“İnsan Her Şeyi Merak Etmeli, En Çok da Kendini”

“İnsan Her Şeyi Merak Etmeli, En Çok da Kendini”

Fırtınalı gecelerde denizciler en çok bir deniz fenerinin uzakları tarayan ışığını görmek isterlermiş. O uzakları tarayan ışık, sadece bir hayat belirtisi, bir kara parçasının varlığının ötesinde yakın bir arkadaş, hatta onun da ötesinde bir “yol arkadaşı”nın kendisidir.
Karanlıklardan çıkaran, dev dalgalarla mücadele etme gücü veren bir yol arkadaşı…
Doğan Cüceloğlu benim için öğrettiği ve yaşadığı değerleriyle bir deniz feneriydi. Yolumu aydınlatmasının ötesinde, o yolda yürürken ihtiyaç duyduğumda hep yanımda olan ve en önemlisi sakinliği, çelebiliği “Ya Mehmet,” diye başlayan cümleleriyle benim derinlerimde olan ve belki hiç açığa çıkmayacak olanların dile gelmesini sağlayan bir yol arkadaşı…
Hocam bir deniz feneriydi.
Onun “merak” eden hali, üretim ve özellikle de üretim içinde yer alan insanlar arası ilişkilere de yönelikti. Onunla her buluşmamızda sohbetlerimizin ana konusu üretim yapılan yerlerde -fabrikalarda- “insan” kalabilmenin “hakkaniyet”, “dürüstlük”, “sorumluluk”, “halden anlamak” gibi özelliklerinin, hayatın her alanında olduğu gibi, üretim alanlarının da olmazsa olmazı olmasıydı. Hocam bunları birer genel tanım olarak değil, insanın ruh ve bedeninin şekillenmesi olarak ele alırdı. Bu belki de onunla aynı yolda yürümemizin sebebiydi. Bizim için üretim yapmak sadece bir “ürün” elde etmek değildir. Bizim için üretim, tüm paydaşların kendini “iyi” hissettiği bir süreçtir.
Üretim yapmak kuşkusuz gerilimli bir iştir. Yüzlerce teknolojik ve yine yüzlerce insani parametrenin bir araya geldiği dalgalı denizlerde yol almaktır. Burada başarılı olabilmek ancak hocamın her konuşmasında dile getirdiği “saygı”, “sevgi” ve “iş birliği” ile mümkündür.
Teknolojiye hâkimiyetiniz tek başına başarılı olmanız için yeterli değil. Başarı ancak Doğan Hocamın da üzerinde ısrarla durduğu yukarıdaki insani unsurların şirket kültüründe hayat bulması ile mümkündür.
Doğan Cüceloğlu ile yürüdüğümüz yolda iki kitap yazmamda hocamın büyük etkileri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İlk kitabımın -Duygusal Sermaye- taslak halini okuduğunda adını o önermişti. İkinci kitabım Birlikte Başarmak üzerine söylediği; “Mehmetçiğim, işte tam da bu,” cümlesi benim için büyük motivasyon olmuştu.
Doğan Cüceloğlu ile her konuşmamda şunu kendi kendime tekrar ettim; “Çok şanslısın Mehmet.”
O bir “bilgi” ve “insan” deryasıydı. Hiçbir zaman “bilgi kibrine” kapılmadan sende olanı açığı çıkaran, bunu yaparken de “köy kahvesinde sohbet eder gibi” yapabilen bilge bir insandı.
Doğan Hoca aramızdan çok erken ayrıldı. Ancak onun aydınlattığı ve birlikte yürüdüğümüz yolda yürümeye devam edebilmek, onun bize bıraktığı miras.
O miras karanlık ve dalgalı denizleri sorunsuz aşmamıza yardımcı olacaktır.
(Mehmet Semih Söylemez / İyi ki kitabından…)
Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve su kütlesi görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM