‘Ona yapılanları ve onun yaşadıklarını unutmayacağız’

‘Ona yapılanları ve onun yaşadıklarını unutmayacağız’

Türk müziğinin en önemli besteci ve eğitmenlerinden Muammer Sun, dün yaşamını yitirdi. Usta sanatçının yakın dostu Türk bestecisi Yalçın Tura, Muammer Sun için bir yazı kaleme aldı. Yazısında, 71 darbesi sonucunda Muammer Sun’un tutuklandığını ve kendisinden uzun süre haber alınamadığını belirten Tura, böbrek yetmezliği, göz bozukluğu, gibi rahatsızlıklarının tutukluk süreciyle başladığının altını çizdi.

'Ona yapılanları ve onun yaşadıklarını unutmayacağız'

Muammer Sun, çağdaş Türk müziği için verdiği mücadele sırasında aldığı darbenin bedelini ağır sağlık sorunlarıyla ödeyerek 88 yaşında yaşamını yitirdi.

Besteci Onur Özmen sosyal medya hesabından, Muammer Sun’un yakın dostu Türk bestecisi ve müzikolog Yalçın Tura’nın Sun için kaleme aldığı yazısını paylaştı.

“31 Mart 1964 akşamı Beyoğlu’nda Karaca Tiyatrosunda ‘Keşanlı Ali Destanı’nın ilk temsili. Seyirciler arasında Cenan Akın’ın yanında oturan genci tanımıyordum. Cenan tanıştırdı; Muammer Sun imiş. İlgilenmiş, Ankara’dan kalkmış gelmiş” sözleri ile başlayan yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Dostluğumuz orada başladı gelişerek devam etti. Ankara’ya gittiğinde, kısıtlı olanaklarına karşın, beni, Yukarı Ayrancı’da eşi ve çocuklarıyla birlikte kaldığı dairede konuk ediyordu. Ankara’da İlhan Baran, Cengiz Tanç ve Muammer, İstanbul’da Cenan Akın, Kemal Sünder, Ali Doğan Sinangil ile ben aynı kuşaktan birbirleriyle çok iyi anlaşan bir genç besteciler grubu oluşturuyorduk. Ortak amacımız çağdaş çoksesli Türk Müziğine yapıtlarımızla katkıda bulunmak, onu geliştirmek ve geniş topluluklara ulaştırmaktı. Ankara’daki dostlar hem kendilerini geliştiriyor, hem de öğrenci yetiştirmeye çalışıyorlardı. Kemal dışında biz İstanbulluların müzik yazmak dışında belli bir işi de yoktu. Muammer’in en büyük tutkusu, yurdun her köşesinde çoksesli korolar kurdurup geniş kitlelere iyi müziği ulaştırmaktı.

Cem İpekçi TRT’ye Genel Müdür olunca Muammer Sun’a TRT Müzik Dairesi Başkanlığını teklif etti. Muammer kabul etti. İlk olarak TRT Çoksesli Korosu’nu kurdurdu. Başına ünlü koro şefi Walther Strauss’u getirtti. Sınavla alınan genç sanatçıların yetişmesi için çok çalıştı. Dana sonra, müzikbilimi edebiyat ve çoksesli müzik alanında, değişik dallarda yapıtlar oluşması için yarışmalar açılmasını sağladı. Tanınmış bestecilere yapıtlar ısmarladı. Her dalda ilginç ve değerli yapıtlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Müzik alanında yapılan çalışmalar dinletilerde halka sunuluyordu, ayrıca bir de şenlik yapılması tasarlanıyordu ki…

Memduh Tağmaç, Muhsin Batur ve Faruk Gürler’in öncülüğünde bir darbe. Bütün bu güzel ve yararlı işlerin askıya alınmasına neden oldu. TRT’nin başına getirilen Musa Öğün, ısmarlanan ve ödül kazanan bütün yapıtları, tür farkı ayırt etmeden, ‘Bunlar komünistlerin işi’ diyerek çuvallara doldurtarak yok etti. Muammer Sun tutuklandı.

Uzun süre de kendisinden haber alınamadı. Nerede, hangi cezaevinde, ne gibi koşullarda tutulduğunu bilinmiyordu. O dönemde pek çok kişinin başına geldiği gibi yok edilmiş miydi?”

“İŞSİZLİKLE BOĞUŞMAK ZORUNDA KALDI”

Tutukluluğunun uzun süre devam ettiğinin altını çizen Tura, yazısının devamında şunları kaydetti:

“Uzun bir süre sonra salıverildi. Ondan sonra da ömür boyu çekmek zorunda kaldığı böbrek yetmezliği, göz bozukluğu, sigara alışkanlığı gibi sıkıntıların yanı sıra, işsizlikle de boğuşmak zorunda kaldı. Bütün bu olayları, ayrıntılarıyla değerli eşi Sinemis Sun’un yazdığı ‘Karnında Güneş Taşıyan Adam’ başlıklı yaşam öyküsünden okuyabiliyoruz.

Direndi, yılmadı bin bir güçlükle boğuşarak çalıştı. Birbirinden güzel, unutulmaz, çok değerli yapıtlar ortaya koydu. Binlerce öğrenci yetiştirdi. Örnek bir sanat ve düşünce adamı olarak yurdumuzun insanlarına iyiyi, doğruyu, güzeli tanıtmaya gayret etti.

Yarım yüzyılı aşan bir dostluk, kardeşlik, arkadaşlık, ülküdaşlık bugün sona mı eriyor? Hayır. 60’lı, 70’li yıllarda ortak bir amacımız vardı; Yurdumuz insanına başta çağdaş, çoksesli müzik olmak üzere, her şeyin en iyisini, en doğrusunu, en güzelini vermekti ülkümüz.

“ONA ENGEL OLANLARI UNUTMAYACAĞIZ”

Başardık mı? Belki biraz. Ama yeterli mi? Hayır. Boğuştuğumuz kötülükler, aşmaya çalıştığımız engeller olmasaydı belki daha iyisini yapabilirdik. Yine de Muammer Sun kardeşimin bıraktıkları onu yitirmekten duyduğumuz büyük acıyı biraz olsun unutmamızı sağlıyor. Onun bize armağan ettiği eserler sonsuza değin içimizi aydınlatmayı sürdürecek. Onu unutmayacağım. Ama ona o acıları çektirerek, bizleri mutlu edecek daha pek çok güzelliği yaratmasına engel olanları da unutmayacağız. Metin Erksan’ın söylediğini yineliyorum, ‘Unutmak ihanettir.’

Yıllarca önce bir gün, sık sık yaptığımız gibi, Göztepe’deki evimde buluşup uzun uzun konuşmuş daha sonra da evin kapısının önünde resim çektirmiştik. Göztepe’de dört dost besteciyi bir arada gösteren bu resimde, ön sıralarda görülenlerin üçü birer birer gittiler. En arkada ben kaldım. Bakalım… Ben de sıramı savdığımda arkamızda soluk bir resimde dört gölge kalacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM