“Bir Başkadır Ayten Alpman”

“Bir Başkadır Ayten Alpman”

‘Bir Başkadır Ayten Alpman Chill Out Mix’ albümünün yapımcısı Hakan Eren: Ayten Alpman sevmeyene rastlamadım

Ayten Alpman’ın, 30 yıl sonra stüdyoya girerek kaydettiği “Bir Başkadır Ayten Alpman” isimli son albümü Chill Out Mix olarak yeniden düzenlendi. Albümün prodüktörü ve yapımcısı Hakan Eren “Ayten Alpman, çok ama çok özel bir insandı” diyor.

2012 yılında yaşama veda edenTürk pop ve caz müziğinin ilk kadın yıldızlarından Ayten Alpman’ın, 30 yıl sonra stüdyoya girerek kaydettiği “Bir Başkadır Ayten Alpman” isimli son albümü Chill Out Mix olarak yeniden düzenlendi. Düzenlemesi Sadun Ersönmez’e ait olan albüm, yayınlandığı ilk gün iTunes’da 1 numara oldu. “Bir Başkadır Ayten Alpman Chill Out Mix 2021” albümünün prodüktörü ve yapımcısı Hakan Eren sorularımızı yanıtladı.

Albüm yayınlandığı ilk gün iTunes’da 1 numara oldu. Bekliyor muydunuz böyle bir çıkış?

Bekliyordum, evet… Albüm çıkmadan önce “Kesinlikle 1 numara olacak” dedim etrafımda albümü dinleyenlere. Ayten Alpman farkı diyorum ben buna. Ayten Alpman’ı çok seviyorlar. Hatta şöyle diyebilirim; henüz etrafımda Ayten Alpman sevmeyene rastlamadım. Böyle saygınlığı fazla, seveni çok olan önemli yorumcularımız var.

Kimler mesela?

Esmeray, Işıl Yücesoy, Hümeyra, Şenay aklıma ilk gelenler; ama birkaç isim daha çıkar. Bu isimleri sevmeyenlere pek rastlamadım. Ayten Alpman da öyle önemli bir yorumcu ve yeni jenerasyona hitap eden bir albüm var ortada. Bu iki faktör birleşince 1 numara olması doğaldı.

BİR ŞARKIYA AŞIK OLDU

Nasıl tanıştınız Ayten Alpman’la?

Ayten Alpman ile ilk tanışmam 1997 yılında oldu. 1998’de Radyo D’de radyo programına başladığım zaman üçüncü canlı yayın konuğum olmuştu. Daha sonra 1999’da Ada Müzik için yapılan Best Of albüm çalışması derken dostluğumuz ilerledi. Sahne çalışmaları yaptık ve albüm teklifi yapmaya hazırlandığım sırada “Aliye” dizisinde sözlerini Fikret Şeneş’in yazdığı “Ben Varım” şarkısı patlamıştı..

Ayten Alpman “Bir Başkadır Ayten Alpman” albümü için 30 yıl gibi epey uzun bir sürenin ardından stüdyoya girmiş. Nasıl ikna ettiniz geri dönmeye?

Benim müzik şirketim Ossi Müzik’i kurduktan sonra yapmış olduğum ilk prodüktörlük çalışmamdı. Bu albümle yeni yapımlara başladım. Benim hayalimdi Ayten Alpman’a albüm yapmak. 30 senedir stüdyoya girip albüm yapmamış önemli bir yorumcudan bahsediyoruz. Teklif ettiğimde ilk önce “Hayır” dedi. Sana öyle şarkılar bulayım Ayten’ce; ama pop caz olarak yorumla dedim, sıcak bakmadı. Albüm yapmaya ikna ettiğim şarkı daha önceleri Nükhet Duru’nun yorumladığı Seda Akay – Cenk Taşkan ortak çalışması ‘”Sesini Duyur” oldu. Aşık oldu o şarkıya ve öyle kabul etti, çalışmaya başladık.

