Şov programı mı, demokrasi meydanı mı?

Şov programı mı, demokrasi meydanı mı?

Müzik evrenseldir, rengi, sesi, dili farklı olsa da kilisede, televizyonda, sokakta söylense de kalbimize, ruhumuza hitap ediyorsa gerisi teferruat!

Şov programı mı, demokrasi meydanı mı?

Açık ve net olacağım: Star TV, İbrahim Tatlıses’in 93 yılında başlattığı müzikli eğlence programı İbo Şov’u yıllar sonra yeniden başlattıktan bir süre sonra bu program hakkında olumlu – olumsuz görüş vermek isteyenleri buluşturacak bir yazı hazırlamak istedim.

Bir tek olumlu görüş bulabildim, epey arandım, olumsuz görüş verebilecek olanlar zaten baştan reddedip seyretmiyordu, onu da bulamayınca yazı suya düştü, suyu inek içti, inek dağa kaçtı! Tabii ki zapping diye bir şey var. Sokağa çıkamadığımız, evde internet ve ekrana mahkûm olduğumuz dönemde akıllı olan kanal iyi program yapar, malı götürür. Yılbaşı gecesi bile bunu yapmayı becerememiş olanlardan ne bekliyorsun, hepsinde ya dizi, ya boş tartışma! Pazar sabahı, içimizdeki en “Fransız” arkadaşımdan mesajlar aldım. İbo Şov’u izlemiş, çok etkilenmiş, çok duygulanmış!

Bırak İbo Şov izlemeyi, televizyon izlemez ki? Sadece yabancı dizi ve film izler, haberleri de uluslararası kanallardan öğrenir! Herhalde sabah mahmurluğu ayılamadım, yanlış anlıyorum dedim ama ekranda zapping yaparken Haluk Levent’i görmüş, takılmış kalmış, Fransız ama bu toprağın kızı. Alevi türkülerini severmiş, duygulanarak dinlemiş Sabahat Akkiraz’ı ve diğerlerini. Yetmemiş, eski programları da YouTube’dan bulup Cem Yılmaz ve Zafer Algöz’ün muhteşem düetlerini de izlemiş. Ve sonra sosyal medyada kopan fırtınayı da takip ederken hayli ilginç bir gece geçirmiş!

TARTIŞMA PROGRAMI GİBİ

Çünkü hele bu pandemi döneminde şöyle bir durum oluştu: bir program izlenecekse hep beraber izleyip tartışıyor, paylaşıyoruz, sosyal medya sayesinde evinde ekrana bakanlarla birlikte kocaman bir aileyiz! Biri bir tweet atıyor, altına 200 kişi yorum yazıyor, demokrasi meydanı sosyal medyada kuruluyor.

İbo’yu severiz, sevmeyiz. Günahı çoktur ama bu toprağın insanı, sanatçısıdır, Allah vergisi sesi vardır. Geçirdiği kazadan sonra o da kalmadı ama iş bilen programcılar onun karizmasını kullanarak dizayn ettikleri programla hiçbir yerde olmayan 90’ların gazino programlarını geri getirdiler. İlk birkaç bölüm, Deniz Seki, Sibel Can, Seda Sayan’lar filan.

Gittikçe açılıyor program ve 9. bölümde Sabahat Akkiraz, Hüseyin Turan, Haluk Levent, Ender Balkır da çıkınca olmuş size “Alevi Türküler”den hareketle gerçek bir tartışma programı! Halkımız hemen ikiye ayrılmış: bunların orada ne işi var, Show TV, Cem TV’ye döndü diyenler, sanatçı her programa çıkar, yeter ki sesini duyursun diyenler! Hatta aklın yolunu gösterenler, muhalif sesler türkülerini şarkılarını söyleyecek, seslerini duyuracak ana akım medya bulamıyor, onların da halkla buluşmak, türkülerini söylemek için platforma ihtiyacı var; nerede olsa söylemeli, buna imkân vereni de alkışlamalı diyenler. Halk her zaman daha sağduyulu: “Siyasetçiler Meclis’te birbirine saldırıyor ama kuliste birlikte çay içiyor, ayrıştırmanın âlemi yok. İbo bir şov programı yapıyor, o kutuplaştırmamış da size mi düşüyor, gözlerimiz nemli dinliyoruz türkülerimizi” diyorlar!

Doğruya doğru, Serhan Asker’in HalkTV’deki programı dışında nerede türkü var? Ayrıca bırakın artık insanları AleviSünni diye ayırmayı! Cem Yılmaz ve Zafer Algöz’ün katıldığı programın videosunu keyifle izledim. Keşke böyle programlar daha çok olsa; Ermeni sanatçı da çıksa, Rum sanatçı da! Fedonumuz da vardı bizim, hatta Ermeni olduğunu bilmeden dinlediğimiz sanatçı da ismini ben yazmayayım bari. Ferhat Göçer’in yaptığı bir müzik programı vardı, Türk sanat müziğinden türkülere, pop müziğe sanatçıları konuk ederek arada kendisi söyleyerek, ne güzeldi.

Sabahat Akkiraz da Seda Bağcan da Haluk Levent de her kanala çıkmalıdır, sanatçı kendini bilir, çıktığı kanalın ve programın formatına göre değişmez ki, o şarkısını, türküsünü söyler! Aşı karşıtlarına örnek olsun diye de Alişan yerine keşke Haluk Levent’i çağırsalardı aşı olmaya; çok daha etkili olurdu. Sadece şarkılarıyla değil, darda olan, bıçaktan kaçan kurbanlık boğaların bile yardımına koşan Ahbap platformuyla, hayvan ve insan sevgisiyle, din, mezhep, dil, ırk, ayırımı yapmadan herkesin gönlünde kardeşi, ağabeyi, oğlu, sevgilisi gibi taht kurmuş bir sanatçıdır!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM