Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Anadolu Ermenilerinden ressam Karolin Fişekçi, ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘soykırım’ çıkışını değerlendirirken, “İnsanların yaşadıkları gerçek acılar ve hassasiyetler, siya-sete malzeme yapılmamalı. ABD’nin açıklamaları beni bağlamıyor” dedi.

Hayati ARIGAN

Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Karolin Fişekçi, kendisini ressam, yazar ve yoga terapi eğitmeni olarak tanıtıyor. Kamuoyunun gündemine Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ile yaşadığı ilişki ile girdiyse de açıklamaları, cinsellik ve erotizm imgelerini sıkça kullandığı tablolarıyla çok konuşuldu. “Annem babam Sivaslı. Ben Anadoluluyum” diyen Fişekçi, SÖZCÜ HaftaSonu’nun sorularını yanıtladı…

■ Kendinizi “Tatlısu Ermenisi” olarak tanıtıyorsunuz.

Ben kökenimle, Ermenice ile ya da cemaatle ilgilenmedim. Ermeni kimliğimden ötürü bire bir sorun yaşamadım. Yaşayanlar olmuştur. Hiç mi zorluk yaşamıyoruz? Geçen yıl Ermenistan-Azerbaycan savaşında yanımda biri Ermenilere küfür etti. “Ne oluyor” dedim. Buradaki Ermeniler “Aman bir şey olmasın, Fransa bir şey demesin, ABD karıştırmasın” diyor. Burada sıkıntı çekmeyelim korkusu hep içimizde var.

Karolin Fişekçi, siparişle resim yapıp sattığını söyledi.

■ ABD Başkanı Joe Biden’ın “soykırım” çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu konu siyasetçi polemiklerine malzeme yapılarak ucuzlatılmamalı. Bu yaşanan acıları sömürmemek gerektiğini düşünüyorum. Bu konu senelerdir siyasette bir koz unsuru idi. Anadolu Ermenisi bir aileden gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ABD ya da Fransa gibi ülkelerin açıklamaları beni bağlamıyor. Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar.

Orhan Pamuk sıradan biri olsaydı etkilenmezdim

■ Resimlerinizden para kazanıyor musunuz?

Hep resimden para kazandım. Resim satıyorum. Siparişle resim de yapıyorum. Rönesans da resim sipariş üzerine kuruluydu. Kilise siparişleri. Büyük hedeflerin, hırsların olmayınca resimden kazandığınız para size yetiyor.

Fişekçi, 2014’te ‘İtaatkar” isminde bir kitap çıkardı.

■ Romantik ilişkilerinizde fiziksel görünümden ziyade zekaya mı önem verirsiniz? Bu nedenle mi Orhan Pamuk’la birlikte oldunuz?

Zeka benim için önemlidir. Doğru. 10 sene önceydi. Şu anki aklım tabii ki daha farklı. İnsan zeka ve başarıdan etkiliyor. Başarısız, sıradan biri olsa etkilenmezdim, doğal bir şey.

SERGİLERİM KESİLDİ

■ Bu ilişkiden kim zarar gördü?

Benim de sanat içindeki durumum etkilendi. Sergilerim kesildi, durdu. Benim kariyerimi olumsuz etkiledi.

■ ‘İktidar Dikeni’ başlıklı kişisel serginizle, cinsel iktidarı sorgulamak istediğinizi söylüyorsunuz.

İdeal ilişkide iktidar onda ya da bunda diye bir ayrım olamaz. İktidar savaşında biz olmayı öğrenmeliyiz. Sergimde soyut ve sembolist bir dille bunu anlatmaya çalıştım.

Fişekçi, “Yurt dışında yaşamak gibi bir tercihim olsa Ermenistan’a gitmem” dedi.

Kim Kardashian’da kızgınlık ve hınç var

Eğitimini devlet okullarında tamamladığını söyleyen Karolin Fişekçi, kendisini “Ben Anadoluluyum” diye tanımlıyor. Fişekçi şunları kaydetti:

“Diaspora psikolojisi diye bir şey var. Kim Kardashian’da falan, Anadolu’nun sıcaklığından mahrum kaldıkları için üzerlerinde kızgınlık var, hınç var. Vatanlarından uzak kalmışlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Üzerinde çalıştığınız şey kişisel olarak sizin için çok önemli olabilir ama çok fazla zorlamayın. Yaklaşan dolunay, önümüzdeki birkaç gün içinde kendinize çok ihtiyaç duyduğunuz nefes alma alanını vermeniz gerekebileceğini önceden bildirir.

BOĞA BURCU YORUMU

Son zamanlarda çok ciddiydin, o yüzden bugün heyecan verici, seni eğlenmeye zorlayan bir şey yap. Elbette herkes yaptığınız şeyi onaylamayacak, ancak bunun sizi en ufak bir şekilde endişelendirmesi için hiçbir neden yok.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Önümüzdeki iki veya üç gün içinde stresi atma ihtiyacı hissederseniz, diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapabileceğiniz yollar bulun. Biraz gergin hissetmen onların suçu değil. Sportif veya fiziksel nitelikte bir şey yapmayı deneyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, özellikle şu ya da bu türden ayaklanmaların beklendiği iş cephesinde, hiçbir şeyi çok ciddiye almanın bir anlamı yok. Kontrol edilemeyecek veya değiştirilemeyecek kadar büyük güçlerle uğraşıyorsunuz, bu yüzden durumu gülümseyerek kabul edin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Düşüncelerinizde her zaman mantıklı olduğunuzu düşünmeyi seviyorsunuz ancak yaklaşan dolunay, düşüncelerinizi bir arada tutmanızı zorlaştırıyor. Kendinize, dünyada ters gidiyormuş gibi görünen her şeyin aslında o kadar da önemli olmadığını söylemeye devam edin.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sahip olduklarınızı daha çekici görünen bir şeyle değiştirmek isteyebilirsiniz, ancak gezegenler çitin diğer tarafındaki çimlerin daha yeşil olmadığı konusunda uyarır. Belki de memnuniyetsizliğinizin nedenini kendi içinizde aramayı denemelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bir arkadaşınızın durumuna sempati duyabilirsiniz ama onun için durumu düzeltmek size düşmez. Karşılaştıkları sorunlara kendi çözümlerini bulmaları gerekiyor, bu yüzden mesafenizi koruyun. Tabii ki işler gerçekten kontrolden çıkmadıkça.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bazı insanlar şanslı olduğunuzu ve şimdi yolunuza çıkan tüm güzel şeyleri hak etmediğinizi söyleyecektir ama bu saçmalık. Bu şeyleri size çeken, son derece pozitif doğanızdır. Olumsuz düşünmeye ve olumsuz insanlara bir şans verin.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Yanında çalıştığınız insanlara, değerinden daha azını asla kabul etmeyeceğinizi ve ödemeye isteksizlerse o zaman mutlu bir şekilde başka bir yere gideceğinizi bilmelerini sağlamalısınız. Çok sayıdaki ve çeşitli yetenekleriniz sayesinde seçeneklerden mahrum kalmayacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM