KASAP HAVASI

KASAP HAVASI

Duydum, kulaklarıma inanamadım.

Okudum, ‘gözlerim iyice bozuldu galiba yahu’ dedim.
Samanyolu galaksisinde milyar yıldan bugüne değin yapılmış belki de en doğru tanımlamayla, hepimize ”Allah’ın emaneti” oldukları söylenen hayvanların (ve daha çok bu canlarımıza ilişkin yem-mama-kafes-akvaryum vb gereksinimlerin) sergilendiği pet-shoplar, bu konuda akla gelebilecek en son yer olan kasaplar odasına bağlandı yurdumuzda.
Kediye ciğer emanet edildi desem, dünyanın tüm kedilerine ayıp olur!
Başımıza gelen başka bişeydir.
****
Kara çarşafın yüce dinimizle en ufak bi ilgisi olmadığını, ben diğil, din bilginleri söylüyor. Daha 20 yıl öncesine değin, tek-tük bikaç kişide görülen kara çarşaf, bu yönüyle saygı duyulup tahammül edilebilir bireysel boyuttaydı. Bizim kuşağın bizzat yaşadığı örtünme biçimi tülbentti zaten. Ne güzel yaraşırdı büyüklerimize. Daha da asili olmadı hiç. İşte o bireysellikten uzaklaşmış ”maksatlı” kara çarşafa CHP rozeti takıldı günün birinde…
Türk Bayrağını ”namus” bilerek büyüdük hep. Aslolan onun özgürce dalgalanmasıydı. Ay-yıldızın göklerde salındığı her yer vatandı gönlümüzde. Uğrunda gerektiğinde can vermek için yemin ettiğimizdi.
Yerküremizin her devletinde geçerli olan bu kural, bi dönem Türkiye‘de çiğnendi. Örneğin Türk Bayrağı satan seyyar satıcı ağabeylerimiz tartaklandı. Sen tutup da ”ayaklar altına aldık” dersen, sokaktaki gariban bayrakçıyı döverlerdi tabi! Asıl incitici olanı, iki-üç çapulcu, Kışla’mıza girip, gönderdeki bayrağımızı indirdilerdi, yanılmıyorsam Lice’de. Yıl 2014 müydü? İşte o şerefsizleri alnının ortasından vurabilen bi askerimiz olmadı koskoca toplu-tüfekli-tanklı-uçaklı birlikte…
Heykellere ve sanata tükürüldü üç aşağı-beş yukarı aynı günlerde… Ben bu sözü kabul etmiyorum diyebilen tekbi sanat erbabı anımsamıyorum.
Kimse ağzını açamadı, geçtim rütbelisini, demek ki vatansever bi onbaşımız bile yokmuş o dönemde, devletimizin en gizli odasına girilip, en mahrem bilgilerimiz okyanus ötelerine sızdırılırken. Bu cemaat operasyonunun ardından, açıklanan resmi rakamlara göre 600’ü aşkın insanımız tuhaf kazalar sonucu ölüp gittiler. Kimseler ”ne oluyor” diyemedi!
Çok da efelenmeye gerek yoktur bugün, suçu başka şahıslarda aramayalım. Pet-shopların kasaplar odasına bağlanması, o rozete, o kışlaya, o sanatçıya, o komutana müstahaktır!
****
Paramız pula dönüştü iyice. Ekonomiyi yönetenlerin kendi itirafı olarak basına yansıdı zaten; daha bundan alt seviye olmaz dendi. Oysa iki gram ekonomi okumuş olanlar bilir, bu, zaten paramızın 6 sıfır atılmış haliydi. Döviz kuruna bakarken, TL’mizin yanına 6 tane daha sıfır koyacaksınız yani, işin doğrusunu görmek için. İflastır!
Türkiye Cumhuriyeti’nin simgesi olup, dünya durdukça korunması gereken Çankaya Köşkü’müz çöptür bugün. Orada kimin hatırası vardı acaba? Ayıp daha nasıl yapılır, günah daha nasıl işlenir, yazık daha nasıl edilir, kim sordu bunların hesabını Meclis’te?