Hakan Eren ve Ayten Alpman

‘ÖNCEKİ MÜKEMMELDİ, BU DA ÖYLE OLMALI’

“Bir Başkadır Ayten Alpman” albümünün 14 yıl önce kaydedilen stüdyo kayıtları bu albümde Sadun Ersönmez tarafından Chill Out Mix olarak yeniden düzenlendi. Nasıl doğdu proje?

Orijinal ilk albüm, yapılan anketlerde Türkiye’de yayınlanmış en iyi 100 albüm arasına girdi. Caz dergileri tarafından en iyi ilk 10 albüm arasına seçildi. Önemli bir albüm var ortada yani. Gittiğim gezdiğim mekânlarda, plajlarda falan bu albümde olan şarkıları genç DJ’ler kendilerince düzenleyip, çalıyorlardı. İlk başlarda Ayten Alpman’ı çalmaları hoşuma gidiyordu; ama belli bir zaman sonra bunlar çoğalınca ve çok kötü düzenlemeler duymaya başlayınca durumu Sadun Ersönmez’e anlattım ve bu albümü genç jenerasyona adapte etmeliyiz dedim. Sadun; “Dur ben bir tane yapayım” dedi ve çıkan sonuç ikimizde hoşuna gidince kolları sıvadı. Ayten Alpman’a olan saygısı ve sevgisi onu en iyiyi bulmak için çok uğraştırdı. Bu albüm üzerine 1,5 seneden fazla çalıştı. İnanın hiç bıkmadı usanmadı. “Önceki albüm mükemmeldi bu da öyle olmalı” dedi ve başardı. Çok iyi bir aranjör ve müzisyendir Sadun Ersönmez. Biz çok uyumlu çalışıyoruz ve ortaya yine harika bir iş çıkardığı için kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

9 şarkıdan oluşan albümde yer alan tüm şarkılar için animasyon video klipler hazırlanmış. Neden animasyon?

Ayten Alpman albümüne çalışırken Sadun Ersönmez ile yeni bir projeye daha başlamıştık. Çok yetenekli bir müzisyen olan İlker Aydemir’le tanıştırdı beni. Onun şarkılarına çalışırken İlker’in animasyonlar yaptığını keşfettim. İlker Aydemir zaten albümde Ayten’e basgitarı ile de eşlik etti. YouTube için klipler yapalım deyince İlker de çok mutlu oldu ve onu bizim birçok klibimizin yönetmenliğini yapan Gökhan Özdemir ile buluşturdum. Gökhan, senaryoları yazdı; İlker animasyonları yaptı ve Gökhan’ın kurgusunun ardından klipler ortaya çıktı. Çok güzel yorumlar alıyorum, Gökhan ile İlker’e teklifler gelmeye başladı mutlu oluyorum. Demek başarmışız.

‘ÇOK ÖZEL BİR İNSANDI’

www.cumhuriyet.com.tr okurları için Ayten Alpman’la olan özel bir anınızı anlatır mısınız?

Ayten Alpman’la seyahatlerim oldu.. Bodrum’a, Kıbrıs’a daha birçok yere gittik. Onunla bir albüm yaptım ve aynı stüdyoda soluduk. Benim yaptığım repertuarı seslendirdi. Daha ne olsun… Ama özel bir anı olarak şunu anlatayım: Ayten Alpman, yemek yapmayı bilmezdi. Yumurta kırmasını bile düşünün artık.. Ve albüm çalışmaları sırasında beni evine yemeğe davet etti. “Aytenciğim sen yemek yapmasını bilmezsin, nasıl olacak?” dedim. “Hayır, ben sana yemek yapacağım” dedi ve gittiğimde hayatında ilk defa yemek yapmıştı. Meğerse yemek yapıp, beni davet etmek için ders almış. Çok duygulanmış ve onurlanmıştım. Ayten Alpman, çok ama çok özel bir insandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM