İKSV’nin düzenlediği 41. İstanbul Film Festivali devam ediyor

İKSV’nin düzenlediği 41. İstanbul Film Festivali devam ediyor

Berlin Film Festivali’nde “Rabiye Kurnaz George W. Bush’a karşı” filmiyle En iyi Senaryo ve Meltem Kaplan’a En İyi Başrol Oyuncusu ödüllerini getiren film, sadece bir sinema olayı değil, bir insan hakları davası.

İKSV’nin düzenlediği 41. İstanbul Film Festivali devam ediyor

Berlin Film Festivali’nin de açılış filmiydi, ayakta alkışlandı. İstanbul Film Festivali’nin de açılış filmiydi, ayakta alkışlandı. Rabiye Kurnaz’ı canlandıran oyuncu Meltem Kaptan, Berlin’de En İyi Başrol ödülünü aldı. En İyi Senaryo ödülü de cabası! Filmin hem Berlin, hem İstanbul’da gösterilmesi, aynı anda hem Türk, hem Alman olmuş bir ailenin dramatik hikâyesi olmasından kaynaklanıyor. Almanya’ya işçi olarak göçüp orada yerleşmiş Kurnaz ailesinin babası Mercedes fabrikasında çalışıyor. Anne Rabiye ev kadını. Ama kocasının her yıl yenilediği arabaları da kullanıyor. Tam bir geçiş kuşağı. Büyük oğlu Murat, 19 yaşında camideki tebliğcilerden etkilenip bir gün ansızın Pakistan’a gidiyor. Tam da ABD’nin 11 Eylül olaylarının intikamını almak için orada burada bulduklarını sorgusuz sualsiz terörist diye yaftalayıp Küba’daki Guantanamo Üssü’ne götürüp esir tuttuğu dönem. Murat da asılsız bir ihbarla işkencelerden geçirilip kendisini Taliban suçlamasıyla Guantanamo’da buluyor!

SIRADAN İNSANLAR

İşte bizim Türk-Alman ev kadını Rabiye Kurnaz’ın içinden bir insan hakları kahramanı çıkaran durum böyle başlıyor. Yol, yöntem bilmez Rabiye, evladını kurtarmak için dağları delen bir kahramana dönüşüyor. O kadar samimi, o kadar içten ki önce bir avukat buluyor, onu haklılığına inandırıyor ve olay ABD Başkanı’na dava açmaya kadar gidiyor. Rabiye Kurnaz ve avukatı kükreyen fare oluyor!

Hikâye çok çarpıcı ama ödüllük olmasının nedeni, böylesine dramatik bir konuyu, güldüren, boğmayan ve umut aşılayan bir dille anlatabilmek. Rabiye’nin kahkahalarıyla gözyaşlarını aynı anda verebilmek. Filmin yönetmeni Andreas Dresen’in başarısı burada. Murat Kurnaz’ın yazdığı “Hayatımın 5 yılı” kitabını okuduktan sonra kendisiyle görüşmüş. Ama bu kadar acıyı filmde anlatmayı doğru bulmamış. Hikâyeyi filme çekmeye karar vermesi, annesiyle görüştükten sonra onun gözünden yaşadıklarını anlatmak için.

UMUTSUZ VAKA

Guantanamo Üssü’nde bir insan hakları ihlali, hukuk katliamı yaşandı. Esirlere ne kendi ülkeleri sahip çıktı, ne de ABD’de başvuracak mahkeme bulunabilindi. Orada hâlâ 49 esirin yaşadığını bilmek ne kadar korkunç! Filme gelince, sadece biri değil, kostümcüsüden oyuncusuna, ışıkçısından sesçisine, hepsi çok başarılı! Amacınız iyi de olsa, bir sinema filmini izletebilmek ekip işi!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47