Komutanlarımızın sanık, pkklı teröristlerin tanık sayıldığı günleri gördük. Böyle mahkemelere, böyle davalara denk geldik. Şaşırdık.
Okullarımızda Andımız yasaklandı. Biz eski kuşaklar, o sabah ayazlarında ”Varlığım Türk varlığına armağan olsun”diye boşuna mı boğazlarımızı yırtmıştık yani? Memlekette tekbi veli grubu olmadı, ”Arkadaşlar, hadi bu sabah okullara gidip evlatlarımızın yerine Andımızı okuyalım” diyebilen.
Çok da dayılanmaya gerek yoktur bugün, suçu başka şahıslarda aramayalım. Pet-shopların kasaplar odasına bağlanması, o Merkez Bankası çaycılarına, o Çankaya’nın bilumum mahalle muhtarlarına, o duruşmalarda görev almış mübaşirlere, o öğrenci velilerine müstahaktır!
***
Ormanlarımız neden yanıyor sürekli? THK uçaklarını yok sayma cüreti nedendir? Gözümüzün bebeği Kızılay’ımız, sarı bi zarfın içine para koyduğumuzda ‘keşke biraz daha mı fazla koysaydık’ diye hayıflandığımız Kızılay’ımız, nasıl olur da böylesi gözden düşebilir? Merak edeni duydunuz mu?
Milyonlarca baş hayvanımız hep birlikte nereye kayboldular? Neredeyse tamamının yetiştiği en bereketli topraklara sahipken, uçsuz bucaksız tarlalarımıza bakmaya kıyamazken, nasıl bi hata yaptık da tüm meyve-sebze ve bakliyatın dışalımcısı olduk? Bi Allah’ın kulu kooperatif-sendika-birlik-oda-sivil toplum kurumu başkanından konu hakkında sözü eveleyip-gevelemeden ”haykıran” bi açıklama okuyanınız var mı?
Askeri okullarımız vardı. Bi pilot, bi denizci kaç yılda yetişir? GATA’mız vardı. Bi takım özel teknikler bilmesi gereken bi savaş hekimi başka nerede uzmanlaşır? Kendi aşımızı üreten, hatta bununla yetinmeyip ihraç eden Hıfzıssıhha kurumumuz nerelerde şimdi?  Covid salgınında ülkecek çuvallamadık mı? Virüs kendi kendini zayıflatmasa, kitleler halinde ölmeyecek miydik? Sokağa çıkıp da hak arayan bi anestezi uzmanı tanıyor musunuz?
Ve Cumhuriyet’in mirası tüm kurumlar… Bin kez yazılan, ama sadece yazılan, satılmalarına başka bi tepki gösterilmeyen… Şimdi ben de ayrıntıya inip kafa ütülemiyim, hepinizce bilinen fabrikalar, limanlar, devlet işletmeleri… Yollara dökülüp bu satışlara engel olmaya çalışan tekbi sade vatandaş görmüşlüğünüz var mı?
Çok da sallamaya gerek yoktur bugün, suçu başka şahıslarda aramayalım. Pet-shopların kasaplar odasına bağlanması, o orman koruma memurlarına, o kooperatif çaycılarına, o askeri okul kantincilerine, o ‘babalar gibi satarım’ diyenlerin alkış tutucularına müstahaktır.
***
Ama en çok da…
Bağışlanamaz bi kinle, anlaşılamaz bi kuyruk acısıyla, acımaktan başka bişey yapılamaz bi öngörüsüzlükle ‘yetmez ama evet’ diyerek vatanımızı bu hallere düşüren, Mustafa Kemal’den ve Cumhuriyetimizden intikam almayı düşünecek kadar aşağılıklaşan o zavallı tayfaya müstahaktır.
Başımıza gelen başka bişeydir. Elbette kasaplar odasına bağlanacaktı, canımız –ciğerimiz hayvanlarımız.
Başka ne umdunuz!

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM