“Caligula Suikastı”

“Caligula Suikastı”

22 Mayıs’ta Moda Sahnesi’nde Prömiyer Yapıyor

Moda Sahnesi yeni bir Stefan Tsanev metni ile seyirci karşısında.
Daha önce, Bulgar yazarın “Bütün Çılgınlar Sever Beni” oyununu sahneleyen ve hala kapalı gişe oynamaya devam moda sahnesi bu defa yazarın kanlı komedyasını seyirci ile buluşturuyor: “Caligula Suikastı.
Oyun Hakkında:

“…Eğer veba yetişip Yunan halkını bu tek kişilik sözde demokrasiden kurtarmasaydı uzun zaman daha hep öyle demokratik şekilde idare edilecekti!

Roma’nın Cumhuriyet olduğunu hatırlayanlar çoktan toprak oldu; yeni doğanlar bir zamanlar bir cumhuriyetin olduğunu bilmiyorlar; demokrasiyi bilmiyorlar…

Bütün tarih çarpıtıldı, kitaplar sansürlendi; demokrasi ve cumhuriyet kelimelerinin üstü çizildi, silindi;

bu iki kelime artık dilimizde yer almıyor; halk, sadece zorbalığı biliyor; çünkü zorbalıkla emziriliyor, zorbalığa anası sanıyor…

İşte bu yüzden çile çekiyor; hayır, hayır, çekmiyor, normal hayatı artık bu, bundan hoşlanıyor, kendini iyi hissediyor, başka hayat bilmiyor çünkü; eğer şimdi aniden cumhuriyeti ve demokrasiyi ilân etsen,

“Halk, sana özgürlüğünü veriyorum!” desen, aptallaşır, budalaya döner….”

Oyunun Künyesi:

Yazan: Stefan Tsanev

Çeviren: Hüseyin Mevsim

Yöneten Kemal Aydoğan

Sahne Tasarımı: Bengi Günay

Işık Tasarımı: İrfan Varlı

Projeksiyon Tasarım: Okan Temizarabacı

Oynayanlar: Münir Can Cindoruk, Mehmet Tekatlı, Adem Yıldırım

Asistanlar: Mesut Karakulak, Karen Yazel Yivli, Eren Evren

Yaş sınırı: +16

Stefan Tsanev Kimdir?

1936 yılında Bulgaristan’ın Ruse vilayetine bağlı Çervena Voda köyünde doğdu. Sofya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü ile Moskova Sinema Enstitüsü Dramaturgi Bölümünü bitirdi. Hukuk öğrenimi de gördü. İlk şiir kitabı olan “Saatler” 1960 yılında yayımlandı. İlk oyunu “Gerçek Ivalyo” 1962 yılında sahnelendi. 15 şiir kitabı vardır ve 20’den fazla oyun yazmıştır.

Oyunları dünyanın birçok ülkesinde sahnelenmiş, şiirleri ise neredeyse tüm Avrupa dillerine çevrilmiştir.

Birçok defa Bulgar Yazarlar Birliği ve Bulgar Oyuncular Birliği tarafından ödüllendirilmiştir.

Oyunlarının konusu, birey ile devlet-iktidar arasında kaynaklanan gerilim şeklinde özetlenebilir. Yaptığı yergi ve taşlamalarla, özgürlüğe karşı olan tüm toplumsal yapıları ayyuka çıkartır ve dalga geçer.

Caligula Suikastı, 22 Mayıs’tan itibaren Moda Sahnesi’nde.
Biletler biletinial.com’da satışta. 
Bilet linki: https://biletinial.com/tr-tr/tiyatro/caligula-suikasti
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmış şekilde ilerleyeceksiniz. Ancak, ani kararlar vermek yerine düşünüp taşınarak adımlar atmanız sizin için daha faydalı olabilir. İlişkilerinizde ise sabırlı ve anlayışlı olmaya gayret edin, karşı tarafın duygularını önemseyin. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Boğa burcunu duygusal anlamda zorlayabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olmaya ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakmaya çalışmalısınız. İletişim konusunda dikkatli olmalı ve anlaşmazlıkları çözmek için empati kurmaya çalışmalısınız. İş hayatında dengeli ve kararlı adımlar atarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmekte fayda var, beslenme düzeninize özen göstermelisiniz. Bugün biraz kendinize vakit ayırarak stresten uzaklaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal yönden hassas olabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi güçlendirmek için zaman ayırabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza zaman ayırmanız bugün önemli olacaktır. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde detaylara önem vermeniz gerekebilir. Her şeyi detaylı bir şekilde planlayarak ilerlemeli ve gereken özeni göstermelisiniz. Kafanız karışık hissedebilirsiniz ancak sakin kalarak problemlere mantıklı çözümler bulabilirsiniz. İletişim konusunda dikkatli olmanızda fayda var, karşınızdaki insanlarla anlaşmazlıkları engellemek için sabırlı olun. Bugün sağlığınıza da özen göstermeyi unutmayın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde daha dengeli ve uyumlu olabilirsiniz. Empati kurarak karşınızdakilerin duygularını anlamaya çalışın ve iletişiminizi bu doğrultuda yönlendirin. Kendinizi olumlu hissettiğiniz aktivitelere yönlendirerek hem ruhsal hem de bedensel olarak denge sağlayabilirsiniz. Kararlarınızı hızlı vermeden önce iyice düşünmeye özen gösterin. Eğitim veya seyahat konularında fırsatlar karşınıza çıkabilir, bu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Enerjinizi yapıcı ve pozitif yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal ilişkilerde yeniliklere açık olmanız gereken bir gün olabilir. Kendinizi ifade etmek ve duygularınızı daha net bir şekilde ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. İletişimde anlayışlı olmak ve karşınızdakini dinlemek önemli olacak. Aynı zamanda finansal konularda da dengeli hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatınızda kendinize olan güveninizi artırabilir ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM