DasDas Çocuk Günleri ile Minik Misafirlerini Bekliyor

DasDas Çocuk Günleri ile Minik Misafirlerini Bekliyor

DasDas, havaların ısınmasını ‘Çocuk Günleri’ ile kutluyor. Her yaştan insana hitap eden kültür sanat etkinlikleriyle eğlencenin merkezi haline gelen DasDas, 9-15 Nisan tarihlerinde çocukları Metropol İstanbul’daki mekanına davet ediyor.

DasDas, çocuklara yönelik birbirinden eğlenceli etkinlikleri bir araya getirdiği ‘Çocuk Günleri’ ile miniklere zengin bir hafta sunuyor. Sevilen tiyatro oyunlarıyla beraber, eğitici atölyelerin de yer alacağı ‘Çocuk Günleri’, 9-15 Nisan’da minik ziyaretçilerini bekliyor.

‘Çocuk Günleri’, 9 Nisan günü 11.00’de DasDas’ta 3-6 yaşa yönelik ‘Çocuklarla Akrobasi’ atölyesiyle başlıyor. Balkan ülkelerindeki toplulukların ve sanatçıların oluşturduğu Cirbobalkana Festivali’nin artistik direktörlerinden Milan Manic ve kurucularından Vladsana Manic’in düzenlediği atölyede çocuklar ve aileler ile temel akrobasi hareketleri çalışılacak.  Arkaya ve öne taklalar, yıldız, yana dönüşler, top çevirme, ip ve trapez çalışmalarının yer alacağı 3-6 yaş atölyesi aynı zamanda 10 ve 11 Nisan günleri 11.00’de de gerçekleşecek. Aynı ekibin düzenlediği ve temel akrobasi hareketlerinin yanı sıra akrobalans ve piramit çalışmalarının da yer alacağı 7-10 yaşa yönelik atölyeler ise 9, 10 ve 11 Nisan günleri 13.00’de düzenlenecek.

Beceriksiz Kralın Öyküsü

ve 10 Nisan günleri 12.00’de ‘Çocukluk Anılarına Yolculuk’ atölyesi yapılacak. Çocukların bakış açısıyla yazılmış yeni metinler alanında öncü İsveçli topluluk Unga Klara’nın eğitmenlerinin düzenlediği atölye, 2 gün boyunca cümlelerin ardındaki derin anlamlar ve onların insanlarda yarattığı deneyimler mercek altına alınacak. Katılımcıların “Klişelerden uzak, çocukların bakış açısıyla aktarılan daha dürüst hikayeleri nasıl aktarabiliriz, nasıl bir pedagojik yaklaşım izleyebiliriz?” sorularına yanıt aranacağı atölye, ‘Çocuk Günleri’ kapsamında düzenlenen yetişkinlere de yönelik atölyeler arasında yer alıyor.

Alper Baytekin’in tasarlayıp yönettiği ‘Göçebe’ oyunu 10 ve 15 Nisan günleri 14.00’te DasDas’ta olacak. Pelinsu Ekşioğlu ve Gamze Güzel’in sahneyi paylaştığı çocuk oyun, kendini daha önce hiç görmediği bir sahilde bulan Cıbıra ile sahile kamp yapmaya gelen Cıbıro’nun hikayesini konu alıyor. Birbirlerinin dilini bilmeyen ikilinin yaşayacakları, minik tiyatroseverleri keyifli dakikalar sunacak.

10 Nisan günü 16.00’da ise DasDas Çocuk’un sevilen oyunlarından ‘Pi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri’ sahnelenecek.  Çok ünlü bir aşçı olan Pi Hanım’ın Geleneksel Benekli Kediler Günü’nde mutfağına girdiği anda karşılaştığı beklenmedik durumu gözler önüne serecek olan oyun, çocukları Pi Hanım’ın sürprizlerle dolu mutfağına davet ediyor.  Alper Baytekin’in tasarlayıp yönettiği ‘Pi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri’ aynı zamanda 15 Nisan günü 16.00’da da izlenebilecek.

