HaftaSonu’na anlattı. İşte onların cümleleriyle ‘Anadolu Güneşi’nin hikayesi…

Moğollar’ın 52. yıl için çıkardıkları ‘Anadolu Güneşi’ albümünün kapağı böyle.

TANER ÖNGÜR

Güneş gibi hissedilir!

“İnternet sayesinde dünya birbirini daha iyi tanımaya başladı. Küreselleşme ekonomi anlamında düşünülmüştü ama kültürel etkileri de hızla ilerliyor. Dünya halkları birbirlerinin kültürlerine ilgi gösteriyor, çeşitlilikten zevk alıyor. Bu anlamda ülkemizdeki Anadolu pop-rock döneminin çok dikkat çektiğini görüyoruz. Bizim kuşak bu işe başlarken doğru bir teşhisten  yola çıkmıştı. O yıllarda Cem Karaca’nın söylediği gibi ayakları bu topraklara basan bir müzik. Motto; yerelden evrensele idi. Bugün bu teşhisin ne kadar doğru olduğunu anlıyoruz. Yeni albüm öncelikle yurtdışı dinleyicilere yönelik yapıldığı için, Anatolian Sun ismi uygun gördük. Anadolu kültürü binlerce yıldır, çok çeşitli halkların yarattığı bir kültür, biz bugün bunun farkında olsak da olmasak da bu gerçeği kimse değiştiremez. Bir gün bu topraklarda yaşayan insanlar, belli bir huzur sağlandığında, bu geçmişten süzülüp gelen kültürün bir güneş gibi ışıdığını hissedecekler.”

SERHAT ERSÖZ

Heyecan vericiydi

“Albümde grubun performansı doğrudan master plağa kaydedildi. Her yüzde 4 şarkı var ve biz o şarkıları tek seferde gerçek zamanlı çaldık. Çaldığımız oda yüksek tavanı ve geniş mimarisinin dışında bir kayıt stüdyosundan çok farklı değildi. Özel yapılmış tam analog lambalı bir mikser, hiç görmediğimiz eski cihazlar, plak basım cihazları ve sadece yazılım olarak görmüş olduğumuz kompresör ve limitörler… Daha önce kullandığım plug-in’lerin üç boyutlu gerçek hallerini görmek heyecan vericiydi. Dijital ve analog kaydın farkına dair hepimizin az çok bir fikri var ama bunu ilk aşamasında deneyimlemek çok enteresandı.”

EMRAH KARACA

İlginç bir deneyim

“Albüm öncelikle yurt dışında çıkacağı için şarkı seçimleri yaparken Moğollar’ı hiç bilmeyen birinin albümü baştan sona dinledikten sonra konuya hakim olmasını istedik. O yüzden grubun her döneminden eserler var albümde. Bir de kayıdın özelliği gereği canlı çalmaya uygun olan şarkılara yöneldik. Şarkı seçimlerinde Murat Ertel’in de kritik dokunuşları oldu. Mesela babamın şarkısını söylemek onun fikriydi. Ben başlarda biraz muhalefet ettim ancak şarkıyı birkaç kere prova ettikten sonra Murat’a hak verdim. Babamın zamanında annem için yazdığı şarkıyı seslendirmek benim için ilginç bir deneyimdi. Başarılı olduk.”

KEMAL KÜÇÜKBAKKAL

Gençlerin yolu açık

“Küçük bir kasabada yaşayan, büyük hayalleri olan, davul çalmaya hevesli bir gençtim. Serkan Fidan sayesinde 2011’de hayallere ilk adımımı attım, o gün bugündür birlikte dünyanın dört bir tarafında sayısız konser verdik, hiç unutamayacağım anılar biriktirdim. Ama birlikte hiç albüm kaydetmemiştik. İlk albüm kaydım böyle özel bir projeye denk geldi. Pandemi yayınlanmasını biraz geciktirdi. Albümü dinlemeye başlayınca 25 yıl önceye gittim. Küçük bir kasabada durmaksızın Moğollar dinleyerek hayaller kuran çocuk, Moğollar’ın en istisna albümünde çalıyorsa, büyük hayalleri olan tüm gençlerin yolu açık demektir.”

CAHİT BERKAY

Bir meydan okumaydı

“Moğollar grubu birlikte müzik yapmaktan keyif alan beş adamdan oluşmaktadır. O yüzden bizi Anadolu’nun bir kasaba barında 100 kişiye çalarken de Türkiye’nin en büyük açık hava festivallerinde 100 bin kişiye çalarken de görebilirsiniz. Aramızda özel bir uyum olduğunu düşünüyorum ve bu sebepten bu albüm teklifi geldiğinde tereddütsüz kabul ettik. Bu “direct-to – disk” dedikleri, doğrudan plağa kayıt teknolojisinin tevellüttü bizden de eski. Vakt-i zamanında çok hücum kayıt yaptık ama doğrudan plağa hiç kaydetmedik. Bir de kayıt hususunda teknolojiyi kullanmaya çok alıştık. O yüzden nereden baksanız bu albüm bir müzik grubu için büyük bir meydan okumaydı. Kayıt zamanı yaklaştıkça, ne yalan söyleyeyim, ben biraz strese girmeye başlamıştım. Ama ilk gün, ilk şarkıyı çaldıktan sonra o stres yerini arkadaşlarımla birlikte müzik yapmanın keyfine bıraktı. Öyle sanıyorum ki o keyfi dinleyenler de hissediyordur. Bizim için heyecan vericiydi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM