KIBLE

KIBLE

Rüzgar çeşitlerini tam bilmem. Havaya bi bakmaya gidişatı anlayan biri deseniz, hiç diğilim. Meteoroloji kültürüm de sıfırdır. Rüzgar nerden eserse ne olur veya gökyüzünde neyin olmaması neye işarettir, aha geldim gidiyorum, hiç anlamam!
Nesilleri tükense de artık, öyle nice güzel insan var idi eskiden. Akşama yağmur yağacağını bilen, birazdan fırtınanın kopacağını anlayan, yarın hava güneşli olur diye önceden bilgi veren…
Nur içinde uyusunlar.
Misal, rahmetli annannem oturduğu yerden aylık hava tahmini yapardı. Yanıldığını hiç görmedim. Diğil Giresun ve Karadeniz, hatta Türkiye geneli, hayatta hiç ilgisi olmadığı Köln’ü bile en isabetli şekilde tahmin ederdi. Ne yazık ki onlar gibi olamadım. En son, il dışından konuklarıma; “Bu hava katiyyen yağmaz, Kale’ye çıkabiliriz” dediğimden 20 dakka sonra Giresun tarihinin en şiddetli yağmuru yağmış ve 72 saat aralıksız sürmüştü. Üniversite birinci sınıfta mıydım, biraz daha büyük müydüm, unuttum şimdi? Giresun Kalesi’nde mahsur kalmıştık.
***
Bu anlamda bilgi saabı olduğum tek gerçek şudur;
Kale’deki bayrağımızın Ordu yönünde salınması havanın güzel olacağına işaret görülür. Yok, eğer Trabzon’a doğruysa dalgalanım, derhal evlerimize kaçmak gerekir, soğuk ve yağışlı hava geliyo demektir.
Biraz balıkçılık tecrübesi, biraz gocagarı takvimi bilgisi içerir diyip geçeyim, yüzyıllardır şaşmamıştır bu!
***
Sözü geçenki olağanüstü kıble fırtınasına getireceğimi anlamış olmalısınız.
Şimdi; “Aaa, rüzgar mı esti Gürselciğim, duyma bile duymadım” diyerek yemeyin beni! Hepinizin korkudan salavat getirdiğini biliyorum, o derece bi felaketti yaşadığımız.
Deniz, elektrik direkleri boyu yükseldi. Sahilleri su bastı hep. Çatılar uçtu. Ağaçlar devrildi. Elektrikler kesildi. Ekmek almaya çıkmıştım, baktım havada uçmuyo muyum? Debboy semalarında benim gibi seyir halinde olan dostlarla selamlaşmıyo muyum bi de?
-Ooo Gürsel Beyciim nereye böyle?
-Valla abi, bakkala diye çıktım evden ama şuan Şebinkarahisar’a kadar gidecek gibiyim.
-Hadi bakalım hayırlı uçuşlar, ben de Esenboğa Havalimanı’na iner, akşama otobüsle dönerim!
***
Ne gülüyonuz?
Giresun Giresun olalı hiç bu kadar uzun süreli fırtına yaşadı mı? Eskinin fırtınaları bile ne asildi, ne mertti, ne delikanlıydı. Yarım saat sürer ve çeker giderdi. Dineceğini bilir, evin kuytu yerine kaçar, sessizce dua ederek beklerdik. Elektrikler anında gitmiş olurdu zaten. İyice korkardık.
Fakat babalarımız sağ idi. Onların kanatları altında bize bişey olmazdı ki.
Demek ki korkmuş gibi yaparmışız. Analarımızın olduğu kadar babalarımızın da kuzusuyduk biz.
***
İki gündür konu aynı şehrimizde.
İklimler değişti gardeşim. Mevsim diye bişey kalmadı gardeşim. Doğanın dengesini bozduk gardeşim.
Parklarda, çay ocaklarında, berber koltuklarında sadece bunlar konuşulur oldu…
Bi Allah’ın kulu da demiyo ki;
Yahu biz kimiz? Ağaç kessek ne yazar, dereleri hes’lerle kurutsak ne yazar, her tarafı beton eylesek ne yazar, denizleri doldursak ne yazar? Bu olağanüstü dengeyi, tamamen matematik içeren bu muhteşem bilimsel sistemi, bu benzersiz ilahi kudreti nasıl değiştirebiliriz ki?
Sallıyorum kafadan yahu; milyar yıldır süregelen bu devri daim içinde, mutlaka 250 yılda bi şiddetli fırtına olurdur şehrimizde. Mutlaka 300 yılda bi aşırı sıcaklar görülürdür. 400 yılda bi buzul çağı yaşanırdır.
Kim karışabilir, kim bozabilir, kim değiştirebilir, kim?
***
Uzatmiyim, Giresun kıblesi derler adına, tozu dumana kattı yine.
Benim kıblem başka ama.
Yunus Emre gibi, “Benim kıblem dostlarımın gönülleridir” falan gibi bi palavra da sıkacak diğilim şimdi. Pir Sultan Abdal gibi bitireyim izninizle…
”Benim güzel yüzlü serv-i çınarım
Yüreğime bir od düştü yanarım
Kıblem sensin yüzüm sana dönerim
Mihrabımdır iki kaşın arası”.
Size bu satırları Alucra üzerinde uçar vaziyette çok zor koşullarda yazıyorum, cümleten güzel günler dilerim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47