11 Nisan günü 14.00 ve 16.00’da ise Tiyatro BeReZe’nin ‘Çok Soğuk’ oyunu DasDas Atölye’de sergilenecek. Ailecek toplanıp dinlenebilecek, dinlemekle kalmayıp izlenebilecek bir kış günü masalını çocuklara aktaracak oyun; paylaşmak, uzlaşmak, anlaşmak ve aşık olmak gibi konulara değiniyor.

DasDas’ın ilgiyle takip edilen bir diğer oyunu ‘Uyku Nereye Kaçar?’ ise ‘Çocuk Günleri’ kapsamında 12 Nisan günü 14.00 ve 16.00’da minik tiyatroseverlerle buluşacak. Birleşmiş Milletler’in Kalkınma Hedefi’nden iklim eylemi, barış ve adalet, sudaki yaşam, karasal yaşam ve toplumsal cinsiyet eşitliği temalarına değinildiği oyunda çocuklar, aynı uykuya dalmanın hayalini kuran Pelin ve Berçem’in uykularının peşine düştükleri maceralarına dahil olacak.

13 ve 14 Nisan günleri 12.30’da ise ‘Çocuk Günleri’nin ön plana çıkan atölyelerinden ‘Beden Perküsyonu Atölyesi – MANG’ gerçekleşecek. Bedenin bir enstrümana dönüştüğü; beden perküsyonuyla uluslararası müzikal bir işaret dili olan Soundpainting’in iç içe geçtiği Gökçe “Çeçe” Gürçay’ın eğitmenliğindeki atölye, katılımcılara ilginç bir deneyim sunacak.

‘Beceriksiz Kral’ın Öyküsü’ de ‘Çocuk Günleri’nde minikler için oynanacak. 14 Nisan günü 14.00’te DasDas Atölye’de sahnelenecek oyun, uzak mı uzak bir ülkenin beceriksiz mi beceriksiz kralının öyküsünü sahneye taşıyor. Alper Baytekin’in hem tasarlayıp yönettiği hem de anlatıcı olarak yer aldığı oyunda, beceriksiz kralın talihsizliği sarayla gelen biriyle değişiyor. Eğlenceli hikayesiyle ‘Beceriksiz Kral’ın Öyküsü’ çocuklara eğlenceli anlar yaşatacak.

Uyku Nereye Kaçar?

9 NisanCumartesi11.00DasDas AtölyeÇocuklarla Akrobasi (3-6 Yaş)
9 NisanCumartesi12.00DasDas AtölyeÇocukluk Anılarına Yolculuk
9 NisanCumartesi13.00DasDas AtölyeÇocuklarla Akrobasi (7-10 Yaş)
10 NisanPazar11.00DasDas AtölyeÇocuklarla Akrobasi (3-6 Yaş)
10 NisanPazar12.00DasDas AtölyeÇocukluk Anılarına Yolculuk
10 NisanPazar13.00DasDas AtölyeÇocuklarla Akrobasi (7-10 Yaş)
10 Nisan Pazar14.00DasDas AtölyeGöçebe 
10 Nisan Pazar16.00DasDas AtölyePi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri
11 NisanPazartesi11.00DasDas AtölyeÇocuklarla Akrobasi (3-6 Yaş)
11 NisanPazartesi13.00DasDas AtölyeÇocuklarla Akrobasi (7-10 Yaş)
11 NisanPazartesi14.00DasDas AtölyeÇok Soğuk – Tiyatro BeReZe
11 NisanPazartesi16.00DasDas AtölyeÇok Soğuk – Tiyatro BeReZe
12 NisanSalı14.00DasDas AtölyeUyku Nereye Kaçar?
12 NisanSalı16.00DasDas AtölyeUyku Nereye Kaçar?
13 NisanÇarşamba12.30DasDas AtölyeBeden Perküsyonu Atölyesi -MANG
14 NisanPerşembe12.30DasDas AtölyeBeden Perküsyonu Atölyesi -MANG
14 NisanPerşembe14.00DasDas AtölyeBeceriksiz Kralın Öyküsü
15 NisanCuma14.00DasDas AtölyeGöçebe
15 NisanCuma16.00DasDas AtölyePi Hanım’ın Tarifsiz Kurabiyeleri

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47