Organize işler bunlar!

Organize işler bunlar!

Organize işler bunlar!

Organize işler bunlar!

**

Su Gösteri Sanatları Sahnesi’ndeyiz.

Mask-Kara Tiyatrosu yine, yeni bir şeylerin peşinde.

Önce sözlü, ardından dijital olarak ‘Ofis Boy’ adlı oyunun gala gösterimine davet edildim.

Yazar ve yönetmen kadın, bizim mahalleden tesisat ustası Şenay.

Genel Sanat Yönetmeni kadın, evi kiraladığımız emlakçı Nurhan.

Oyunculardan biri üst komşu. Bizim ‘öf pöf’ Damla.  Çağrı merkezinde çalışıyor. Lanet olasıca pandemi belası yüzünden online çalışıyorlar. Bıdır bıdır sabahtan akşama kadar. Kimin ne derdi varsa bizim evin içinde.

İki kalas bir heves diyerek bu işlere girişmişler. Gitmeye niyetlendim, ‘Ne yapmışlar acaba!’ diye. Sırf merak duygusuyla.

Neyse. Bi’ gittim. Naassııl kalabalık.

Mahallenin muhtarı, bakkalı, berberi, fırıncısı, manavı, kasabı, delisi, göçmeni, kim varsa orada.

Sonunda girdik mekana. Herkes tanıdık tabii. Kakara kikiri derken Şenay usta çıktı.

Diğer mahallelerede haber vermişler. Gelenler varmış. “Bi’ 10 dakka onları bekleyeceğiz” dedi.

Ee iyi dedik. Ne diyelim.

Ve o an geldi. Herkes nasıl bi’ ciddi. Sanki Shakespeare’s Globe’da tragedya izliyoruz.

Sahneye koymuşlar üç masa. Hani güya ofis havası verilmiş. Sağa sola da kol, bacak, sakatat.

Ha bu arada; olay ‘interneyşınıl’ bir şirkette geçiyor.

İki dedikoducu tip var. Bir de bizim üst komşunun canlandırdığı yönetici asistanı. Bi de ona şirket tarafından gönderilen robotumsu bir ofis boy.

Tabii olay, zamansız bir zamanda gelişiyor. Yani senin, benim göremeyeceğimiz tarihlerde. Senlik, benlik bi’ şey yok yani.

Teknoloji almış başını gitmiş. İnsanlara, hafıza kartı takılabilir teknolojiye ulaşılmış. Vücudun tüm parçalarının işlevini yitirdiğinde, yerine yenisinin takılabileceği o zaman ötesi çağa falan geçilmiş.

Hani Netflix’te ‘Black Mirror’ dizisi var ya! Bildin sen onu. Tam o kafa.

Ben beğendim. Bilim kurgu severim ben.

Bu yeni nesil bi cümle var. ‘Distopya’. Türkçesi ‘Felaket Tellalı’.

Alttan alta diyor ki:

“Eyyy insan oğlu! Aklını başına al! Kontrolsüz güç, güç değildir. Düşünmeden, taşınmadan, sonuçlarından emin olmadığın hiç bir şeye öyle hemen kucak açma” diyor.

Ayrıca hikaye, sen ben, kendi aramızda konuşur gibi değil de, gündelik dilin biraz dışında tuhaf bir anlatım dilini kullanıyor. Hikayenin çarpıcılığını arttırmak adına değişik değişik işler yani. Ona da ‘absürd’ diyorlar.

Hani mahalle işi diye ‘tu ka ka’ etmenin alemi yok. Sahnede işini, çok iyi yapan dört kişilik bir oyuncu ekibi var. Damla Benuğur’un Batuhan Yiğit Atagül ile eş zamanlı fiziki uyumu mu desem, Devran Özlem Ünsal’ın Yiğit Gürsoy ile yaşadığı çatışma mı. Nakış gibi çalışılmış oyunculuklar.

Sonradan öğrendim. Biri fast-food, biri giyim biri de sinema gişesinde çalışıyormuş. İşin garibi (!) hepsi de, dünya devi zincir şirketler grubunun bir parçasında. Acaba yaptıkları rol değil de ya gerçekse. Aman allahım! Korku filmi gibi.

Bütün mahalleli ayakta alkış kıyamet. Tebrikler, öpücükler havada uçuştu. Abartmıyorum ama ya!

Aslında ‘gala’ niyetiyle başladığımızı ama hemen sonrasında altın gününe geldiğimizi sonradan fark ettik. Dışarı çıkınca sokak ortasına konulmuş uzun bir masa. Kimi evinden dolma getirmiş. Kimi taze fasulyesini. Kekini, böreğini, kanepesini (ne alakaysa!) kapmış gelmiş. Bakkal soğuk içeçekleri, Tekel de ….lü içeçeklerini. Tam bir mahalle dayanışması.

Harbiden güzeldi. Şenay ustanın daha önce tesisat işlerine tanık olmuştum. İşinde iyi. Montaj işleri on numara. Temiz çalışıyor. Öyle kimsenin aklına gelmeyecek pratik çözümlerle, herkesin aradığı bir isim. Güler yüzlü de. Bir de emlakçı Nurhan’ın, kocası kuaför Nazif’in de yer aldığı ‘Acil Yetiş Ustam Derneği’ tarafından düzenlenen ‘Var mısın Usta!’ yarışmasında derece almış. Oyunun bitiminde ödül verdiler.  Ödül mü ne? Tabii ki bir ‘İngiliz anahtarı’.

Velhasıl. Öyle dudak mudak büküp, ‘Amaaannn’ diyerek gitmemezlik yapmayın.

Gidin efendi efendi izleyin. Size ‘gülün!’ dedikleri yerde gülün. ‘Alkışlayın!’ dedikleri yerde alkışlayın.

Şaka! Şaka! Yok öyle bir şey.  Eğlencesi garantili.

Nerde mi? Vezir Çeşmesi Sokak No:3/A Aksaray, Fatih, İstanbul

Yaz Google’a ‘Su Gösteri Sanatları Sahnesi’ diye. Çıkıyor zaten.

Tarihleri mi? ‘Mask-Kara Tiyatrosu’nun sosyal medya hesaplarından takip ediverin.

Bu hikayelemede adı geçen karakterler, gerçek hayatta varlar. Ve hepsi de aramızda dolaşıyorlar.

Şuraya mutlu, gururlu ve alkışı sonuna kadar hak eden bir ekip künyesi bırakıyorum:

 

Yazan- Yöneten: Şenay Tanrıvermiş

Süpervizör: Nazif Uslu

Yönetmen Yardımcısı: Eylül Başoğlu

Tasarım Dramaturji: Ferdi Çetin

Dekor, Kostüm Tasarım: İrem Dilaver

Müzik: Ahmet Can Karaaslan

Işık Tasarım: İsmail Oğuz

Işık Uygulama: Çağdaş Koldaş

Afiş Tasarım: Nazlı Cengiz

Afiş Düzenleme Damla Nur Kınık

Genel Sanat Yönetmeni: Nurhan Uslu

 

Oyuncular:

Damla Benuğur

Devran Özlem Ünsal

Yiğit Gürsoy

Batuhan Yiğit Atagül

 

**

 

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIN:

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM