Küçük rollerdeki büyük insanlık

Küçük rollerdeki büyük insanlık

Türk tiyatrosunun efsane isimlerinden Erol Günaydın, 9 yıl önce aramızdan ayrıldı. Hayatının 60 yılını sahne ve kamera karşısında geçiren, 100’den fazla yapımda yer alan büyük usta, “Küçük rollerde büyük insanlıklar vardır. Ama insanlar onları bilmez” sözleriyle de akıllara kazındı.

Küçük rollerdeki büyük insanlık

Cem YILDIRIM

Takvimler 15 Ekim 2012 tarihini gösterirken Türk tiyatrosu da büyük bir ustasını, Erol Günaydın’ı kaybetti. 60 yılını tiyatro ve kamera karşısında geçiren 1933 doğumlu Günaydın, arkasında birçok eser bırakarak hayata veda etti. Seslendirme, film, dizi, tiyatro sanatçısı olan, çok sayıda yapımda rol alan, meddahlık geleneğinde de Kavuklu Hamdi’den İsmail Dümbüllü’ye kadar uzanan tarihçenin son temsilcisi olan Günaydın, sevenleri tarafından ölüm yıldönümünde anıldı.

USTA JÜRİDEN GEÇTİ

Trabzon’da doğan Günaydın henüz 8 yaşındayken ailesiyle İstanbul’a geldi. Galatasaray Lisesi’ne yatılı öğrenci olarak girdi. Necdet Mahfi Ayral, Ahmet Kutsi Tecer ve Haldun Taner gibi usta isimlerin jüri üyesi olduğu Şehir Tiyatroları sınavını kazanarak, kariyerine ilk adımı attı. Sahneye ilk kez ise İsmail Hakkı Baltacıoğlu’nun “Andaval Palas” piyesindeki hırsız rolüyle çıktı. 1955’te Haldun Dormen Cep Tiyatrosu’nda “Papaz Kaçtı” adlı oyunla profesyonel aktörlük hayatına başladı.

Erol Günaydın, “Nasreddin Hoca” tiplemesi, “Ayı Yogi” seslendirmesi ve “Efeeem” repliği ile de izleyicilerin en sevdiği isimlerden biri oldu. Dormen Tiyatrosu’nda da birçok oyunda yer aldı.

ALTIN PORTAKAL’DA 2 ÖDÜL

Edebiyatla da ilgilenen Günaydın, Özdemir Asaf, Sait Faik, Necati Cumalı, Melih Cevdet Anday gibi birçok usta kalemle tanıştı. 1960’ta ilk sinema filminde rol aldı, TRT’deki “Çiçek Taksi” adlı dizinin de ana karakteri oldu. “Kuruntu Ailesi, Tatlı Kaçıklar, Cennet Mahallesi” yapımları çok sevildi. “Sinekli Bakkal” filminde “Kız Tevfik” tiplemesiyle zenneliği de denedi. 1967’de “Güzel Bir Gün” filmi ile Antalya Altın Portakal yarışmasında, hem senaryo hem de en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı.

MÜZİK KLİPLERİNDE OYNADI

Sanat hayatı devam ederken, Okan Bayülgen’in “Disko Kralı” adlı programına “Müdavim konuk”’ olarak katıldı. 2004’te Emre Altuğ’un “Aşk-ı Kıyamet”, 2010’da ise Athena’nın “Arsız Gönül” klibinde oynadı. 100’den fazla yapımda yer aldı. Bir röportajında “Ben küçük roller oynamayı çok severim. Mesela şemsiye açıp da yağmurda karşıdan karşıya geçen adamı severek oynarım. Küçük rollerde büyük insanlıklar vardır. Ama insanlar onları bilmez” sözleriyle de hafızalara kazındı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Güne hızlı başlayabilir ve iş ve eğitim hayatınızla ilgili görüşmeler, anlaşmalar içerisinde olabilirsiniz. İmzalar atabilirsiniz. Yasal bir süreç içerisine girebilir veya yasal süreçlerinizle ilgili aktif bir gündem içinde olabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Gün içinde iş ilişkileri, müşteriler ve çalışanlar, çalışma arkadaşlarıyla ilişkiler ve uğraşlar gündeminizde olabilir. Sorun çözme ve iyileştirme sizin için ön planda ve önemli olabilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün saat 14.30'a kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ruh halinize göre hareket edecek ve özgürlüğe, bireyselliğe önem vereceksiniz. Kendi fikirleriniz ve doğrularınız sizin için daha önemli olabilir. Sonrasında iş hayatı ve sorumluluklar gündeme geliyor.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Güne hızlı bir tempo ile başlıyor eviniz ve çocuklarınızla ilgilenebilir, aileniz için çabalayabilirsiniz. Aile olma, çocuk shibi olmaya dair konular ve konuşmalar gündeme gelebilir. Kadersel gelişmelerle karşılaşabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün saat 14.30'a kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal hesaplamalarınızda bir dağınıklık olabilir. Maddi konularla ilgili bu saate kadar önemli kararlar almayın. Sonrasında ise akılcı ilerlemek ve mantığınızı dinlemek isteyeceksiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Gün içerisinde kazançlarınız ve birikimlerinizle ilgili uğraşlar ve düzenlemeler içinde olabilirsiniz. Kendinize olan güvenin arttığı, kendi isteklerinizin ve çıkarlarınızın peşinden gidebileceğiniz bir gün.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Oğlak burcunda ilerliyor. Gün içerisinde arkadaşlarınızla ilişkileriniz ön planda olacaktır. Kadınlarla iş birliği içerisine girebilir, kadın arkadaşlarınızdan destek ve yardım görebilirsiniz. Finansal konularda akılcı ilerleme zamanı.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM