Bay Nubar Terziyan…

Bay Nubar Terziyan…

Nubar ismini hiç gizlemedi, sadece Akyanakziya olan soyismini Terziyan‘a çevirdi.

“Nubar olarak doğdum, Alyanak Terziyan olarak bu dünyadan göç edeceğim.” (1)

“Türk Ermenisi, yani Türkiye’de doğmuş, gözünü açar açmaz, ay yıldızlı bayrağını görmüş bir vatandaşım.” (2)

Ne kadar çok severdik Nubar Terziyan’ı… İşte bugün, aramızdan ayrılışının  30. yılında bile hala. Bir aile büyüğümüz, bazen mahalle manavımız, emektar bahçevanımız, sütçümüz, iyi kalpli komiserimizdi çünkü. Bütün o filmlerde, biriken zamanlardan çekip aldığı keskin duyarlıklarla çıktı her defasında karşımıza. Gittikçe içimize daha bi işleyen yorumlara imza attı yıllar yılı.

Yeşilçam Sineması’nın simge isimlerinden biri, safkan bir oyuncuydu Nubar Terziyan. En çaydan, çorbadan senaryolarda bile, ‘sahici, inandırıcı’ karakterler yaratmasını bildi. Tıpkı, Fabrikalar Fabrikatörü Hulusi Kentmen gibi, fötr şapkası, Beykoz işi gümüş saplı bastonuyla iyi yürekli, tonton dedemiz, bazen amcamız, dayımızdı.

O hep Nubar Terziyan kaldı…

Ama öncesinde, ünü İstanbul’da, özellikle de Kumkapı’dan Samatya’ya kadar yayılmış, önemli bir tiyatro aktörüydü. Şehir Tiyatrosu’nda rol almak istiyordu. Ancak boş kadro yoktu. Aslında bir hayali de sivil polis olmaktı. Ve bir gün Atlas Film’den gelen bir mektup…

“Narlıdere denen bir sahil bahçesinde de bir zamanların ünlüleri ve daha doğrusu Mınakyan Efendi‘nin talebeleri olan Karakaş, Bayan Kınar, Agopyan, Baltazar, Oksen Şahinyan, Madam Peruz, Nıvart çıkardı. ‘Bizler de onların talebesiydik’ desem bu satırları okuyan arkadaşlardan hayatta kalanlar bana kızmasınlar. Yani Torkom Çiftciyan, Nubar Kamçılı, Istail Israilyan, Hosrof Emiryan, Agopyan Efendi ve bir kısım arkadaşlar. Oynadığımız piyesler Mınakyan eserleriydi: ‘Paris Paçavracıları’, ‘Kırmızı Cüzdan’, ‘Nel Kulesi’nin Esrarı’, ‘Suzan Imber’ ve ayrıca ‘Çifte Keramet’, ‘Süt Kardeşler’, ‘Kuduz’. Melodramlarla alkış topladığımız günler…” (3)

Nubar Terziyan başarıdan başarıya koşuyor, alkışlarla mutlu oluyordu.

” …eski arkadaşlarımla birleşip biz de ‘Gençler Temaşa Heyeti’ namı altında çalışmaya başladık. Şehir Tiyatrosu ve İnci Sineması’nın son tatil gecelerini kiralayıp, ayrıca mekteplerde seyircilerin karşısına çıktık. Oynadığımız eserler tercüme vodviller ve yerli sanat yapıtları idi. Bunlardan birkaçını saymak benim ve arkadaşlarım için büyük bir şereftir: ‘Othello’, ‘Hamlet’, ‘Haydutlar’, ‘Sefiller’, ‘Eski Tanrılar’, ‘Aktör Kön’ ve daha nice kıymetli eserler.”

Yerli eserlerden aklımda kalanlar ise, ‘Ceza Kanunu’, ‘Çifte Keramet’, ‘Taş Parçası’, ‘Süt Kardeşler’, ‘Sekizinci’ gibi eserlerdir.”

Bizlerin bu gibi oyunlardan sonra, seyircilerimizden almış olduğumuz büyük alkış sesleri o kadar güçlü idi ki, yankıları Avrupa’ya kadar aksedip duyulmuşlardı, bu arada kendilerini görmediğimiz fakat isimlerini duyduğumuz profesyonel oyuncular, bizlerle çalışmak istediklerini bildirdiler Dırtad Nişanyan ve eşi ile Kirkor Vahan, Stepanyan, Trakoş… Bunlara ilaveten Madam Kınar, Zare Arşak, Hosrof Emirhan, Oksen Şahinyan ve Baltazar…Onlarla oynadığımız oyunlar ‘Korrado’, ‘Çarşılı Artin Ağa’, ‘Othello’, ‘Profesör Klenov’, ‘Samson Dalida’, ‘Suzan Imber’, ‘Namus İçin’ gibi eserlerdi.” (4)

“Hamlet” temsilinde Polonyus rolünü üstlenen Nubar Terziyan‘a, piyeste olması gereken kuru kafayı bulma görevi verilir. Temini güçtür, tehlikelidir ama binbir korku ve heyecanla mezarlığa gidip, bu görevi yerine getirir.

Sinemada yüzlerce filmde karakter rollerinde başarılara imza atan Nubar Terziyan‘ı 1979 yılının Haziran’ında büyük bir acı bekliyordu.

16 Haziran 1979 günü aramızdan ayrılan Ayhan Işık‘ın ardından, gazeteye verdiği ölüm ilanında şöyle demişti :

“Oğlum Ayhan,

Dünya fanidir, ölüm herkese nasip ama sen ölmedin.

Zira geride bıraktığın bizlerin ve milyonların kalbinde yaşıyorsun.

Ne mutlu sana…

Çok kısa oldu senin için hayat…

Ruhuna fatiha, nur içinde yat…

Amcan Nubar Terziyan.”

“Amcan” sözcüğünün yaratabileceği hoşnutsuzluğu elbette hiç düşünmemişti…

18 Haziran sabahı gazetede gördüğü bir başka ilan, hiç kuşkusuz duyduğu acıyı daha da çoğaltmıştı. O ilanın başlığıysa şöyleydi :

“Önemli Bir Düzeltme…

‘Amcan Nubar Terziyan’ imzasıyla çıkan ilanla sevgili varlığımız Ayhan Işık’ın hiçbir ilişkisi yoktur…” 

Kendi ifadesiyle “Doğduğum memlekette kendimi sizlere sevdirdim, paradan ziyade sempatinizi kazandım” diyen Nubar Terziyan, 14 Ocak 1994 günü aramızdan ayrıldı.

Çok değerli hatırasına saygı, sevgi ve özlemle…

PINAR ÇEKİRGE

 

Kaynakça:

(1,2,3,4 ) Terziyan, Nubar. ”Ne İdim Ne Oldum”, İletişim Yayınları, İstanbul, 1995

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM