Turhan Selçuk’un çizgileri Adana’da

Turhan Selçuk’un çizgileri Adana’da

Adana’da yapımı tamamlanan 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’nin sergi salonu açıldı. Merkezdeki ilk sergi ise gazetemizin çizeri Turhan Selçuk’un karikatürlerinden seçki olan “Söz Çizginin” oldu. Sergi 27 Ocak’a kadar ziyaret edilebilir.

Mehmet S. Aman

Turhan Selçuk’un çizgileri Adana’da

Çukurova Belediyesi ve Adana Tabip Odası işbirliği ile yapımı tamamlanan 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’nin sergi salonu, önceki akşam yapılan açılış töreniyle sanatseverlerle buluştu. Gazetemizin çizeri Turhan Selçuk’un karikatürlerinden seçki olan “Söz Çizginin” sergisiyle hizmete başlayan kültür merkezinin açılışına Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Türk Tabipleri Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Adana Tabip Odası Başkanı Ahmet Suntur, gazetemizin yazarı ve Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk ile serginin küratörü Dr. Haluk Uygur katıldı. Sergi 27 Ocak’a kadar açık kalacak. Kültür merkezinin müdürlüğünü de tiyatro sanatçısı ve oyuncu Melih Rahmi Akyol yapacak.

‘SAYGI SERGİSİ’

Açılış töreninde konuşan TTB İkinci Başkanı Ökten, “Turhan Selçuk’un eserlerine baktığımızda geçmişte de zorluklar yaşandığını görüyoruz. Geçmişten bugüne baktığımızda aradaki fark şudur: Turhan Selçuk bu eserlerini şimdi çizseydi ya hakkında açılmış onlarca dava olacaktı ya da birçok meslektaşı gibi hapishanede olacaktı. Bu sergi aynı zamanda Turhan Selçuk’a saygı sergisidir” ifadelerini kullandı.

Küratör Uygur da “Sanat yalnızca duvarlara astığımız tablolar değildir. Sanat bu eserleri üreten kişilerin düşünme alanlarıdır. Sanat fabrikalarda mühendis, hastanelerde doktor, okullarda öğretmen olarak karşımıza çıktığı zaman, yani Turhan Selçuk’ların Yaşar Kemal’lerin düşünme alanını bizim buluşma alanımız yaparsak, o zaman bir şeyleri değiştirebiliriz” diye konuştu.

‘CUMHURİYET ÇOCUKLARI’

Turhan Selçuk’un kızı Aslı Selçuk, 1930’lar ve 40’larda, yazına, karikatüre değer verildiğini ve günümüzde ne yazık ki bu değerlerin sarsıldığını belirterek, “Şimdilerde Adana’da birlikte vakit geçiren İlhan Selçuk, Turhan Selçuk, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Abidin Dino ve Arif Dino’nun yarattığı dayanışmanın, paylaşımın yeniden yakalanacağına pek inanmıyorum. Babam ve amcamın yaşamlarında olduğu gibi ne güzeldir ki Adana benim yaşantımda da önemli bir kente dönüştü. Bugün 100. Yıl Kültür ve Sanat Merkezi’ni açıyoruz. Turhan Selçuk da İlhan Selçuk da Cumhuriyet çocuklarıydı. Cumhuriyetin içine doğdular. Yaşamları boyunca Cumhuriyet Aydınlanmasını savundular” dedi.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise “Kültür ve sanatla ilgili bir etkinlik olduğu zaman çok heyecanlanıyorum. Bugün de öyle günlerden bir tanesi. Turhan Selçuk, Adana’da doğmasa da ilk çizgilerini Adana Erkek Lisesi’nin sıralarında çizdi ve Adanalı’dan daha fazla Adanalı olmuştur. Adananın adını dünyaya duyurmuş büyük bir değerimizdir” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM