Tiyatrolardan Anadolu İzlenimleri:

Tiyatrolardan Anadolu İzlenimleri:

Tiyatro Dea, “Feramuz Pis!” ile Gümüşhane’deydi

Bu yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, “27 Mart Dünya Tiyatro Günü”nün festival havasında gerçekleşmesi amacıyla, 26-27 Mart tarihlerinde Devlet Tiyatroları oyunları haricinde 17’si çocuk 69’u yetişkin oyunu olmak üzere, 86 bağımsız tiyatronun oyunlarını Anadolu’nun farklı şehirlerinde seyircilerle buluşturdu. Tiyatro… Tiyatro… Dergisi olarak, Türkiye’de ilk kez Devlet Tiyatroları ve bağımsız tiyatroların 81 ilde aynı günlerde sahne aldıkları festival kapsamında, oyunlarını genellikle büyük şehirlerde sahneleyen bağımsız tiyatroların pek çoğunun ilk kez sahne aldıkları Anadolu şehirlerinde yaşadıkları deneyimlerin hem tiyatrolar hem de bu şehirlerdeki seyirciler açısından oldukça ilginç olacağını düşündük ve festival kapsamında turne yapan kimi tiyatrolardan izlenimlerini aktarmalarını rica ettik.  

Deneyimlerini bizimle paylaşan tiyatroların izlenimlerini sizlerle paylaşacağımız yazı dizisinin bugünkü  konuğu Tiyatro Dea. Gümüşhane’de “Feramuz Pis!” oyununu sahneleyen Tiyatro Dea’nın izlenimlerini oyuncular Çiçek Dilligil, Batur Belirdi, Çağdaş Tekin ve Aybanu Aykut aktardı:

Çiçek Dilligil

Çiçek Dilligil:

Bu festival kapsamında biz Gümüşhane’ye geldik. 26 ve 27 Mart tarihlerinde, iki gün Gümüşhane izleyicisi ile buluştuk. Ben daha önceki özel tiyatro deneyimlerimde, turnelerde hemen hemen bütün Türkiye’yi dolaştığımı düşünüyordum. Fakat ilk kez Gümüşhane’ye geldim. Bir kere, bu kadar küçük bir ilde üç tane salon olması da çok heyecan vericiydi benim için. Çok iyi, çok güzel bir salonda oynadık. Teknik imkanlarıyla, donanımıyla büyük şehirlerdeki tiyatro salonlarını aratmayacak bir tiyatro salonundaydık. 

Şehrin bir üniversite şehri olması da çok etkiliyor ve ister istemez biraz izleyicinin yaş ortalamasını da düşürüyor. Daha genç bir izleyici vardı karşımızda. 

Çok güzel tepkiler aldık. Oyunumuzun büyülü gerçekçiliği ve bunun üzerine kurulan atmosferinde, bazı sahnelerin seyirciye tam olarak ulaşıp ulaşamadığıyla ilgili kaygılarımız olabiliyor zaman zaman. Ama her bir anın reaksiyonunu alarak ve her bir anın seyircimize geçtiğini hissederek oynadığımız bir oyun oldu. 

Çok mutlu ayrılıyoruz Gümüşhane’den. Umarım Türkiye’nin bütün illerini dolaşabiliriz. İl il, ilçe ilçe dolaşalım, gidelim, bu fırsatlar yaratılsın. Çok güzel bir organizasyon olmuş bu 81 ilin buluşma organizasyonu. Umarım, bu tür organizasyonlar sadece Dünya Tiyatro Günü ile ilgili bu festivalle sınırlı kalmayıp daha da çoğalır. Kültür Bakanlığı kapsamında ve onların destekleriyle de çoğalsın bu tür organizasyonlar. 

Güzel bir turne sonunda dönüyoruz.

Batur Belirdi

Batur Belirdi:

Bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde Kültür Bakanlığımızın gerçekleştirdiği “Kültür Kaynaşması” projesi ile, hem bağımsız tiyatrolar hem de coğrafyamızın her köşesindeki tiyatro tutkunu insanlar bir araya gelerek keyifli bir nefes aldı. 

Geleceğe dönük değerli bir umut ışığı olarak görüyorum ben. Oyun ekibimizle 26 – 27 Mart’ta Gümüşhane’deydik. İki oyun oynadık. 

Seyircimiz ağırlıklı olarak yöredeki üniversite öğrencilerinden oluşuyordu. Bizim gibi onlar da çok heyecanlı ve mutluydular. Oyuncu için seyircinin gözündeki ışığı görmek, ona dokunduğunu bilmek çok değerli. Özellikle genç seyircinin. Onların hayatına dokunmak, farklı bir düşünce, değişik bir duygu yaşatıp düşündürmek, onlarla etkileşime girerek zihinlerimizi açmak bizim için çok değerliydi. 

Metinler, rejiler, sahneleme yöntemleri çok değişik, çok farklı olabilir. O işin teknik yanı. Bir oyuncu ve bir insan olarak benim için projenin en önemli, en anlamlı tarafı, coğrafyamızda zaten mevcut olan bu iç içe geçmiş kültürlerin bir araya gelmesi ve kendilerini ifade etmelerinin sağlamasıydı. 

Bu turnemiz, böylesi bir kültür kaynaşması yaratıp her coğrafyada, her bireyin gereksinim duyduğu hayat görgüsü ve bilgisini geliştirmek, öteki veya diğerini görece tanıyarak anlamlandırmak ve empati kurmak yolunda muhteşem bir adımdı. 

Ben emeği geçen, düşünen, tasarlayan, akıl eden herkese selam olsun diyorum. Bu ve benzeri nice projelere…

Çağdaş Tekin

Çağdaş Tekin:

Bir tiyatro oyununun her seyirciye dokunabilecek olması ya da en azından bunun potansiyelini barındırması bence çok değerli bir şey. 

Bu çerçevede,  Anadolu’da, tiyatro oyunu sirkülasyonunun yüksek olmadığı bir yerde oynayacak olmak, İstanbul’da oynamaktan, alıştığımız seyirci ile buluşmaktan daha fazla bilinmez ortaya koyuyor. Dolayısıyla, performansımız nasıl bulunacak, rejiyi nasıl bulacaklar, metni nasıl karşılayacaklar gibi bilinmezlerle yola çıktık. 

Bu turne deneyimimiz olumlu sonuçlandı bizim açımızdan. Gümüşhane’de oynadık oyunumuzu ve Gümüşhane seyircisine de ulaşabildiğimizi bilmek bizi gerçekten mutlu etti.

Aybanu Aykut

Aybanu Aykut:

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nün festival havasında gerçekleşmesi amacıyla düzenlediği 27 Mart etkinlikleri kapsamında biz de Gümüşhane’de seyircimizle buluştuk. 

Bu festival, 86 bağımsız tiyatronun oyunları sanatseverlerle buluşarak daha yakın bir temas kurmasını sağladı. 

Gümüşhane çok renkli, küçük ama o küçüklüğünün içerisinde üniversite öğrencilerinin katılımıyla, sahnesinin güzelliğiyle, halkının çok yardımsever ve sıcak olmasıyla bizleri çok heyecanlandırdı. 

Bu güzel şehir, kişisel olarak beni de ayrıca çok heyecanlandırdı. Kendi adıma bu festivallerin çoğalmasını temenni ediyorum ve bağımsız tiyatroların desteklenmesinin çok önemli bir görev olduğunu düşünüyorum. 

Bağımsız tiyatroların bu desteğe, bu güvene, bu mutluluğu yaşamaya fazlasıyla hakkı var. Çok teşekkür ediyorum her şey için…

1
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM