KAÇ DENİZ GEZMİŞ?

KAÇ DENİZ GEZMİŞ?

25’imde falandım daha..
bi şiir gördüm, bi dergide..
‘’temiz kalan tek yerdir devrim
bütün bir yıl
kirlenen duvarda.
ama görebilmek için
asıldığı çividen indirilmelidir
yaprakları biten takvim’’..
diye başlıyodu..
vuruldum..
****
can dostum, can kardeşim nalan’la paylaştım sevincimi derhal..
-‘’yaa nalan hemen bin bi taksiye, yanıma gel.. olağanüstü bi şiir var.. adı devrim.. görmen laazım’’..
-‘’apo, biliyom ben onu.. daha dün okudum.. sunay akın’ın yeni şiiri.. sana da haber verecektim, unutmuşum.. yaa hatırlasana, falanca edebiyat dergisinde görüp görüp, çok beğeniyodun sen de şiirlerini.. o sunay işte’’..
-‘’ne diyon gız.. tabii yaa, aynı sunay yaa, nasıl atladım’’..
dayanamadım.. fotokopisini çektirdim şiirin.. çerçevelettim..
ortaköy’de, işyerimin duvarına astım..
****
bizim hakan aygün çıkageldi işyerime bigaç gün sonra..
çay-may içtik.. sohbet eyledik.. güldük-müldük bol bol..
gördü tabii duvardakini hakan;
-‘’aaa, bu bizim sunay’ın şiiri diğil mi.. dur ben o’na haber veriyim, çok sevinir’’..
yakın akrabaymışlar meğer.. teyzeoğlu gibi bişi.. aklımda kalmamış tam..
sunay akın ise, o vakitler yeni yetme bi şair.. meşhur falan diğil..
yolda görsem tanımam türden, sizin anlayacaanız..
****
bi zaman sonra..
öyle çok da uzun zaman diğil ama..
iri yarı bi herif geldi işyerime.. duvara baktı.. gülümsedi..
-‘’apo kim’’??
-‘’benim buyrun’’??
-‘’ben sunay akın’’..
-‘’nasıl yaani yaa’’??
bi kucakladı beni sevgiyle o dev gibi herif, bi kucakladı sımsıkı.. soluğumu kesti..
öldürecekti az galsın..
****
guvvetlice dost olduk o dönem..
hep ‘’sunay abi’’ dedim.. hep ‘’apo’’ dedi..
arada bi telefonlaştık.. arada bi ev gezmelerinde buluştuk.. arada bi beşiktaş meyhanelerinde oturup fışkı içtik..
övünmek gibi olmasın diyecem de ne halt olacak,
övünmek gibi olsun lan, size ne!!!
****
araya zaman girdi..
araya benim ülker iş yaşamım girdi..
araya o’nun şöhreti girdi..
koptuk haliyle..
bigün ankara’da bi lokantada rasgeldik yıllar geçmişti, beni zor tanıdı.. kucaklaştık yine..
bigün giresun’da denk düştük, bu kez hiç tanımadı..
sitem ettim;
-”sunay abi kimim ben”??
-”eee, şeyy, kem küm”
-‘’yaa abi, ortaköy’deki duvarı da mı unuttun’’..
-‘’lan apo, saçı başı dökmüşün oolum, tanıyamadım’’..
iyi kıvırdı, iyi kurtardı vaziyeti..
sanki gendi sırma saçlı!!
****
epey sonra..
işyerimde.. giresun..
gençten bi çocuk..
sunay akın’ın ‘’makiler’’ kitabını gördü rafımda.. adıma imzalamış, sağolsun abim..
1994’ten beri saklamışım arşivimde..
rica etti çocuk;
-‘’gürsel abi, bu kitabı bana hediye eder misin’’??
nasıl kıriyim??
gitti kitap..
****
50 küsur falandım artık..
çocuk, sevinç içinde, sımsıkı kucakladı beni..
‘’kağıt bir gemidir devrim
bütün gemiler
hurdaya çıksa da sonunda
taşıdığı özgürlük şiiriiyle
batmadan yüzer nicedir
dünya sularında
kimbilir kaç yunus görmüş
kaç deniz gezmiş’’..
bi yerden anımsıyom ben o sımsıkı kucaklamayı..
kimbilir kaç ömür geçmiş..
kaç sevda tükenmiş..
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün içsel bir denge arayışı içinde olabilirsiniz. Duygusal yönden hassas olabilir, duygularınızı daha net bir şekilde ifade etmeye çalışabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmak ve empati yapmak önemli olacaktır. Bugün çevrenizdeki insanlara karşı sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışın. Enerjinizi doğru yönlendirdiğinizde, verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundaki insanlar için iş konularında beklenmedik fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu fırsatları değerlendirerek kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın, gün içinde dinlenme ve rahatlama zamanı ayırarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz, ancak içsel gücünüzü kullanarak her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp hedeflerinizi gözden geçirmeniz faydalı olabilir. İletişim konusunda dikkatli olmak ve duygularınızı net bir şekilde ifade etmek önemli olacaktır. Karar vermeden önce detayları gözden geçirip rasyonel bir şekilde düşünmeye çalışın. Hayatınızdaki insanlara biraz zaman ayırarak ilişkilerinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcu için olumlu bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ihtiyacınız artabilir ve çevrenizle iletişiminiz güçlenebilir. Yaratıcılığınızı ortaya koymak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, duygusal olarak da dengede olabilir ve ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşanabilir. Kendinize zaman ayırarak kişisel bakımınıza odaklanabilirsiniz. Güne keyifli ve pozitif bir şekilde başlamanız, günün genelinde sizin için olumlu etkiler yaratabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcundaki insanlar için iletişimde olduğunuz kişilerle iletişim becerilerinizi en iyi şekilde kullanmanız gerekebilir. Duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade etmek önemli olacak. Ayrıca, bugün dikkatinizi dağıtabilecek konulara karşı dikkatli olmanız ve odaklanmanız gerekebilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kişisel gelişiminize odaklanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.側

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Terazi burcu için iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Karşınızdaki kişilerle anlaşma sağlamak ve çatışmalardan kaçınmak için açık ve net bir iletişim kurmaya özen göstermelisiniz. Özellikle iş ortamında yapılan anlaşmalarda detaylara dikkat etmekte fayda var. Sevdiklerinizle ilişkilerinizde ise duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin ve karşılıklı anlayışa önem verin. Enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal olarak biraz dalgalı bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. İş hayatınızda karar verme sürecinde daha net ve cesur olmalısınız. Bugün kendinizi enerjik ve kararlı hissedeceksiniz, bu da sizi hedeflerinize daha hızlı ilerletmeye yardımcı olabilir. Sağlığınıza özellikle dikkat edin ve günü dingin ve pozitif bir şekilde geçirmeye çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Oğlak burcu için sabırlı ve sakin olmanız gereken bir gün olabilir. İşlerinizde disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlemeniz gerekebilir. Kendinize olan güveninizin artacağı bir gün olabilir. Duygusal konularda ise mantıklı ve dengeli kararlar vermeye özen göstermeniz önemli olacaktır. Kontrolü elinizde tutarak hedeflerinize doğru emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Umarım bugün size güzel gelişmeler getirir!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM