Avrupa’nın yeni köleleri

Avrupa’nın yeni köleleri

Jean-Pierre Dardenne ile Jean-Luc Dardenne’in yönettiği sosyal gerilim-dram Tori ve Lokita, animasyonda yeni bir çığır yaratan Örümcek Adam: Örümcek Evrenine Geçiş, biyografik dram Dali Diyarı gösterime girdiler.

Avrupa’nın yeni köleleri

Jean-Pierre Dardenne ile Jean-Luc Dardenne’in yönettiği Cannes Film Festivali’nde 75. Yıl Ödülü’nü alan Tori ve Lokita Afrika’dan Belçika’ya sığınan iki gencin öyküsünü gerçekçi, etkileyici bir anlatımla yansıtan yetkin bir sosyal gerilim-dram. Lokita’yla Tori teknede tanışırlar, birbirlerinden güç alarak bu tehlikeli yolculuğa çıkarlar.

Kardeş olduklarını söyleyen büyücünün oğlu yetim Tori’ye oturma izni verilir ancak Lokita sözlü sınavdan geçemez. Sahte belge almak için uyuşturucu satıcılığı, torbacılık yaparak yasadışı işlerde çalışırlar.

BATI’NIN İKİYÜZLÜLÜĞÜ

Ailesine para gönderen Lokita taciz edilir, insan tüccarlarına para öder, mafyanın uyuşturucu çiftliğinde bahçıvanlık yapar. Avrupa’nın ikiyüzlülüğünü, Batı toplumunun göçmenlere karşı adaletsiz katı tutumunu yönetmenler yüzümüze tokat

gibi çarparlar. Gerçeğe, doğruya sıkı sıkıya bağlı olan Dardenne’ler izleyiciye olayları gerçek zaman diliminde aktarırlar. İki genç arasında çok güçlü derin bir bağ vardır, içlerindeki umut, kurdukları düşler onları ileriye taşır.

Lokita belgelerini alıp ev yardımcısı olmak, Tori de eğitimini bitirip Lokita’yla birlikte yaşamak ister. Amatör oyuncular Pablo Schils, Joely Mbundu’nun yalın, nahif yorumları etkileyici.

ÖRÜMCEK İNSANLARIN DAYANIŞMASI

Oscar ödüllü Örümcek Adam: Örümcek Evreninde’nin (2018) devamı filmi Örümcek Adam: Örümcek Evrenine Geçiş daha büyük, daha yoğun, daha çok aksiyon var, görsellik dorukta. Justin Thompson, Kemp Powers, Joaquim Dos Santos’un yönettiği animasyon farklı stilde çizgi roman tekniği, başka çizim biçimleri, değişik tür anlatımlar içeriyor.

Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Edgar Munch, Jeff Koons, Bansky’ye saygı duruşunda bulunan, sokak sanatıyla soyut sanatı karıştıran filmde ofset tramlar, ana renkler, üç boyut etkisi veren flu efektler, kesintisiz tempo, duygusal sahnelerde yavaşlama, grafik, estetik ve ses sınırlarını aşma var. Bir kişi yerine bütün dünyayı kurtaralım diyen, aile olmayı yücelten süper kahramanlarla dolu film animasyon türünde yeni bir çığır açtı.

SALVADOR DALİ’NİN GERÇEKÜSTÜ DÜNYASI

Marry Harron (Amerikan Sapığı) biyografik dramı Dali Diyarı’nda 20. yüzyılın en büyük sanatçılarından Salvador Dali’nin yaşlılık dönemini, karısı Gala’yla olan fırtınalı evliliğini anlatıyor. 1970’lerin New York’undan 1950’lerin Emporda’sına geriye dönüşler yapan filmde Dali’nin ilham perisi zorba, paragöz Gala hem onun sanatına tapar hem de onu başka erkeklerle aldatır. 50’lerde birbirlerine tutkuyla bağlı çiftin çevresinde Luis Bunuel, Paul Eluard, René Magritte varken 70’lerde Alice Cooper, Amanda Lear yer alır.

“İnsanlığın sürmesini biz sanatçılar sağlıyoruz, dahiler asla ölmemeli, kendi çılgınlığım yarısını Gala’da gördüm, o benim öteki yarım” diyen Dali hep üçüncü tekil şahıs olarak konuşur. Dali’yle Gala’nın öyküsünü kurgu karakter James’in gözünden izlerken 70’lerin bohem, gösterişli sanat çevresinin içine de gireriz. Salvador Dali’de Sir Ben Kingsley, Gala’da Barbara Sukowa olağanüstüler. Kingsley aynı zamanda yapımcı da. Filmde Christopher Briney, Andrea Pejic, Rupert Graves, Suki Waterhouse, Ezra Miller oynuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM