19. Kıbrıs Tiyatro Festivali Başlıyor

19. Kıbrıs Tiyatro Festivali Başlıyor

Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin 19’uncusu bu yıl 5-24 Haziran tarihlerinde seyircisiyle buluşacak.

Merkez Lefkoşa’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan programa göre, festival kapsamında bu yıl 10 oyun sahnelenecek.

Festival biletleri bugün 14.00’te www.biletinial.com internet sitesi üzerinden satışa çıktı. Biletler ayrıca Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan da satın alınabilecek.

Harmancı: Bu yılki oyunlar depremde yitirdiklerimiz anısına oynanacak

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Festival Onur Başkanı Mehmet Harmancı basın toplantısında yaptığı konuşmada, bu kadar önemli bir sanat organizasyonunun 19’uncusunu düzenlemenin kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Konuşmasında depreme işaret eden ve festivali büyük bir hüzünle yaptıklarını kaydeden Harmancı, bu yılki oyunların 6 Şubat’ta yitirilenler anısına oynanacağını ifade etti.

Bu yıl Türkiye’den ve Güney Kıbrıs’tan oyunlara ev sahipliği yapacaklarını dile getiren Harmancı, festivali düzenlemenin her yıl daha da zorlaştığını belirtti.

Harmancı, festival ana sponsoru Pro Temizlik, konaklama sponsoru Grand Pasha Hotel, salon sponsoru Rauf Denktaş Üniversitesi, gümüş sponsor Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatifi ve ulaşım sponsoru Northern Travel’e teşekkür etti.

Karabiber: Topluma moral vermek için festivali yapmaya karar verdik

Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber de konuşmasına görevinin ne kadar zor olduğunu bildiğini söyleyerek başladı.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun usta isimlerinin kendilerine büyük bir miras bıraktığını anlatan Karabiber, büyük zorluklar içinde festivali 19’uncu yılına taşıdıklarını anlattı.

Bu yıl Lefkoşa Belediye tiyatrosunun iki oyununun festival kapsamında prömiyerini yapacağını ileten Karabiber, Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan oyunların da festivalde sahneleneceğini söyledi.

Deprem dolayısıyla bir dönem festivali yapmaktan vazgeçme noktasında geldiklerini de ifade eden Karabiber, topluma moral vermek için festivali yapmaya karar verdiklerini kaydetti.

Aykut: İnsanları sanat, spor ve birliktelik iyileştiriyor

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Cem Aykut da festivalde yer almaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

1999 depreminde göçük altında kalan ve her şeyini kaybeden biri olarak, insanları sanat, spor ve birlikteliğin iyileştirdiğini iyi bildiğini anlatan Aykut, bu yüzden festivali düzenlemeye karar verdiklerini ifade etti.

Ummanel: Festivali bir moral olması umuduyla düzenliyoruz

Festival Repertuvar Sorumlusu Aliye Ummanel ise “Festivali hayatın çok fazla üzerimize geldiği bu dönem, bir moral olması umuduyla düzenliyoruz. Umarım hepimize iyi gelir” dedi.

Başta ekonomik koşullar nedeniyle olmak üzere festivali yapmanın her yıl daha da zorlaştığını aktaran Ummanel, öte yandan bu durumun elde olanın kıymetini artırdığına işaret etti.

Ummanel daha sonra oyunlar hakkında bilgi verdi. İstanbul Şehir tiyatrolarından gelen oyunların bir yandan insanı acıtan bir yandan güldüren oyunlar olduğunu anlatan Ummanel, “birlikte gülmek, birlikte iyileşmenin  önemli bir parçası” dedi.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosunun iki oyunu, Parkta Güzel Bir Gün ve Uçan Bisiklet’in festivalde prömiyerini yapacağını da kaydeden Ummanel, yine LBT oyunu Paraya Hayır’ın ise festivalle birlikte daha geniş bir seyirci kitlesine ulaşma şansı elde edeceğini söyledi.

Konuşmasında diğer oyunları da sıralayan Ummanel, “Festival heyecanı ve prömiyer heyecanının birlikte olduğu bir Haziran ayı bizi bekliyor” dedi.

Daha sonra festival sponsorlarından Pro Temizlik adına Çağan Alganer, Paşa Grup adına Eylül Özbilen, Rauf Denktaş Üniversitesi adına Ender Denktaş Vangöl ve Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatifi adına Mustafa Kelebek konuşma yaparak festivalin parçası olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Festival programı

5 Haziran Pazartesi- İstanbul Şehir Tiyatroları / Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin

7 Haziran Çarşamba- İstanbul Şehir Tiyatroları / Oscar

10 Haziran Cumartesi- İstanbul Şehir Tiyatroları / Bir Gün Ayakkabımın Teki (çocuk oyunu)

13 Haziran Salı – Lefkoşa Belediye Tiyatrosu/ Paraya Hayır

16 Haziran Cuma – İzmir Şehir Tiyatroları / 3 Nalla 1 At

17 Haziran Cumartesi – İzmir Şehir Tiyatrosu / Soytarılar Okulu (çocuk oyunu)

20 Haziran Salı- Nilüfer Kent Tiyatrosu / Bir Kumarbazın Ölüm Kılavuzu

23 Haziran Cuma- Antilogos Tiyatrosu/ Red Peter

24 Haziran Cumartesi- Lefkoşa Belediye Tiyatrosu / Uçan Bisiklet (çocuk oyunu)

24 Haziran Cumartesi- Lefkoşa Belediye Tiyatrosu / Parkta Güzel Bir Gün

Haber: Doğuş Özokutan  / Fotoğraf: Süleyman Önal (TAK)

Kaynak: Kıbrıs Tiyatro Festivali yeniden seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM