BU MEKTUBU SEVDİM!

BU MEKTUBU SEVDİM!

Meltem Çilek Hanım beni Facebook’tan takip ediyor. Geçenlerde bir yazıma – Avokado çekirdeğiyle ilgili olan yazıma – yorum olarak aşağıdaki mektubu yazmış. Mektup hoşuma gitti, izniyle sizinle aşağıda sizinle paylaşıyorum.
***
Oğlum dün okulda tembellik yapmış öğretmenin sınıf içi etkinlikte verdiği dersi yapmamış ve o ödev eve 30 sayfalık ödev olarak yansımış, doğal olarak yapı olarakta biraz yavaş hatta tembel bir çocuk. Sonucunda bugün okula gitmek istemiyor tabi sebebinden haberim yoktu. Olayların gidişatında durumu kavramam zor olmadı. Öğretmen oğlumun çok başarılı bir çocuk olduğunu önceki yıllara göre bu yıl çok daha iyi olduğunu söylüyor. Oğlumu baskıyla zorlamayla derslerini bitirmeye ve okula gitmeye tabiki ikna edebilirdim. Ama ben öğretmenin onun başarısını çok taktir ettiğini, biraz daha hızlanması konusunda öğretmenden yardım istediğimi söyleyerek biraz da anne şefkati ilgisi göstererek 30 sayfa dersi bitiremeyeceğine inanan oğlum o dersini gönül rızasıyla tamamen kendi çabasıyla bitirdi okula gitmek istemeyen o çocuk ise ben ağzımı açmadan hazırlandı gitti okuluna.
Ben sürekli eleştirilen hiç takdir edilmeyen bir çocukluk geçirdim. Her çocuğu bilmiyorum ama benim oğlumu en iyi motive eden şey başarısının takdir görmesi. “Seninle gurur duyuyorum” demek zor değil. Çocuk sahibi olmadan önce bilmiyordum. Ama artık biliyorum ki annem ve babam söyleyemeseler de benimle gurur duyuyorlar.
***
Bu mektubu neden sevdim? Bunun açıklamasını tümüyle yapabilmem için benim “Korku Kültürü,” “Gerçek Özgürlük,” “Geliştiren Anne Baba” ve “Öğretmenim Bir Bakar mısın?” kitaplarımın içindeki çoğu kavramları yeniden ifade edip özetlemem gerekir. Burada kısaca şunu ifade etmek istiyorum: Meltem Çilek bir anne olarak:
1- Oğlunun derste başarısından çok onun insan olarak gelişmesine öncelik vermiş;
2- Oğlunun öğretmenini ekibin bir parçası olarak görüp, onunla ilişkiyi önemsemiş;
3- Bir anne olarak oğluyla ilişkisinde sağlıklı bir ilişki içinde kalmaya – altı tanıklık boyutunu yaşatmaya – özen göstermiş.
Bu tür anne ve babaların ve öğretmenlerin sayısının artması Türkiye’nin geleceği için çok önemli. Kendilerine buradan sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Bana göre verdikleri bu zor emeği ancak sevgi besleyip yönlendirebilir. Bu emeğe çok saygılıyım. Türkiye’nin sağlıklı geleceğini bu tür emekte görüyorum.
(Doğan Cüceloğlu / 28 Ekim 2019)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM