Ülkemizin en büyük sinema etkinliği olan İstanbul Film Festivali bu yıl da Türk ve Dünya sinemasından ödüllü filmleri, yıldız oyuncuları ve usta yönetmenleri bir araya getirecek. Biletleri, 5 Nisan’da genel satışa çıkacak olan festival, dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 132 uzun ve 12 kısa metrajlı filmden oluşan zengin bir program sunacak. Sponsorluğunu N Kolay’ın üstlendiği festival, 12 gün boyunca, film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinliklerle sinema dolu günler yaşatacak.

İKİ ÖZEL KONUK GELİYOR

N Kolay Galaları’nda sezonun beklenen 9 filminin Türkiye’deki ilk gösterimleri gerçekleştirilecek. Bunlardan biri de Ferzan Özpetek’in Bir İstanbul Üçlemesi: Meze, Müzik ve Muhabet… “Hayallerim, Aşkım ve Sen” isimli 1987 yapımı filmin Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyası 19 Nisan’da film ekibinin katılımıyla Atlas 1948 Sineması’nda izlenebilecek. Festivalin sürprizleri de var. Dünya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Wim Wenders festivalin onur konuğu olarak ilk kez İstanbul’a geliyor. Festivalde Wenders’in üç filmi gösterilecek.

Bunlar, büyük ustanın Alman sanatçı Anselm Kiefer’in yaşamını ve sanat yolculuğunu mercek altına alan, Cannes’da prömiyerini yapan son filmi Anselm; 50. yılında restore edilen kopyasından gösterilecek Alice Kentlerde ve Koji Yakusho’nun başrolünde harikalar yarattığı, Japonya’nın Oscar adayı Perfect Days/Mükemmel Günler. Wenders, ayrıca izleyicilerle buluşarak bir festival sohbeti de gerçekleştirecek. Japonya ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıldönümünde Koji Yakusho da festival için İstanbul’a gelecek. Japonya’nın en tanınmış ve saygın erkek oyuncularından olan Yakusho, filmografisinde öne çıkan dört filmiyle festival programında yer alacak.

ONUR ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

Festival tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere verilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl, Meral Orhonsay ve Engin Ayça’ya takdim edilecek. Bu yılki gösterimler ise Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Beyoğlu Sineması, Şişli’de CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak. Gösterimler, 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da olacak.