HAŞİM AMCA ÇOK İYİ BİR ADAMDI…

HAŞİM AMCA ÇOK İYİ BİR ADAMDI…

Değerli okurlarım bir insanın anavatanı çocukluğudur sözünü sık sık kullanırım. Bu mektubu okuyunca yine düşündüm. Teknolojik gelişme ve şehirleşme ile acaba çocuklarımızı anavatanlarından uzaklaştırıyoruz mu? Aşağıdaki mektubu okuyunca Afrika atasözü, çocuğu büyütmek için bir köy gerekir, sözünü hatırladım. Ve o köyde değişik değişik karakterler var ve hepsinin yeri ayrı.
***
Hocam ben 31 yaşında bir ev hanımıyım. İki çocuğum var ve şimdi doğup büyüdüğüm yerden uzakta İstanbul’da yaşıyorum. Çocukluğuma büyük özlemler duyuyorum; en çokta köyümüzü özlüyorum. Bir doğu köyünde çocukluğumu geçirdim. Benim çocukluk dönemlerimde çocuklar değersizdi. Düşünce bir de annenden azar yer, sözün dinlenmez, haksız duruma düşsen “hayır ben yapmadım” diyecek cesaretin bile olmazdı. Kimdi ki çocuklar, kim kaale alırdı. Kim onları adam yerine koyarda, soru sorardı.
Bi tek Haşim amca dışında.
Köy evimizin önünde büyük bir avlu vardı. Akşam tarladan dönenler, hayvanlarıyla otlatmadan dönenler hep bizim avlunun önündeki yoldan geçerdi. Hepsi yorgunluktan topuklarını süre süre yürürlerdi o yolda. Yorgun oldukları için asık suratlı olurlardı. Haşim amca başında hasır şapkası, zayıf bedeni, kareli oduncu gömleği ve iple bağladığı eski pantolonuyla korkuluklara benziyordu. Bu yüzden çok sevimliydi. Eşeğinin ipinden tutarak, bahçeden dönerken yorgunluğu yüzündeki tebessüme engel olamamış, yüzünde gülücüklerle avlunun önünde oturan çocuğu, beni görür, eşeğini durdurur, gülümsemesini arttırır “ooooo Emine hanım günün nasıl geçti bugün” diye sorardı. Bunu her gün bıkmadan yapardı. Yetişkinlerin bu tip sorular sormasına alışmadığım için önce titrerdim ve kısık sesle günümden bahsederdim.
“Bugün ekmek yaptım Haşim amcaaa,” “bugün eşekle suya gittim Haşim amca,”
Her seferinde dinler, şaşırır ve aferin sana derdi.
“Ooo emine hanım bugün günün nasıl geçti?”
“Bugün Hasan dikkonun küçük oğlunu dövdüm Haşim amca, elbiselerini çıkardı, kilodunu bile, bende dövdüm.” Dinler, şaşırır, bi kahkahayı basardı.
”Bugün aşağı bahçeye kaçtık elma topladık Haşim amca.”
“Oooo kah kah kah. Afferin sana.”
Asla yaramazlıklarımdan büyüklere bahsedemezdim, ama Haşim amca onları dinler, gülümser, birde yüreklendirirdi.
Aferin derdi.
Her akşam bu konuşma geçerdi aramızda.
Kışın şehre gittiğimizde Haşim amcanın öldüğünü duydum. Hıçkıra hıçkıra ağladım. Anlamıyorlardı neden bu kadar ağladığımı, ve ben tarif edemiyordum zaten neden ağladığımı. Portuga’sını kaybeden Zeze’yle aynı acıyı paylaşıyordum artık. Yaz gelip de köye gittiğimde Haşim amcanın artık o avlunun önünden geçmemesi en büyük hüznüm oldu. Her akşam avlunun önünde bekler, bir türlü gelmeyen Haşim amcanın gidişi ile ölümün ne demek olduğunu anlardım.
Başarısız bir öğrenciydim. Kompozisyon dersinde öğretmenimiz biyografi hazırlamamızı istedi. Hepiniz bi başkasını anlatsın demişti. Herkes yan sıra arkadaşını yazmıştı. Ben Haşim amcayı göz yaşlarımla yazdım. Okuduğumda da boğazım düğümlendi. Öğretmenim çok beğendi ve ayakta alkışlattı. Yaramazlıklarıma, yapabildiklerime, yapamadıklarıma aferin diyen Haşim amcanın hikayesiyle öğretmenimden ilk defa böyle coşkulu bir aferin almıştım.
Neydi bu çocukluk hissi. Kaale alınmanın, adam yerine konmanın, değerli hissetmenin beni Haşim amcaya bağlayan tatlı tınısı.
O avluda kimsenin görmediği bir çocuğu görüp, varsın diyen Haşim amcaydı. Şimdi bedeni toprağa karışan Haşim amcayı unutamıyorum ve hala sık sık hatırlayarak, “Varsın Haşim amca!” diyorum. Köydekilere hatırlatıyorum gidince. Ve onlar hep aynı şeyi söylüyorlar.
“Ne iyi bir adamdı, hep gülümserdi”
Çok iyi bir adamdı. Hep gülümserdi.
***
Çocuklar küçük insan. Adam yerine kor onlarla sohbet edersen hem gelişir, hem de ömür boyu unutmaz, sevgi ile anarlar. Bol sohbetli günler diler, sevgi ve selamlarımı sunarım.
Doğan Cüceloğlu (11 Haziran 2020)
Bir açık hava ve şunu diyen bir yazı 'HAŞİM AMCA ÇOK İYİ BİR ADAMDI... 100' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM