Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Anadolu Ermenilerinden ressam Karolin Fişekçi, ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘soykırım’ çıkışını değerlendirirken, “İnsanların yaşadıkları gerçek acılar ve hassasiyetler, siya-sete malzeme yapılmamalı. ABD’nin açıklamaları beni bağlamıyor” dedi.

Hayati ARIGAN

Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Karolin Fişekçi, kendisini ressam, yazar ve yoga terapi eğitmeni olarak tanıtıyor. Kamuoyunun gündemine Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ile yaşadığı ilişki ile girdiyse de açıklamaları, cinsellik ve erotizm imgelerini sıkça kullandığı tablolarıyla çok konuşuldu. “Annem babam Sivaslı. Ben Anadoluluyum” diyen Fişekçi, SÖZCÜ HaftaSonu’nun sorularını yanıtladı…

■ Kendinizi “Tatlısu Ermenisi” olarak tanıtıyorsunuz.

Ben kökenimle, Ermenice ile ya da cemaatle ilgilenmedim. Ermeni kimliğimden ötürü bire bir sorun yaşamadım. Yaşayanlar olmuştur. Hiç mi zorluk yaşamıyoruz? Geçen yıl Ermenistan-Azerbaycan savaşında yanımda biri Ermenilere küfür etti. “Ne oluyor” dedim. Buradaki Ermeniler “Aman bir şey olmasın, Fransa bir şey demesin, ABD karıştırmasın” diyor. Burada sıkıntı çekmeyelim korkusu hep içimizde var.

Karolin Fişekçi, siparişle resim yapıp sattığını söyledi.

■ ABD Başkanı Joe Biden’ın “soykırım” çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu konu siyasetçi polemiklerine malzeme yapılarak ucuzlatılmamalı. Bu yaşanan acıları sömürmemek gerektiğini düşünüyorum. Bu konu senelerdir siyasette bir koz unsuru idi. Anadolu Ermenisi bir aileden gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ABD ya da Fransa gibi ülkelerin açıklamaları beni bağlamıyor. Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar.

Orhan Pamuk sıradan biri olsaydı etkilenmezdim

■ Resimlerinizden para kazanıyor musunuz?

Hep resimden para kazandım. Resim satıyorum. Siparişle resim de yapıyorum. Rönesans da resim sipariş üzerine kuruluydu. Kilise siparişleri. Büyük hedeflerin, hırsların olmayınca resimden kazandığınız para size yetiyor.

Fişekçi, 2014’te ‘İtaatkar” isminde bir kitap çıkardı.

■ Romantik ilişkilerinizde fiziksel görünümden ziyade zekaya mı önem verirsiniz? Bu nedenle mi Orhan Pamuk’la birlikte oldunuz?

Zeka benim için önemlidir. Doğru. 10 sene önceydi. Şu anki aklım tabii ki daha farklı. İnsan zeka ve başarıdan etkiliyor. Başarısız, sıradan biri olsa etkilenmezdim, doğal bir şey.

SERGİLERİM KESİLDİ

■ Bu ilişkiden kim zarar gördü?

Benim de sanat içindeki durumum etkilendi. Sergilerim kesildi, durdu. Benim kariyerimi olumsuz etkiledi.

■ ‘İktidar Dikeni’ başlıklı kişisel serginizle, cinsel iktidarı sorgulamak istediğinizi söylüyorsunuz.

İdeal ilişkide iktidar onda ya da bunda diye bir ayrım olamaz. İktidar savaşında biz olmayı öğrenmeliyiz. Sergimde soyut ve sembolist bir dille bunu anlatmaya çalıştım.

Fişekçi, “Yurt dışında yaşamak gibi bir tercihim olsa Ermenistan’a gitmem” dedi.

Kim Kardashian’da kızgınlık ve hınç var

Eğitimini devlet okullarında tamamladığını söyleyen Karolin Fişekçi, kendisini “Ben Anadoluluyum” diye tanımlıyor. Fişekçi şunları kaydetti:

“Diaspora psikolojisi diye bir şey var. Kim Kardashian’da falan, Anadolu’nun sıcaklığından mahrum kaldıkları için üzerlerinde kızgınlık var, hınç var. Vatanlarından uzak kalmışlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM