ADSIZ ADAM

ADSIZ ADAM

çift isimle tanınıp bilinmek, sanıldığı gadar kolay bi iş diğildir.. gürsel miyim, apo muyum, ben bile arada kalırdım bazen..
minicik apo’suydum bu kentin.. günün birinde, hem de tam 25 yıl sonra, göbekli ve kel gafalı gürsel bey olarak şehre geri dönmem de sanırım şaşırttı insanları biraz.. kimilerinin gözünde; ‘’gürsel kim lan, apo’nun abisinin adı fahri diğil miydi, Allah Allah ya, baksana bu herif ne gadar da bizim apo’ya benziyo’’ bakışını az yakalamadım..
sağolsun abim de, 45 yıldır giresun dışında yaşadığı üçün iyice unutturdu kendini, milletin aklını hepten allak bullak etti bu anlamda..
gendi gendime; ‘’ahaşimdi ölüp gitsem, nüfustaki resmi adımla belediyeden anons verilse, gürsel ekmekçi vefat etmüştür deyu, kimse tanıyıp da cenazeme gelmez la’’ şeklinde gülmelerim de pek çoktur..
****
dünyada, kafası karışmış bi giresunlu kadar, çevresindeki herkesi de delirten başka bi insan gısmı türü yoktur..
adımı tam anımsayamadığını belli eden bi ses tonuyla; ‘’hoş geldin yüksel’ciğim’’ diyenler yüzünden, bi müddet her gittiğim yerde; ‘’oooo yüksel gelmiş’’ lafıyla garşılandım da, ne edeceğimi bilemedim inanın..
çoğu eski dostumun yüz ifadesi değişmişti, sırf benim ismim yüzünden.. aşşaa yukarı; ‘’yahu arkadaş, hadi eskiden küçüktü, apo’ydu, şimdi gosgoca herife nasıl apo diyecez’’ anlamına gelen çaresiz bakışları içlerimi eritiyordu bunların..
zamanla; ‘’ooo, naber apdullah, ne var ne yok’’ diyenlere daha fazla rastgelir oldum.. apdullah kim lan.. ben miyim?? tööbe..
kimileriyse, tahminen apdullah demeyi de pek yetersiz bulup; ‘’abdurrahman’cığım, keyifler nasıl gardeşim, epey zaman oldu seni görmeyeli’’ diyerek adımı abartmaya başlama gereği görüyordu..
böyle bi dert başka kimi bulur şu dünyada? ismimi ne denli uzatırlarsa bana yıllardır duydukları özlemi daha iyi dile getireceklerini düşünen kimi ortaokul arkadaşlarım;
– ‘’vay be abdülgaadir, çok oldu be görüşmeyeli yavrum’’, ‘’ulan abdülhak şinasi, yıllardır nerelerdesin be goçum’’ falan gibi cümlelerle bağırlarına basıyodu yolda-izde beni..
kimi çok eski dostların belleklerindense tamamen silinmiştim..
apo’yu ibo olarak anımsayan bi grup zırdeli yüzünden; ‘’ey gidi ibrahim, neydi o ilkokul günlerimiz be aslanım, sen sınıfın en çalışkanıydın, ardın sıra okuyup astronot olmuş, 1989 yılında merih civarında yolunu gaybetmiş de daha dünyaya geri gelemiyumuş diye duymuş, çok üzülmüştük’’ (oleyyy, ne salladım beeee) laflarına maruz bile galdım..
zor oldu bu herifleri teselli etmem; ‘’döndüm geldim lan, üzülmeyin, işte buradayım’’ derken ben de zor dutuyordum gözyaşlarımı..
evlendikten sonra eşimin adıyla hitap ederek; ‘’nasılsınız olcay bey’’ diyen esnafa bile rastgeldim.. başka da bişi olduğu yok..
****
ama size bişi diyim; aslolan apo’dur.. yazan da, kızan da, türkü çığıran da apo’dur..
gürsel, yaşamdaki dublörümdür bi nevi.. bi yerlerin müdürü falan olur, evine ekmek parası gazanır, sırf apo yıpranmasın deyu..
söz veriyom herkeşlere buradan, bundan böyle apo olacam hep.. çevredeki tüm parazitlere götümün kenarıyla gülüp dimdik durarak..
ve yazarak, yazarak, yazarak..
****
kul himmet üstadımla veda ediyorum kardeşlerim.. içimden geldi;
‘’bektaş-ı veli’nin yolun bilmeyen
gündüzü karanlık gece sayılır
evlad-ı ali’ye biat etmeyen zümresi münafık pice sayılır’’..
alevilik hakkında hiçbi halt bilmeyip, dersim’i eşeleyenlere gitsin..
aleviliği yok sayanlara, hor görenlere gitsin..
en çok da durup dururken salt oy için islamcı kesilenlere gitsin..
iyi gonuşuk ettim yahu, bi has oldu ki..
(yanlış anlaşılmasın.. din denen kavramla uzaktan yakından ilgisi bulunan hiçbi şeyle işim olmaz.. alevi sevici diğilim, düzene aykırı olmayı bi halt sananlardan hiç diğilim.. ama tanıdığım tümü yobazlar nasıl rezil heriflerse, bildiğim tüm aleviler muhteşem ve mübarek insanlar idi..
arada bi kalite farkı vardı..
sözcüklerle saklambaç oynayan biri olarak, bu söz ustası insanlara hayranım elbette..
hepsi bu)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47